تنجین شرپا کیست؟

توسط

«تنجین شرپا» (لاما) کوهنورد نپالی و «کریستین هاریلا» موفق به صعود تمامی ۱۴ کوه بالای ۸۰۰۰ متر تنها در مدت ۳ ماه شدند.

«تنجین شرپا» (لاما) کوهنورد نپالی و «کریستین هاریلا» دختر کوهنورد اهل نروژ، روز ۲۷ جولای پس از صعود به دومین قله مرتفع جهان K2 در پاکستان، توجه جهانی را به خود جلب کردند. این دو کوهنورد با پروژه مورد نظر «کریستین هاریلا» با نام «او کوه‌ها را حرکت می‌دهد» موفق به صعود تمامی ۱۴ کوه بالای ۸۰۰۰ متر تنها در مدت ۳ ماه شدند.

تنجین شرپا و کریستین هریلا

طبق گزارش Seven Summit Treks، «تنجین شرپا» و «کریستین هاریلا» در حوالی ساعت ۱۱:۳۰ صبح به وقت نپال روز ۲۷ ژوئیه به قله کوه K2 رسیدند، این صعود در شرایطی انجام شد که تنها یک پنجره بسیار کوتاه آب و هوا برای صعود وجود داشت. K2 کوهی است که توسط «جورج بل» عضو تیم آمریکایی‌ها در اکسپدیشن ۱۹۵۳، «کوه وحشی» نامیده شد.

تنجین فرزند «پاسانگ وانگدی» شرپا و «دورجی خاندو» دومین جوان از میان پنج خواهر و برادر خود است. او اهل روستایی در منطقه سانخواسابها ماکالو است. تنجین آموزش رسمی دریافت نکرده، زیرا مجبور بود یک خانواده هفت نفره را تأمین کند، حتی اگر مدرسه ای در روستای او وجود داشت که به دانش آموزان رایگان آموزش می داد، او باز هم امکان تحصیل نداشت. بنابراین تنجین قبل از پیوستن به شرکت سون سامیت ترک SST در مزارع و گاوهاداری ها کار می کرد.

تنجین شرپا و کریستین هاریلا

«تنجین شرپا» در شش سال گذشته به کوهنوردی مشغول بوده است. وی در روستای خود بیشتر با نام «ماترا لاما» شناخته می شود. پدر تنجین سه سال پیش درگذشت. برادر بزرگترش نیز پس از تحمل یک بیماری سخت بی سر و صدا در اتاقش درگذشت. برادر دیگر او فوربا شرپا فصل گذشته در صعود اورست نزدیکی نوار زرد بالای کمپ سه اورست کشته شد. او بخشی از کمپین پاکسازی کوهستان ارتش نپالی بود.

«تنجین شرپا» با «پما یانگی» شرپا ازدواج کرده و دو پسر دارد – «لاکپا سانگه» شرپا (۱۵ ساله) و «لاکپا نوربو» شرپا (۱۳ ساله) که به ترتیب در کلاس ۱۰ و ۹ در Lit-tle Moon تحصیل می کنند. آن ها در کاپان، کاتماندو زندگی می کنند، در حالی که مادر تنجین، «دورجی خاندو» (73 ساله) همچنان در روستا زندگی می کند. همسر تنجی در پاسخ به این سوال که آیا برای شوهرش که هر بار که سر کار می رود جانش را به خطر می اندازد، می ترسد، گفت: «من نمی ترسم. او همیشه سالم به خانه بازگشته است، بنابراین زیاد به آن فکر نمی‌کنم.» پسر کوچک تر «تنجین شرپا»، نوربو، به پدرش بسیار احترام می گذارد و امیدوار است که راه او را دنبال کند. او گفت: «من و برادر بزرگم به پدرمان و دستاوردهای او افتخار می کنیم. تنجین از سن ۱۶ سالگی کوهنوردی می کند.»

تنجین شرپا و کریستین هاریلا
تنجین شرپا و کریستین هاریلا

لوتسه و دائولاگیری چهار بار، ماکالو و ماناسلو سه بار، نانگاپاربات یک بار و کانچن جونگا دو بار، از جمله ۸۰۰۰ متری هایی است که پیش از آغاز تلاشش با «کریستین هاریلا» صعود کرده بود. او همچنین رکورد بیش ترین تعداد خواهر و برادر برای صعود به کانچن جونگا را دارد. تنجین در ۱۵ مه ۲۰۱۹ به همراه سه برادرش – Purba Sherpa، Purba Dorchi Sherpa، و Chhiji Nurbu Sherpa به قله رسیدند.

«تنجین شرپا» و «کریستین هاریلا» ماموریت خود را با صعود به قله شیشاپانگما (۸۰۲۷ متر) در ۲۶ آوریل آغاز کردند. در نهایت با صعود موفقیت آمیز به قله K2 (۸۶۱۱ متر) در ۲۷ جولای، آن دو رکورد سریع ترین صعود ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری را شکستند. این رکورد قبلا متعلق به «نیرمال پورجا» بود که تمام ۱۴ قله را در شش ماه و شش روز صعود کرده بود. مقاله ای در وب سایت هاریلا، تنجین را به عنوان یک کوهنورد محترم عضو شرکت Seven Summit Treks توصیف می کند که همواره مورد اعتماد کریستین در این سفرها بوده است. تخصص گرانبها و ارتباط عمیق او با کوه ها در موفقیت آن ها در پیمایش سرزمین های بلند و مواجهه با شرایط آب و هوایی سخت نقش اساسی داشته است.

منابع:
هیمالین تایمز
وبلاگ کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید