پررنگ ترین روزهای تاریخ کوهنوردی ایران

توسط

در روزهای 29 و 30 اردیبهشت اخبار صعودهای برون مرزی ایرانیان یکی پس از دیگری قند در دل جامعه کوهنوردی ایران آب کرد.

29 و 30 اردیبهشت قطعا جز درخشان ترین و ماندگارترین روزهای تاریخ کوهنوردی ایران خواهند شد. به ماندگاری گشایش کنندگان «مسیر ایران» بر فراز «برودپیک» به درخشانی صعودهای «لیلا اسفندیاری» به پررنگی حضور کوتاه «اوراز» ها و «عمیدی» ها …

این روزها و این ساعات که به سرعت می گذرند، فراموش نمی شوند؛ همانگونه که «رابوکی» ها فراموش نشدند.

ساعات اولیه 29 اردیبهشت بود که «ایرج معانی» و «محمود هاشمی» بر فراز قله لوتسه ایستادند و نویدبخش این بودند که تا ساعتی دیگر بزرگمرد تاریخ کوهنوردی ایران «عظیم قیچی ساز» پای در جای قدم های آنان خواهد گذاشت و بر فراز لوتسه خواهد ایستاد.

خبرها حاکی از این بود که عظیم تنها نیست و «سعید میرزایی» دیگر کوهنورد برجسته کشورمان نیز همنورد عظیم قیچی ساز است.

ظهر 29 اردیبهشت خبری مثل بمب در سایت ها و کانال های کوهنوردی ایران پیچید؛ «ایران به باشگاه هشت هزاری ها پیوست.»

عظیم قیچی ساز به عنوان اولین ایرانی با فتح قله لوتسه به عنوان آخرین قله هشت هزاری کارنامه فعالیت های کوهنوردی اش به جمع کوهنوردان باشگاه هشت هزار متری ها پیوست.

چیزی که بیش از پیش این افتخار را برای تک تک ایرانیان دلچسب کرد؛ عدم استفاده عظیم قیچی ساز از اکسیژن مصنوعی در تمام 14 صعود به قلل هشت هزار متری است.

ایران غرق حماسه ی عظیم بودند که «حسین مقدم» نیز بر فراز لوتسه ایستاد.

خبرهای خوب صعودهای برون مرزی ایرانیان یکی پس از دیگری قند در دل جامعه کوهنوردی ایران آب می کرد که «پروانه کاظمی» کوهبانوی ایرانی همراه «هادی ستارفروغ» نیز خبر صعود موفقیت آمیزشان بر فراز دائولاگیری را به ایران مخابره کردند.

این اما پایان تلاش کوهنوردان ایرانی نبود؛ «جواد نوروزی» و «مهدی قلی پور» دارندگان نشان «پلنگ برفی» که قصد داشتند پا به پای همنوردان شان، دل مردم ایران را شاد کنند اعلام کردند که، تا قله جنوبی اورست پیشروی کرده اند اما با توجه به شرایط جوی و وزش شدید باد از ادامه صعود منصرف شده اند و تلاش شان برای صعود نهایی اورست را به 30 اردیبهشت موکول کرده اند.

و امروز 30 اردیبهشت جواد نوروزی و مهدی قلی پور بر فراز بام جهان ایستادند.

تا امید هست تلاش ادامه دارد؛ نام ایران دوباره بر فراز قلل هشت هزاری تکرار خواهد شد. رضا شهلایی بار دیگر تکرار خواهد کرد حماسه خواستن را.

“رضا شهلایی” کوهنورد توانمند کشورمان اعلام کرده برای صعود قله نانگاپاربات، پنجمین قله 8 هزار متری کارنامه فعالیت حرفه ای اش، سوم خرداد 96 عازم هیمالیای پاکستان می شود.

نویسنده: فاطمه تیموری

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید