کارت های شناسایی بی سیم٬ در معرض خوانش و هک از راه دور

توسط

سامانه بازشناسی با امواج رادیویی (به اختصار RFID) در برخی ساختمان ها به کار می رود تا افراد با نزدیک کردن کارت شناسایی بی سیم خود به محل قرارگیری دستگاه گیرنده که روی درب نصب می شود٬ وارد محل های مختلف شوند. با این روش امنیت و سطح دسترسی افراد به مکان های مختلف تحت کنترل تیم امنیتی ساختمان قرار می گیرد. با این حال لازم است بدانید که کارت های RFID اکنون بیش از هر زمان دیگری آسیب پذیر هستند٬ به خصوص با کشف جدیدی که توسط محقق امنیتی فران براون صورت گرفته و نشان می دهد که این کارت ها می توانند از راه دور٬ مورد خوانش قرار گرفته و با کپی کردن داده ها٬ یک نسخه جعلی از روی آنها ساخته شود.

با استفاده از دستگاهی که براون ساخته٬ هر فرد خرابکاری می تواند با عبور از کنار دارنده کارت ٬RFID یک نسخه جعلی از روی کارت او بسازد٬ حتی اگر کارت اصلی داخل کیف یا جیب قرار گرفته باشد. در نتیجه دستبرد به محل هایی که کارت مورد نظر به آنها دسترسی دارد٬ مثل آب خوردن آسان می شود. به نظر می رسد در سال های آینده٬ نیازی جدی به تغییرات گسترده در فناوری های امنیتی احساس شود. هم اکنون نیز هکرها روزانه روش های جدیدی برای به دست گرفتن کنترل دستگاه ها و حتی فریب دادن سیستم های هدایت و ناوبری می یابند.

به نظر می رسد آقای براون فقط به هک کردن چیپ های RFID کنش پذیر (Passive) پرداخته که منبع تغذیه داخلی ندارند٬ ولی این ابزارها حتی از مدل های دارای منبع تغذیه نیز آسیب پذیرترند. برای مثال کارت های اعتباری که باید برای فعال شدن در مقابل یک دستگاه تشخیص دهنده قرار بگیرند نیز طعمه های خوبی برای چنین حربه ای هستند. اتومبیل هایی که سوییچ آنها از چیپ RFID برخوردار است هم می توانند با چنین روشی هدف سرقت قرار بگیرند. سیستم های RFID بسیار ناامن هستند و هیچ نوع رمزنگاری ندارند٬ بنابراین سوء استفاده از آنها در چنین دوره و زمانه ای کاری است بسیار آسان و دیگر نمی توان به آنها راهکارهای امن گفت.

منبع: نگهبان

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید