10 مهارت کاری مهم که باید قبل از 2020 فرا بگیرید

توسط

در این مطلب به 10 مهارت کاری مهم که در این دنیای جدید تا سال 2020 نیاز خواهید داشت، پرداخته می شود.

بشریت در 100 سال گذشته پیشرفت فناوری بیشتری را نسبت به چند هزار سال قبل از آن دیده است. به همین دلیل انواع مهارت های کاری که مشاغل امروز نیاز دارند دائما در حال تکامل و تغییر است. آدم ها امروز در مشاغلی کار می کنند که 20 سال پیش از این اصلا وجود نداشته اند، دانشگاه ها در حال حاضر دانشجویان را برای مشاغلی در آینده آماده می کنند که امروز وجود ندارند. ما حالا نیاز داریم یکی، دو جین وظیفه را با مهارت و چیرگی انجام دهیم و آن ها را اولویت بندی کنیم، در حالی که باید به قواعدی پایبند باشیم که بعد از ساعات کاری قانونی ما هستند.

فناوری کار از منزل را نه تنها ممکن ساخته است بلکه در بعضی موارد آن را به یک ضرورت تبدیل کرده است. در دنیای امروز، شما می توانید از هر جای دیگری کار کنید. در حالی که روزانه با همکاران تان در سراسر دنیا ارتباط دارید. چون این روند ادامه خواهد یافت، ما باید از طریق مهارت آموزی حرفه ای و تحصیلات مستمر مهارت های مان را به روز و مربوط نگه داریم. خوشبختانه، اینترنت منابع گوناگونی را عرضه می کند که می تواند به ما در طلب دانش جدید کمک کند.

وب گاه هایی مانند coursera ، udemy ، khan academy، دوره های پولی و رایگان در بیشتر رشته ها که تصورش را می کنید برگزار می کنند. این به شما اجازه می دهد مستقلا و بدون تداخل با تعهدات زندگی تان درس بخوانید و یاد بگیرید. با استفاده از هر لحظه بیداری به عنوان شانسی برای بهتر بودن، ما نقش خودمان را ایفا می کنیم تا اطمینان یابیم دنیای ما نیز به صورت روزانه تغییر و تکامل می یابد.

در این مطلب به 10 مهارت کاری مهم که در این دنیای جدید تا سال 2020 نیاز خواهید داشت پرداخته می شود. پیش از آنکه 10 مهارت لازم برشمرده شوند، ابتدا به شش محرک یا رانشگر تغییرات پرشتاب دنیای امروز پرداخته می شود. در واقع این شش محرک هستند که باعث نیاز به این مهارت ها خواهند بود.

1. افزایش شدید طول عمر

بی تردید آدم ها با استفاده از بهداشت و فناوری دائما به طول عمرشان افزوده می شود. پیش بینی می شود در سال 2050 شمار آمریکایی های بالای 60 سال تا 70 درصد افزایش یابد.

2. خیزش ماشین ها و سامانه های هوشمند

فناوری می تواند توانایی های ما را زیاد کند، تقویت کند و گسترش دهد. خودکارسازی محل های کار به خودی خود مشاغل تکرارشونده را از بین می برد.

3. دنیای رایانشی

افزایش در حسگرها و پردازنده ها، دنیای ما را به یک سامانه قابل برنامه ریزی تبدیل خواهد کرد. داده ها به ما توانایی خواهند داد چیزهایی را در مقیاسی ببینیم که قبلا امکان پذیر نبوده است.

4. بوم شناسی (اکولوژی) رسانه های جدید

افزاره های ارتباط گری جدید نیازمند سواد رسانه ای علاوه بر سواد متن هستند. رسانه های ارتباط گری بصری به یکی از زبان های جدید تبدیل خواهند شد.

5. سازمان های ابرساختاریافته

فناوری های اجتماعی اشکال جدید تولید و خلق ارزش را به حرکت درخواهند آورد. افزاره های اجتماعی به سازمان ها امکان می دهند در مقیاس های بی نهایت و منتهای درجه کار کنند.

6. دنیای متصل جهانی

تنوع و سازگاری در قلب و کانون عملیات تمام سازمان های دنیا قرار خواهد داشت. ایالات متحده و اروپا دیگر انحصار تولید شغل، نوآوری و قدرت سیاسی را نخواهند داشت.

با توجه به شش علت و محرک تغییر دنیای امروز ما به دنیای آینده، شامل طول عمر، ماشین های هوشمند، دنیای رایانشی، بوم شناسی، رسانه های جدید، سازمان های ابرساختاریافته و اتصال جهانی، همه ما نیاز داریم به 10 مهارت که در ادامه خواهند آمد مسلط شویم، این مهارت ها ما را آماده زندگی و کار در دنیایی می کنند که تا پیش از این تخیلی به نظر می رسید.

در ادامه به این 10 مهارت کاری و محرک های هر کدام خواهیم پرداخت.

1. معنی یابی

در اثر محرک ماشین های هوشمند ما نیاز به این مهارت داریم. این مهارت کاری عبارت است از تعیین معنی و مفهوم عمیق تر آنچه بیان می شود.

2. هوش اجتماعی

در اثر دو محرک ماشین های هوشمند و اتصال جهانی ما به این مهارت نیاز داریم. این مهارت عبارت است از توانایی اتصال و ارتباط با دیگران به روشی عمیق و مستقیم برای واکنش های احساسی و هیجانی و بر هم کنش ها یا تعاملات مطلوب.

3. تفکر بدیع و انطباقی

در اثر دو محرک ماشین های هوشمند و اتصال جهانی به این مهارت نیاز خواهیم داشت. این مهارت کاری عبارت است از خبرگی در تفکر و حل مسائل و واکنش فراتر به هر آنچه تکرارشونده و مبتنی بر قواعد است.

4. صلاحیت چند فرهنگی

دو محرک سازمان های ابرساختاریافته و اتصال جهانی ایجاب خواهند کرد این مهارت را بیاموزیم. این مهارت عبارت است از توانایی فعالیت در مکان های فرهنگی متفاوت.

5. تفکر رایانشی

دو محرک اصلی این مهارت عبارتند از بوم شناسی رسانه های جدید و جهان رایانشی. این مهارت عبارت است از ترجمه و تفسیر حجم زیادی از داده ها به مفاهیم انتزاعی و نیز فهم داده ها بر مبنای استدلال.

6. سواد رسانه های جدید

سه محرک شامل طول عمر، بوم شناسی رسانه های جدید و سازمان های ابرساختاریافته دلیل اصلی نیاز به این مهارت هستند. این مهارت عبارت است از توانایی دسترسی منتقدانه و ایجاد محتوا که از اشکال رسانه ای جدید استفاده می کنند و نیز اهرم قراردادن این رسانه ها برای ارتباطات قانع کننده.

7. فرارشته ای

دو محرک طول عمر و اتصال جهانی ما را وا خواهند داشت این مهارت را بیاموزیم. این مهارت عبارت است از سواد و توانایی درک مفاهیم چند رشته دانشگاهی و حرفه ای.

8. ذهنیت طراحی

دو محرک سازمان های ابرساختاریافته و اتصالات جهانی ایجاب می کنند این مهارت را فرا بگیریم. این مهارت عبارت است از توانایی بازنمایی و توسعه وظایف و فرآیندهای کاری برای رسیدن به نتایج مطلوب.

9. مدیریت بار شناختی

سه محرک سازمان های ابرساختاریافته، اتصالات جهانی و بوم شناسی رسانه های جدید باعث نیاز به این مهارت هستند. این مهارت عبارت است از توانایی تمایز گذاردن و پالایش کردن اطلاعات از حیث اهمیت و نیز درک چگونگی بیشینه سازی کارکردهای شناختی.

10. همکاری مجازی

دو محرک سازمان های ابرساختاریافته و اتصال جهانی به این مهارت خواهند انجامید. این مهارت عبارت است از توانایی بهره وری کار، مدیریت درایوها و اثبات حضور به عنوان عضوی از تیم مجازی.

ترجمه: امیر پوریانسب

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید