شاندیز میزبان هیئت کوهنوردی خراسان و فدراسیون

توسط

روز جمعه یازدهم اسفندماه دید و بازدیدی داشتیم از شهر زیبا و توریستی شاندیز. در این سفر چند ساعته که پس از پایان همایش سالانه روسای هیئت های کوهنودی و صعودهای ورزشی سراسر کشور در مشهد، انجام شد شاندیز میزبان مهمانانی از فدراسیون کوهنوردی و هیئت کوهنوردی استان خراسان رضوی بود.

در مسیر مشهد به شاندیز، مثل همیشه از صدای کوهنورد حنجره طلایی مشهد آقای اکبریان لذت بردیم. به شاندیز که رسیدیم جناب آقای حسین امانی رئیس هیئت کوهنوردی خراسان نیز به جمع ما پیوستند. بازدیدمان از دفتر اداری شرکت پدیده با ارائه توضیحاتی از آقای خوش تیپ و خوش صدایی در باره پروژه عظیم این شرکت همراه بود. در ادامه نیز سوار بر ون شده و از کل پروژه در حال احداث این شرکت بازدید کردیم.

در ادامه به مجموعه تفریحی – گردشگری و رستوران پدیده رفتیم. در این بازدید چیزهایی را مشاهده کردم که تا کنون بهشون توجه زیادی نکرده بودم و برایم بسیار جالب بودند. مشغول عکاسی شدم و از قسمت های مختلف مجموعه دیدن کردم. پس از گردشی یکساعته برای صرف ناهار به رستوران رفتیم، ناهار را مهمان شهردار شهر شاندیز جناب آقای افواجی بودیم که مثل همیشه مهمان نوازی ویژه ایشان برای جامعه کوهنوردی و کوهنوردان مشهود بود. در ادامه با شهر شاندیز بیشتر آشنا شده و عکسهای این سفر کوتاه را ببینید …

با آقای امانی رئیس هیئت کوهنوردی خراسان رضوی

با آقای حسین امانی رئیس هیئت کوهنوردی خراسان رضوی

آقای آفرین زاد، خانمها: انصاری، گرجی (نائب رئیس بانوان فدراسیون)، فارسی، فردی، وفائیان (نائب رئیس بانوان خراسان)

هادی صابری (دبیر فدراسیون کوهنوردی) و ابوالفضل عظیمی (کارگروه پیشکسوتان فدراسیون)

شاندیز شهری است در استان خراسان رضوی که در 37 کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد. شاندیز طبق مصوبه دولت و هیات وزیران در سال 1384 به عنوان اولویت اول و تنها منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری ایران شناخته شد. شهر ییلاقی شاندیز از سطح دریا 1400 متر ارتفاع دارد. به علت قرار گرفتن در دامنه‌های شمالی سلسله ارتفاعات بینالود و برخورداری از آب و هوای معتدل آب فراوان و باغهای وسیع و مناظر طبیعی دیدنی به عنوان یکی از کانون های عمده مسافران و گردشگران از شهر مشهد و سراسر ایران است.

مهمترین راه ارتباطی شهر شاندیز مسیر آسفالته شاندیز – مشهد به طول 20 کیلومتر می‌باشد. نماد شهر شاندیز درخت چنار 2700 ساله این شهر است که در یک مقطع زمانی (حدودا چهل سال پیش) به عنوان نشان و آرم شهرداری شاندیز نیز به کار می‌رفته ‌است. ارتفاعات بینالود در سراسر جنوب این شهر قرار دارد که قله شیرباد در زشک مرتفع‌ترین نقطه استان به شمار می‌رود. آب و هوای شاندیز معتدل است، میانگین دمای سالانه آن 25 درجه است.

مهم ترین محصول تولیدی باغی در این شهر گیلاس است. سوغات مهم این شهر، صنایع دستی و به ویژه پوستین دوزی است. پوست و محصولات پوستی سوغات معروف و ناب این شهر است و کلیه محصولات پوستی مانند کت و کلاه و … از شهر شاندیز به دیگر شهرهای ایران ارسال می‌گردد. غذای معروف شاندیز، شیشلیک شاندیز است که از شش تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص تهیه می‌شود و شهرت جهانی داشته و در بسیاری نقاط ایران و جهان رستورانهایی با نام این شهر زیبا وجود دارد که به عرضه غذای لذیذ شیشلیک شاندیز می‌پردازند.

اینجا بغل لازم بودم

آثار تاریخی
آرامگاه شیخ حافظ ابردهی: بقعه و بنایی در غرب شهر شاندیز ابتدای روستای ابرده که متعلق به حافظ بهاءالدین عمر ابردهی از مهمترین شیوخ خطه توس بوده وی به سال 589 بوده‌ است.

اخی علی قتلقشاه: وی که پس از شیخ عبدالله غرجستانی به عنوان خلیفه و بزرگترین شیخ فرقه کبروی در ویرانی مستقر بوده به روایت مولف مجمل فصیحی در سال هشتصد درگذشته ‌است اگر چه منابع اولیه محل دفن علی اخی را ذکر نکرده‌اند لکن مرحوم عبد الحمید مولوی مقبره واقع در لنگر ویرانی شاندیز را مدفن همین شیخ معرفی کرده‌ است.

رباط تاریخی ویرانی شاندیز: رباط بنایی تقریبا مستطیل شکل ساخته شده و از آجر و سنگ و ملاد است این بنا بیشتر در حاشیه مشهد – شاندیز قرار دارد و 300 متر از جاده فاصله دارد و از آنجایی که ویرانی بر سر راه مشهد و توس به نیشابور از طریق شاندیز قرار داشته محل استراحت کاروان های زیارتی بوده‌ است.

درخت چنار کهن شاندیز: درخت چنار کهن و تاریخی شهر شاندیز که هنوز هم در مرکز شهر واقع است تاریخ دور و درازی را نشان می‌دهد. قدمت آن بیش از 1000 سال است.

سنگ نگاره‌های شترسنگ درخت بید شاندیز: اطلاعاتی دقیقی از این سنگ نبشته‌ها در دسترس نیست.

از مهمترین مراکز تفریحی و دیدنی شهر شاندیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– پارک جنگلی شاندیز
– مجموعه توریستی رفاهی تفریحی گلستان شاندیز
– مجموعه توریستی و گردشگری رستورانهای پدیده شاندیز
– مرکر خرید و تفریحات پدیده شاندیز
– روستاهای سردسیر و خوش آب و هوای ابرده و زشک
– مجموعه پذیرایی باغ سالار شاندیز
– مجموعه اقامتی (هتل) و تفریحی دشت بهشت شاندیز
– خیابان زیبای آبشار
– پیست اسکی ابرده
– پیست موتور سواری ویرانی
– تله کابین زشک شاندیز
توضیح: مرکر خرید و تفریحات پدیده شاندیز بزرگترین مرکز خرید در قاره آسیا می‌باشد که در حال احداث می‌باشد. شهرک صنعتی طوس شاندیز و مجموعه بزرگ ورزشی ثامن شاندیز و همچنین مجموعه توریستی پدیده شاندیز و همچنین مرکز خرید و تفریحات پدیده شاندیز که در حال احداث می‌باشد و از بزرگترین و متنوع ترین مجموعه‌های خاورمیانه می‌باشد.

به توپ بستن قلعه تاریخی شاهاندژ (شاندیز) توسط حسام‌السلطنه حاکم خراسان در عهد قاجاریه یکی از مهمترین حوادث تاریخی این شهرستان است. به توپ بستن قلعه تاریخی این شهر به علت نافرمانی مردم شاندیز (شاهاندژ) از حکومت ظالم مرکزی صورت گرفته‌ است. مردم شاندیز به فرماندهی سردار یوزباشی حسن خان شاهاندژی (شاندیزی) مقاومت جانانه در مقابل سپاه قاجار از خود نشان می‌دهند و بعد از مقاومت چندروزه، قلعه تاریخی شاهاندژ به توپ بسته شده و اموال اهالی شهر به غارت رفته و سردار حسن خان شاندیزی نیز در راه دفاع از مردم و شهر کشته می‌شود.

در کتاب مطلع‌الشمس از اعتماد السلطنه درباره وجه تسمیه این شهر گفته شده، شاندیز را قبلا «شاه‌دژ» یا «شاه‌دیز» به معنای شاه‌قلعه می‌نامیدند و در ابتدا مردم شاندیز به خاطر در امان بودن از حملات راهزنان و همچنین استفاده از موقعیت منطقه‌ای در بالای تپه‌ای مشرف به رودخانه و در قلعه شاندیز مسکن داشته و از سالهای 780 تا 800 هجری قمری به محل فعلی شهر نقل مکان کرده‌اند.

گزارش و عکسها از: میثم رودکی

7 نظر
 1. باران 11 سال قبل
  پاسخ

  همیشه به گشت و گذاز. خوش بگذره

 2. لیلا 11 سال قبل
  پاسخ

  خوش بگذره عالیه

 3. الهام حسینی 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام
  امیدوارم سفری خاطرانگیز باشه.

 4. رکسانا 11 سال قبل
  پاسخ

  همیشه شاد باشید و از این سفرها به شهرستان ما بیاین. از اطلاعات کاملی که در مورد شاندیز گذاشتین سپاسگزارم به عنوان یک شهروند که در شاندیز ساکن هستم. ضمنا آقای افواجی بخشدار شاندیز هستن و فرماندار جناب آقای کلالیان می باشند.

 5. ابوذز 11 سال قبل
  پاسخ

  عالی بود…

 6. میثم 11 سال قبل
  پاسخ

  تا آنروز نمی دانستم که شاندیز اولویت اول و تنها منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری ایران شناخته شده است

 7. مجتبا نبی زاده 9 سال قبل
  پاسخ

  درود میثم خان. سری به روستای 3000 ساله ی «کنگ» هم بزن. من همیشه در دسترس ام. زنده باد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید