جایگاه تلگرام در سفرهای نوروزی

توسط

سفرهای نوروزی، اوج و پایانی است بر تلاش ها برای رونق گردشگری کشور و سیزده که به در شود، سالی دیگر بر گردشگری کشور می گذرد؛ ایامی که امسال به خوبی گذشت.

تلاش سیاستمداران و رویدادهای منطقه، بخت را برای سفرهای داخل کشور مساعد نمود و در ایام نوروز، ایران گردی، گل کرد به ویژه که تعداد سفرها به مقاصد کمتر شناخته شده ای چون استان سیستان و بلوچستان، پررنگ بود.

هر چند آمار سفرهای نوروزی جسته و گریخته منتشر شده است اما از همان ها هم می توان استنباط کرد که سفرهای نوروز امسال با برنامه تر از گذشته بوده اند. برای گرفتن چنین نتیجه ای شاید نیاز نباشد منتظر آمارهای تکمیلی ماند؛ کافیست به این نام توجه کنیم: تلگرام.

تلگرام، پدیده اجتماعی سال گذشته کشور که توانسته بود در انتخابات مجلس شورای اسلامی نقش ایفا کند بار دیگر تاثیرگذاری خود را در سفرهای نوروزی نشان داد. تلگرام در حقیقت همراه نوروزی همه مسافران چه در حین سفر و چه پیش از آن بود. این ابزار کارآمد همچنین به کسب و کارهای مرتبط با سفر در فروش و اطلاع رسانی خدمات یاری رساند و البته نهادهای دولتی را نیز بی بهره نگذاشت.

پیش از و در طول سفرهای نوروزی، کانال ها و گروه های مختلف به اطلاع رسانی پرداختند. همین که پای تلگرام در میان است می توان ادعا کرد سفرهای امسال با برنامه ریزی بهتر انجام شد. به علاوه بار ارسال حجم عمده ای از پیام های نوروزی هموطنان را تلگرام به دوش کشید و همو بود که لذت سفر را میان دوستان و آشنایان به اشتراک گذاشت.

در ایام سفرهای نوروزی، تلگرام با اختلال و یا کندی جدی مواجه نشد و باید از دولت برای در دسترس بودن تلگرام، قدردانی کرد. هر جا که مسافران حضور داشتند، تلگرام هم بود. چه آن زمان که از تجربیات سفر خود گفتند و چه آن زمان که از چلوکبابی که می خوردند، عکس گرفتند و آن عکس ها دست به دست شد.

مسافری گفته است هر جای ایران که بروی، چلوکباب دارد. اشاره این مسافر نکته سنج به آن است که تنوع غذا در مقاصد گردشگری کشور محدود است. نوروز امسال هم گزینه های پیش روی مسافران افزایش نیافت و عمدتا چلوکباب و جوجه بودند که بویشان به مشام می رسید.

از دیگر سو، در ایام نوروز، بلایای طبیعی خسارت جانی کمتری به بار آورد و سوانح رانندگی تا حدی کنترل شد و آمار مرگ و میر جاده ای برای دومین سال پیاپی، سه رقمی ماند. مقاصد گردشگری و به ویژه جزیره کیش از رشد آمارهای گردشگری خود خبر دادند و صنعت حمل و نقل هوایی کشور با استقبال بیشتر مسافران همراه شد. البته مسافران زمینی هم کم نگذاشتند و رکورد نوروزی مصرف بنزین کشور را به بالای صد میلیون لیتر ارتقا دادند. آمارها از افزایش میزان اقامت مسافران در هتل ها حکایت داشت و بازدید از اماکن عمومی و موزه ها افزایش یافت. در همین ایام خلاقیت در طراحی المان های نوروزی شهرهای کشور، موج زد و در پایتخت نمایش فیلم ها فراتر از نیمه شب گاه تا 5 صبح ادامه یافت.

به مسافران و همه آن ها که در انجام سفرهای میلیونی نوروز نقش ایفا کردند، خسته نباشید می گوییم و یادآور می شویم سال نوی گردشگری از امروز چهاردهم فروردین ماه، شروع شده است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید