موتورهای جستجو و پیوند یکتا در وردپرس

توسط

سیستم مدیریت محتوای وردپرس قدرت بالایی در زمینه بهینه سازی برای موتور جستجو (SEO) دارد. ولی وقتی بهترین نتیجه بدست می اید که از قابلیت های وردپرس به درستی استفاده بشود. با رعایت کردن چند نکته می توانیم این قدرت رو چند برابر افزایش بدهیم تا موقعیت بهتری در نتایج موتورهای جستجو به دست بیاریم. در این جا قالب بندی لینک‌های وردپرس رو از نظر SEO بررسی می کنیم.
permalink ها تاثیر مهمی در موتور جستجو دارند؛ وردپرس این قابلیت رو می دهد که لینک پست‌ها رو به صورت دلخواه قالب بندی کنیم. در پنل تنظیمات پیوند یکتا (Settings > Permalinks) می توانید نوع قالب‌بندی لینک رو تنظیم کنید.

4 نوع قالب وجود داره

پیشفرض: این نوع لینک کوتاه ترین لینک رو برای پست ها ایجاد میکند ولی نوع لینک داینامیک است و به شدت با موتور جستجو مشکل داره.
روز و نام: نام پست به همراه تاریخ روز، ماه و سال نمایش داده می شود که یکمی طولانی است.
ماه و نام: مثل حالت قبلی، با این تفاوت که روز رو شامل نمیشود. عددهایی که به عنوان تاریخ در لینک قرار می گیرد ارزشی برای موتور جستجو ندارد و فقط url رو طولانی تر می کند.
عددی: دقیقا مثل حالت اول، با این تفاوت که آدرس داینامیک نیست و به جای اون از کلمه archives استفاده شده است. (مسلما از حالت اول خیلی بهتره)
اما در بخش ساختار دلخواه می توانیم به صورت دلخواه url رو قالب بندی کنیم. می توانیم از نام پست، نام تگ، نام دسته، نام نویسنده، کلمات دلخواه و … استفاده کنیم:

سال، ماه، روز، ساعت، دقیقه و ثانیه فقط اعدادی هستند که باعث طولانی شدن url می شوند و این (url های طولانی) برای موتورهای جستجو جالب نیست.

نام پست که حتما باید در permalink استفاده کنید، علاوه بر اینکه هنگام نوشتن پست قابل تنظیم است، هم برای کاربر مشخص میکند که url مربوط به چه مطلبی است و هم برای بهینه سازی موتور جستجو مناسب است.
استفاده از نام نویسنده پست هم می تواند مفید باشد، اگه به انگلیسی نمایش داده بشود.
category و tag فقط در صورتی میتونه مفید باشه که برای هر پست فقط یک برچسب و فقط یک موضوع انتخاب کنیم! این کارتقریبا غیر ممکن است، چون خیلی مواقع نوشته ما به چند موضوع تعلق دارد و در مورد برچسب، فلسفه وجود برچسب این است که به هر نوشته ای نسبت داده بشه! به همین دلیل است که وردپرس توصیه کرده است که از tag و category در پیوند یکتا استفاده نکنیم. فقط درصورتی که اطمینان دارید هرگز برای یک پست، بیشتر از یک category استفاده نکرده اید (و استفاده نخواهید کرد!) قرار دادن category (به همراه نام پست) در پیوند یکتا از نظر سئو می تواند مفید باشد:
1. /%category%/%postname%/
در غیر این صورت، بهترین انتخاب استفاده از postname است:
1. /%postname%/
که url نوشته شما به این صورت می شود:
1. www.yoursite.com/your-post-name
اگه چند نوشته با یک اسم داشته باشید و هنگام ارسال پست، permalink را تغییر ندهید، وردپرس به نوشته های بعدی یک عدد اضافه می کند. مثل:
1. pasargad-graphic.com/blog/wordpress-permalink-seo/
2. pasargad-graphic.com/blog/wordpress-permalink-seo-2/

چند نکته

هنگام ارسال پست، حتما پیوند یکتا رو تغییر بدهید.
با حذف کلمات اضافی، url رو کوتاه کنید.
کلمات کلیدی که در عنوان استفاده کرده اید رو حذف نکنید.
موتورهای جستجو با url های زبان انگلیسی راحت تر هستنند.

مثلا وقتی عنوان پست 10 نکته برای افزایش امنیت وبلاگ وردپرس شما باشد، پیوند یکتا می تواند این باشد:
1. wordpress-security-tips

اگه لینک‌های زیادی در ایندکس گوگل دارید و قالب پیوند یکتا رو تغییر بدهید، چند ماه زمان می برد تا گوگل لینک های جدید شما رو جایگزین کنند.

3 نظر
 1. مژگان بانو 14 سال قبل
  پاسخ

  ایی که الان گفتی یعنی چه ؟

 2. امین 9 سال قبل
  پاسخ

  سلام. چرا به آخر پست های من کلمه “خانه” (در گوگل) اضافه میشه؟

 3. آلوخ 8 سال قبل
  پاسخ

  مرسی از سایت خوبتون استفاده کردم با تشکر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید