بهینه سازی مصرف سوخت در سفرهای جاده ای

توسط

یکی از راهکارهای بهبود زندگی در وضعیت کنونی این است که سفر جاده ای مد نظر را برای بهینه سازی مصرف سوخت بهینه کنند.

سفر جاده ای به مسافرتی گفته می شود که در جاده صورت گیرد. مسافرت های جاده ای معمولا شامل طی مسافت های طولانی با خودرو هستند.

سفر جاده ای در ایران

در ایران، سالانه ۳۵۰ میلیون سفر انجام می شود که از این تعداد، ۲۵۰ میلیون سفر، جاده ای است. بیش ترین سفرهای جاده ای در ایران در تعطیلات و به خصوص در روزهای عید نوروز انجام می شود.

همچنین میزان تصادفات جاده ای در ایران بسیار بالاست و به طور متوسط هر 24 دقیقه یک نفر بر اثر تصادف کشته می شود. برای کاهش این تصادفات می توان به جای خودروی شخصی از اتوبوس برای سفر استفاده کرد.

آمادگی برای رانندگی

پیش از شروع رانندگی برای فواصل طولانی به این توصیه ها عمل کنید:

• از نقشه یا یک سیستم هدایتگر برای تعیین مسیرتان استفاده کنید،خروجی ها،فواصل تقریبی به کیلومتر و نقاط شاخص عمده را علامت بزنید.
• شب قبل از سفر، به اندازه کافی بخوابید.
• یک بطری آب و یک کیف کمک های اولیه همراه داشته باشید.
• اطمینان حاصل کنید که چراغ های جلو و عقب و شیشه جلوی ماشین پاک هستند.
• به طور مرتب ماشین تان را سرویس کنید، و مطمئن شوید که پیش از شروع سفر مشکلی ندارد.

مضرات سفر جاده ای

وسایل نقلیه در جاده ها تقریبا سه چهارم علت انتشار دی اکسید کربن (CO۲) حمل و نقل را تشکیل می دهند و یکی از بزرگ ترین عوامل تولید گازهای گلخانه ای در سراسر جهان است. برای کمک به رفع این مشکل در سفرهای جاده ای باید مسیرهایی را انتخاب کنیم که تاثیر آن بر محیط زیست کمتر باشد.

فشارسنج اعتماد Edelman (نظرسنجی اعتماد دولت) در سال ۲۰۲۲ نشان داد ۷۵ درصد از ما در سراسر جهان نگران تغییرات آب و هوا هستیم یا از آن هراس داریم. جستجوها در خصوص اضطراب وضعیت آب و هوا امسال به بالاترین حد خود رسیده است. همچنین طی پنج سال اخیر جستجو برای تامین کالاهای پایدار تقریبا به میزان پنج برابر رشد کرده است.

بهینه سازی مصرف سوخت

مردم در سراسر جهان در تمام موضوعات مربوط به زندگی خویش در حال انتخاب های پایدارتر هستند. یکی از راهکارهای بهبود زندگی در وضعیت کنونی این است که افراد در سفر جاده ای، مسیرهای جاده ای مد نظر خود را برای بهینه سازی مصرف سوخت بهینه کنند و انتخاب های پایدارتری در جاده داشته باشند و در هزینه خود صرفه جویی کنند.

علاوه بر نشان دادن سریع ترین مسیر، اکنون مسیرهای کم مصرف تر نیز به مردم ارائه می شود. از زمان ارائه این موارد در ایالات متحده و کانادا مردم از این موضوع برای صرفه جویی در بیش از نیم میلیون تن از انتشار کربن استفاده کرده اند و این معادل خروج ۱۰۰ هزار خودروی مبتنی بر سوخت فسیلی از جاده است.

در اروپا همچنین ویژگی جدیدی راه اندازی خواهد شد که به رانندگان اجازه می دهد نوع موتور وسیله نقلیه (بنزینی، دیزلی، هیبریدی یا برقی) خود را مشخص کنند؛ به طوری که مسیر ارائه شده متناسب با نوع سوختی باشد که می خواهید صرفه جویی کنید.

بهینه سازی مصرف سوخت با تکنولوژی

این فناوری توسط هوش مصنوعی که مبتنی بر یک فناوری پیشرفته حیاتی برای مبارزه با بحران آب و هواست، امکان پذیر شده است. هوش مصنوعی تمام مسیرهای قابل قبولی را که می توان در سفر جاده ای برای رسیدن از یک مسیر به مسیر دیگر طی کرد را شناسایی می کند و مصرف سوخت را برای هر کدام بر اساس الگوهای ترافیکی تاریخی، شیب و نوع جاده و موارد دیگر محاسبه می کند. این فناوری در کسری از ثانیه این امکان را به افراد می دهد تا کم مصرف ترین مسیر و همچنین سریع ترین مسیر را به مقصد خود بیابند.

البته این ویژگی جدید صرفه جویی و بهینه سازی مصرف سوخت، تنها راه برای سفر جاده ای پایدارتر نیست. مدت هاست که گزینه های جایگزین مختلفی برای رانندگی ارائه شده که شامل حمل و نقل عمومی و مسیرهای دوچرخه سواری است.

بحران آب و هوا همه ما را تحت تاثیر قرار می دهد و نمی توان آن را یک شبه حل کرد اما با استفاده از راهکارهای مناسب و پیمودن مسیرهای سبز می توان به سوی آینده ای سبزتر حرکت کرد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید