بررسی دلایل عدم توسعه گردشگری در کشور

توسط

در حال حاضر در بخش گردشگری داخلی تنها تورهای چند شهر مانند مشهد، اصفهان، شیراز و کیش از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند. حتی در چنین وضعیتی آژانس داران در برگزاری تورهای مشهد نیز مشکلات عمده ای دارند و جز ایام خاص سال مانند نوروز و چند تعطیلی مهم در بستن تورها با مشکل افزایش هزینه ها رو به رو هستند که خود دلیل اصلی انصراف گردشگران است.

مقایسه قیمت ها در میان گردشگران عامل دیگری در عدم رونق صنعت گردشگری در کشورمان است. متاسفانه در بسیاری از موارد گردشگر با مقایسه قیمت ها ترجیح می دهد به جای سیر در طبیعت مثلا تماشای لاله های واژگون کرمانشاه که فقط در این فصل وجود دارد با کمی هزینه بیشتر به کیش برود.

رشد بیش از اندازه افراد غیرمتخصص در حوزه گردشگری و راه اندازی تور، مشکل دیگری است که انکارشدنی نیست. هم چنین به دلیل وجود خلاء های قانونی، دستگاه های مسئول در نظارت با مشکلات متعددی رو به رو هستند که در این شرایط افراد سودجو به صورت شخصی با هتل ها و آژانس ها به توافق می رسند و گردشگران را خارج از مسیر از پیش مشخص سفر مانند مراجعه به تورگردانان، آژانس ها و در نهایت مراکز اقامتی به مقصد می رسانند.

در این زمینه انتظار می رود حداقل هتل داران به مراجعه کنندگان دسته جمعی که از طریق سودجویان به آنها مراجعه می کنند فقط در قبال ارائه نامه آژانس مسافرتی و مجوز اتاق بدهند. می توان با همکاری بیشتر بین 3 انجمن فعال هتل داران، آژانس ها و راهنمایان گردشگری بسیاری از مشکلات این حوزه با تعامل سازنده حل و فصل شود.

گفته های بالا صحبت های یک فعال گردشگری و تورگردان تورهای داخلی بود که در جواب سوال های ما در رابطه با دلایل عدم توسعه گردشگری در کشور، گفته شد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید