کاخ مروارید شمس پهلوی در کرج

توسط

کاخ مروارید در مهرشهر قرار دارد و توسط وسلی پیترز و بنیاد لوئد رایت به مبلغ یک میلیون دلار ساخته شده است و سال ها متعلق به شمس پهلوی بود. این کاخ اکنون وضعیت بدی دارد.

پیش از دهه 40 شمسی این منطقه از چند روستا از جمله حسین آباد افشار تشکیل شده بود. شمس پهلوی خواهر محمدرضاشاه به دلیل بیماری آسم این منطقه را برای زندگی انتخاب کرد.

این کاخ در زمینی به گستردگی 111 هکتار با 2500 متر زیربنا میان سال های 47-1345 در مهرشهر کرج، ارم برای اقامت شمس پهلوی ساخته شد. سازه ی اصلی و طرح کاخ به ریخت یک سفره ماهی است که صدفی را در بر گرفته است. همه فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون و به شکل دانه های مروارید اجرا شده است. در ضلع شمالی کاخ و در محوطه ی بیرونی دریاچه نیز به شکل باله های سفره ماهی طراحی و اجرا شده است.

این بنا در بر دارنده فضاهای گوناگونی از جمله تالار طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، تالار پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب، اتاق های خواب و غیره است. یکی از مهم ترین بخش های این کاخ اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی بوده، به خصوص نمای بیرونی آن که بصورت حلزونی شکل ساخته شده است. در طراحی فضای بیرونی دریاچه کوچکی از سه طرف کاخ را احاطه کرده و به زیبایی آن افزوده است.

معماری این اثر که بخشی از تاریخ معماری مدرن است، با تاثیر از شیوه فرانک لوید رایت از پرآوازه ترین معماران آمریکایی است که از سوی یکی از شاگردان ایرانی اش به نام «عامری» شکل گرفته است.

بخش عمده لوازم موجود در این کاخ پس از انقلاب به یغما رفت و اداره آن تا مدتی بر عهده شخصی به نام جعفر بود.

این مجموعه تا چندی پیش به عنوان موزه و با نام مجتمع اردویی تفریحی شهید فهمیده استفاده می شد. این اثر در سال 1382 به شماره ثبت 7067 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. در زمان دولت های نهم و دهم، این کاخ در اختیار سپاه پاسداران قرار داشت و به عنوان اردوگاه استفاده می شد. اما چند ماه بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و در 1 اردیبهشت 93، حکم واگذاری این کاخ به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز، با حکم دادستانس عمومی و انقلاب کرج، صادر شد.

با تملک مجدد میراث فرهنگی بر 30 هکتار از مساحت این مجموعه که شامل کاخ اصلی نیز است، مسئولان فرهنگی استان البرز، خبر از برنامه ریزی برای بازسازی این اثر دادند که در طی سال های بی توجهی به آن، تا حد زیادی، تخریب شده است. وعده بازدید عمومی این بنای منحصربفرد، بعد از بازسازی های اضطراری نیز از جانب مسئولان سازمان میراث فرهنگی، داده شد. قرار است این کاخ پس از بازسازی به عنوان یکی از گنجینه های با ارزش هنر و معماری معاصر دنیا مورد بازدید همگان، قرار گیرد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید