راهنمای کوله گردی: هیچ وقت تاول نزنید!

توسط

سلامت پا در طبیعت گردی و کوهنوردی خیلی مهم است. یکی از چیزهایی که این سلامتی را تهدید می کند تاول است. تاول های دردناک در پا براحتی اتفاق می افتند و شما را از لذت سفرتان محروم می کنند.

کوله گردی اصطلاح فارسی بک پگری است یعنی گردشگری که یک کوله با تمام تجهیزاتش را با خود می برد و سفر را آغاز می کند. سفر به هر جایی آن هم با کم ترین هزینه. بک پکری از جمله سفرهایی است که تنها به همراه یک کوله پشتی شروع و تمام می شوند.

با توصیه هایی که برایتان آماده کرده ایم دیگر تاول نخواهید زد.

پیشگیرانه عمل کنید

ناخن های پاهایتان و پوست اطراف انگشت ها را بگیرید. داروخانه ها باندهای پوشاننده برای تاول دارند. می توانید نقاط حساس پایتان را با این باندها محافظت کنید.

خشک و تمیز باشید

هر روز جوراب هایتان را در سفر بشویید (داخل و خارج را بدون صابون بشویید). حداقل روزی یکبار کفش و جوراب ها را دربیاورید و اجازه دهید پایتان خشک شود و هوا بگیرد. شب وقت خواب هم یک جفت جوراب تمیز و خشک و گرم بپوشید تا پایتان آماده ی پیاده روی روز بعد شود.

حواس تان به رطوبت باشد

شب ها بعد خشک شدن پایتان، آن ها را با پماد ضدآبی بپوشانید. جوراب های نازک و کفشی بپوشید که آب را کم جذب کنند. این ها زودتر هم خشک می شوند.

وقت کفش خریدن حسابی باید مراقب باشید. به پاشنه و جای انگشتان پا دقت کنید. جلوی کفش تان حتما باید گشاد و جادار باشد. کفش تان همچنین باید سبک باشد و جای تنفس داشته باشد.

در طول راه اگر سنگ در کفش تان رفت سریعا متوقف شوید و درش بیاورید. در غیر اینصورت ریسک تاول زدن بیشتر می شود.

کفش تان را درست ببندید

از این متدها برای بستن درست کفش تان استفاده کنید:

قفل کردن پاشنه

پاشنه تان باید محکم در جایش قرار بگیرد. بندها را به طور عمودی از دو سوراخ بالاتر ببندید، حلقه ای در هر طرف ایجاد کنید. دو سر بند کفش را از حلقه هایی که ایجاد کرده اید بگذرانید.

حجم مناسب

می خواهید وسط کفش جای کافی داشته باشد ولی کفش در پایتان گشاد نباشد؟ بندها را به طور عمودی به سوراخ هایی که در آنجا فضای بیشتری می خواهید ببندید، در طرف دیگر هم یک دور اضافه ببندید تا فشار را کنترل کند.

منبع: گردالی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید