ضروری ترین لوازم سفرهای طبیعت گردی

توسط

به همراه داشتن تمامی لوازم ضروری سفر عادت خوبی است، با اینکه شاید در بسیاری از سفرهای روتین تنها برخی از آن ها استفاده شوند، اما تا زمانی که نیاز مبرم به یکی از آن ها پیدا نکنید، اهمیت به همراه داشتن همیشگی آن ها را حس نخواهید کرد.

سازمان کوهنوردان سیاتل آمریکا برای تجهیز کوهنوردان و علاقه مندان، لیست 10 موردی از اقلام ضروری سفرهای طبیعت گردی و کوهنوردی را تهیه کرده است.

اولین لیست 10 موردی از لوازم ضروری، در سال 1930 توسط سازمان کوهنوردان سیاتل آمریکا برای آماده سازی کوهنوردان و علاقه مندان به ورزش های هیجان انگیز، تهیه شد. در سال 2003 این گروه نسخه ی به روز شده ای از لوازم ضروری را با توجه به پیشرفت های موجود ارائه کردند. مثلا نقشه و قطب نما جای خود را با سیستم های مسیریابی GPS عوض کردند.

1. دستگاه مسیریاب

توانایی استفاده از قطب نما و خواندن نقشه بسیار ضروری است. امروزه نقشه و قطب نما به دو جزء از سیستم های پیشرفته مسیریابی GPS تبدیل شده اند. آیا با وجود دستگاه های GPS باز هم به نقشه و قطب نما نیاز داریم؟ داشتن یک نقشه توپوگرافی همواره دید بهتری از مسیر سفر به شما می دهد. حتی با داشتن پیشرفته ترین GPS ها به همراه داشتن یک قطب نمای ساده می تواند جان شما را نجات دهد چون این اقلام نیازی به باتری ندارند و همواره به عنوان یک پشتیبان خوب به شمار می آیند.

2. محافظت کننده ها در برابر نور خورشید

عینک آفتابی: از جمله موارد ضروری در سفرهای طبیعت گردی به همراه داشتن عینک آفتابی است که امروزه تنوع بسیاری دارند و شما باید بر اساس نوع سفرهایتان عینک مناسب را انتخاب کنید.
کرم ضدآفتاب: در انتخاب کرم های ضدآفتاب، متخصصین توصیه می کنند به دو مورد توجه کنید. اول قدرت حفاظت در برابر نور خورشید بایستی حداقل 15 SPF باشد و دوم اشعه های UVA و UVB را پوشش دهد. هر چند ساعت یک بار باید کرم خود را تمدید کنید. براساس زمان سفر و لباسی که به تن دارید، در صورت نیاز به دست ها و گردن تان هم کرم بزنید.

3. محافظت در برابر سرما (به همراه داشتن لباس اضافه)

در سفرهای طبیعت گردی همواره ممکن است با تغییرات ناگهانی هوا مواجه شوید پس بهتر است بنا به فصلی که در آن سفر می کنید، لباس اضافی از کلاه و ژاکت گرفته تا جوراب اضافی به همراه داشته باشید.

4. روشنایی (چراغ پیشانی یا چراغ قوه)

چراغ پیشانی همانطور که از نام آن پیداست به دلیل قرار گرفتن روی پیشانی دستان تان را آزاد خواهد گذاشت. این چراغ ها اغلب کوچک و سبک بوده و عمر باتری زیادی دارند. چراغ قوه هم نوع دیگری از منابع روشنایی است که می تواند در موارد زیادی مفید باشد. از هر کدام از این دو وسیله که استفاده می کنید، حتما به یاد داشته باشید که همواره باتری اضافی همراه تان باشد. در سفرهای گروهی هر شخصی باید چراغ و باتری جداگانه ای داشته باشد.

5. جعبه ی کمک های اولیه

این جعبه باید شامل برخی مواد شیمیایی همچون محلول ضدعفونی کننده و برخی داروها و وسایلی چون گاز استریل و باند و غیره باشد.

6. وسیله ای برای روشن کردن آتش

به همراه داشتن وسیله ای برای روشن کردن آتش مانند کبریت، فندک و یا آتش زنه ضروری است.

7. جعبه ابزار و یا ابزارهای چندکاره

داشتن ابزاری برای تعمیر خرابی های احتمالی همیشه به درد می خورد، فرض کنید چادرتان مشکل کوچکی پیدا کند یا یکی از وسایل تان نیاز به تعمیر کوچکی داشته باشد. به همراه داشتن جعبه ابزار کوچکی برای راه انداختن کارها ضروری است.

8. غذای اضافی

برای غذا همواره اندکی بیش از تعداد روزهای سفر خود برنامه ریزی کنید. حتی بهتر است برای شرایط ضروری مواد غذایی مانند گوشت خشک شده و دودی شده، آجیل، میوه خشک و مواد انرژی زا همراه تان باشد. عملیات هضم شدن غذا در بدن، باعث گرم شدن بدن می شود. پس سعی کنید در شب های سرد قبل از خوابیدن غذا بخورید تا به گرم ماندن بدن تان کمک کند.

9. آب اضافی

به همراه داشتن یک بطری آب و یک مخزن تاشو برای آب همواره توصیه می شود. شما باید برخی از تجهیزات تصفیه آب همچون فیلترها یا قرص های تصفیه آب هم برای مواقع ضروری همراه داشته باشید. سعی کنید قبل از سفر، مسیر خود را از نظر محل های دسترسی به آب آشامیدنی به خوبی بررسی کنید.

10. سرپناه ضروری

این مورد به تازگی به لیست تجهیزات ضروری اضافه شده است و به نظر می رسد بیشتر، سفرهای بدون شب مانی را مد نظر گرفته است (چون در اغلب سفرهای چند روزه برای ماندن در طبیعت، گردشگران چادرهای مسافرتی به همراه دارند.) فرض کنید در یک گردش یک روزه گم شده یا زخمی شوید، یا حتی در باد یا باران شدید گیر بیافتید. داشتن یک سرپناه ضروری به داد شما می رسد. از جمله موارد توصیه شده به عنوان سرپناه ضروری می توان به کاور ضدآب بسیار سبک، کیسه بیواک، پتوی نجات و یا حتی یک کیسه زباله ی بزرگ اشاره کرد.

سایر مواردی که به همراه داشتن آنها نیز توصیه می شود:

کرم ضدگزیدگی: برای در امان ماندن از نیش حشرات
سوت: برای کمک خواستن در مواقع ضروری
تبر یخ: برای عبور از قسمت های برفی
موقعیت یاب: برای اعلام موقعیت شما به تیم های امداد
وسایل ارتباطی: موبایل های ماهواره ای کمک بسیاری خواهند کرد.
وسیله ی ارسال سیگنال: مثل یک آینه ی کوچک برای علامت دادن به هلیکوپتر امداد
دانش استفاده از تجهیزات: داشتن تمامی تجهیزات بالا در کیف تان، هیچ کمکی به شما نخواهد کرد تا زمانی که به درستی نحوه استفاده از آن ها را یاد نگیرید.

5 نظر
 1. مریم 12 سال قبل
  پاسخ

  طبیعت گردی و اکوتوریسم با هم یکی هستند؟ عایا؟

 2. محمد 12 سال قبل
  پاسخ

  موفق باشید

 3. فلاحتی 12 سال قبل
  پاسخ

  انتخاب مطلب تون خیلی خوب بود. ممنون

 4. ترانگو 7 سال قبل
  پاسخ

  مطالب تون همیشه عالی و به روز. سپااااس … انتخاب عکستون مثل همیشه 20

 5. سیدین 7 سال قبل
  پاسخ

  بسیار از مطالب خوبتون استفاده کردم با سپاس فراوان

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید