سقوط رزا علیپور در قله دماوند

توسط

دکتر حمید مساعدیان، مسئول امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی در خصوص آخرین وضعیت رزا علیپور، بانوی کوهنورد که از ارتفاعات قله دماوند سقوط کرده است، صحبت کرد.

مساعدیان با اشاره به جزییات این سقوط اظهار داشت: متأسفانه این بانوی کوهنورد به وسیله یک سهل انگاری دچار این حادثه شد و در موقع این اتفاق وسایلی که باید همراه یک کوهنورد می شد را در اختیار نداشت. کلنگ برف که یکی از ابزار کوهنوردان در این فصل است، همراه خانم علیپور نبوده است و همچنین از یخ شکن غیر استاندارد استفاده کرده که همین امر باعث می شود که نزدیک به 200 متر را به پایین پرت شود.

مسئول امداد و نجات فدارسیون کوهنوردی ادامه داد: متأسفانه در اثر این حادثه دلخراش خانم علیپور دچار شکستگی جمجمه از چند ناحیه و همچنین آسیب دیدگی شدید پا و مهره های کمر شده است که به محض حادث شدن این سانحه مأمورین امداد و نجات کوهنوردی بر سر بالین این کوهنورد حاضر می شوند و او را به بیمارستان منتقل می کنند.

انتقال رزا علیپور به بیمارستان

وی افزود: این حادثه در ساعت 6 بعدازظهر روز جمعه رخ داده است که در حال حاضر خانم علیپور در بیمارستان میلاد برای مداوا بستری می باشد. با وجود اینکه ایشان به کما رفته بود و ضریب هوشی اش پایین بود خوشبختانه ضریب هوشی او امروز به 10 رسید و عکس العمل هایی را داشته است.

مساعدیان در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بلافاصله بعد از وقوع این حادثه کمک های اولیه به خوبی انجام شده است امیدوار هستیم که به زودی روند بهبودی را خانم علیپور پیدا کند. از تمامی کوهنوردان و علاقه مندان به این رشته می خواهیم که موقع صعود به قله ها از تجهیزات و ابزارات مناسب استفاده کنند که دچار مشکل نشوند.

به گزارش رویای هیمالیا، این حادثه که در ارتفاع 4900 متری قله دماوند در آستانه تاریکی هوا و در سرمای سوزان زمستان و وزش باد اتفاق افتاده است، برای هر فرد حادثه دیده ای که بیش از صد متر سقوط داشته و دارای شکستگی های زیادی باشد شانس زیادی باقی نخواهد گذاشت و جز لطف خداوند فقط و فقط چشم امید به همیاری و کمک همنوردان خود دارد.

اقدامی که تعدادی از کوهنوردان که اکثرا از مربیان دلسوز جامعه کوهنوردی بودند با شجاعت و تحمل سرما و شرایط سخت و قبول مسئولیت بزرگ در حمل مصدوم با شکستگی های فراوان، برای داشتن حداقل شانس زنده ماندن مصدوم انجام دادند، چگونه قابل توصیف و تقدیر است.

جا دارد از خانم پرستو ابریشمی و آقایان حسین صالحی، نیما اسکندری، عباس بیات، کامران علیزاده، محمدرضا مختاری تشکر و قدردانی کنیم.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید