نجات کوهنوردان آلمانی گمشده در کوه دماوند

توسط

روز دوشنبه هفته جاری بود که سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان آمل، از مفقود شدن 15 کوهنورد آلمانی در ارتفاعات قله دماوند بر اثر برف و کولاک شدید در مسیر صعود به بام ایران خبر داد. امروز اما خبر رسید که شب گذشته این تیم کوهنوردی مفقود شده پیدا شده اند.

حسین درخشان سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: 15 تبعه آلمانی روز دوشنبه برای برای صعود به قله دماوند رفتند اما گرفتار برف و کولاک شدید شده و مفقود شدند. او با اشاره به اینکه این افراد در قالب تور گردشگری عازم بخش لاریجان آمل شده بودند گفت: شامگاه دوشنبه لیدرهای ایرانی این گروه از جمعیت هلال احمر شهرستان آمل درخواست کمک کردند تا این توریست ها پیدا شوند.

جمشید نیکزاد سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان آمل نیز در این باره افزود: به علت سردی هوا همراه با بارش برف و تاریکی شب، کار امداد و شناسایی کمی مشکل بود اما تلاش تیم های امدادی جمعیت هلال احمر آمل، اعضای این تورگردشگری با سلامت کامل پیدا شدند.

در همین رابطه رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی گفت: آلمانی هایی که در منطقه رینه گم شده بودند بدون اطلاع و دریافت مجوز فدراسیون کوهنوردی در منطقه تردد می کردند.

رضا زارعی افزود: گروه های طبیعتگرد و کوهنورد داخلی و خارجی برای ورود و صعودهای ورزشی باید مجوز لازم را از پایگاه های فدراسیون مستقر در هر منطقه دریافت کنند که در این صورت پایگاه ها در صورت بروز هرگونه خطر و حادثه احتمالی به کمک رسانی و خارج کردن این افراد اقدام خواهند کرد. این گروه طبیعتگرد آلمانی بدون توجه به اطلاع رسانی های فدراسیون کوهنوردی با راهنمای کم تجربه از جبهه جنوب غربی دماوند منطقه رینه وارد شده بودند و چند ساعت در منطقه سرگردان بودند که به کمک نیروهای هلال احمر و هیئت کوهنوردی از منطقه خارج شدند.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی با بیان اینکه فدراسیون در منطقه دماوند 4 پایگاه دارد افزود: این پایگاه ها کوهنوردان و گروه های طبیعتگرد را پس از ارزیابی راهنمای آنها در مسیرهایی که پناهگاه و جان پناه دارند هدایت می کنند. فدراسیون بر اساس استانداردها و معیارهای بین المللی در صورت بروز حادثه سکوت خبری 48 ساعته دارد و پس از آن به اطلاع رسانی درباره موضوع می پردازد.
زارعی قله دماوند و ارتفاعات اطراف آن را از نظر فنی، ارتفاع، فشار هوا و برف بسیار خاص توصیف و از گروه های کوهنوردی و طبیعتگرد درخواست کرد برای تردد در منطقه پایگاه های فدراسیون را مطلع کنند و در حفظ و نگهداری این زیست بوم کوشا باشند.

برای آشنایی با شرایط و تجهیزات لازم برای صعود به قله دماوند به این لینک مراجعه کنید.

این گروه شامل 9 زن و 6 مرد در قالب گردشگر از کشور آلمان به همراه دو نفر از راهنما و راننده و یک فرد بومی منطقه بودند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید