قله لوتسه آخرین خان عبور از هشت هزارتایی ها

توسط

با صعود به قله لوتسه، عظیم قیچی ساز شانزدهمین کوهنورد در دنیا نام گرفت که بدون اکسیژن 14 قله بالای هشت هزار متر را فتح کرده است.

کوهنورد ایرانی با پشتکار بالا بالاخره توانست به هدف خود برسد و در 36 سالگی، یکی از 36 نفری باشد که توانسته هر 14 قله بالای 8 هزار متر جهان را فتح کند. این اتفاق قرار بود 2 سال قبل برای عظیم قیچی ساز بیفتد و او می توانست با این کار به یک رکورد مهم یعنی سریع ترین کوهنوردی که به باشگاه 8 هزارتایی ها پیوسته، دست پیدا کند اما زلزله نپال یک بار مانع او شد و حالا بعد از 2 سال قیچی ساز با انگیزه و پشتکار عظیم خود توانست به آرزوی بزرگش دست پیدا کند.

فتح «لوتسه» توسط 5 ایرانی

بامداد روز گذشته بعد از نزدیک به یک ماه تلاش عظیم قیچی ساز به همراه 2 کوهنورد ایرانی دیگر به سمت قله 8516 متری لوتسه واقع در کشور نپال حرکت کرد. لوتسه چهارمین قله مرتفع دنیا محسوب می شود که روز گذشته توسط عظیم قیچی ساز، حسین مقدم و سعید میرزایی فتح شد، در حالی آنها حتی کپسول اکسیژن هم نداشتند. این اتفاق تاریخی برای کوهنورد ایرانی در ساعت 12:22 ظهر دیروز رخ داد و او در کنار 2 کوهنورد دیگر توانست پرچم ایران را در ارتفاع بالای 8 هزار متر به اهتزاز دربیاورد. ایرج معانی و محمود هاشمی نیز پیش از این به لوتسه رسیده بودند و بدین ترتیب این 5 نفر کوهنورد ایرانی بودند که در بهار 95 لوتسه را فتح کردند.

سختی های صعود

ایرج معانی که یکی از کوهنوردان حاضر در ارتفاعات هیمالیاست و قله 8516 متری لوتسه را فتح کرده، دراین باره می گوید: «چهار روز پیش در کمپ شماره دو که ارتفاع 6500 متری دارد، مستقر شدیم و حرکت مان را به سمت قله لوتسه شروع کردیم. روز پنجشنبه به کمپ شماره سه با ارتفاع 7800 متر رسیدیم و صبح جمعه به سمت لوتسه رفتیم و موفق به فتح قله شدیم. در اورست و لوتسه باد شدیدی می وزید اما چون ما داخل دهلیز لوتسه بودیم، باد زیاد ما را اذیت نکرد. با این حال جواد نوروزی و مهدی قلی پور، دو کوهنورد ایرانی دیگر در اورست بودند و به دلیل شدت باد نتوانستند به قلعه صعود کنند. آنها در کمپ چهار اورست ماندند تا یک روز دیگر صعود خود را شروع کنند.یک هفته تا 10 روز دیگر همه به ایران باز می گردیم.»

تعبیر رویای 8 هزارتایی

برودپیک، دائولاگیری، نانگاپاربات، کانچن چونگا، گاشربروم 1 و 2، آناپورما، کی 2، ماناسلو، ماکالو، چو آیو، شیشاپانگما، اورست و لوتسه 14 قله 8 هزاری هستند که حالا عظیم قیچی ساز به عنوان نخستین ایرانی توانسته نام خودش را به فهرست 35 نفره ای اضافه کند که موفق به فتح این قله ها شده اند. کوهنورد 36 ساله ایران توانست بعد از 2 تجربه ناموفق در سال های 94 و 95 بالاخره با فتح لوتسه نام خودش را به عنوان یک ایرانی در باشگاه 8 هزار تایی ها اضافه کند. او همچنین جزو 16 رکورددار جهان شد که بدون استفاده از کپسول اکسیژن و شرپا، تمام 14 قله بالای هشت هزار متری را پیموده اند.

تاریخچه یک باشگاه خاص

نخستین کوهنوردی که به باشگاه هشت هزارتایی ها پیوست در سال 1986 یک ایتالیایی بود. بعد از او در سال 1995 کوهنورد سوییسی به این باشگاه پیوست. در مجموع عظیم قیچی ساز به عنوان سی وششمین کوهنورد در تاریخ این رشته در جهان به باشگاه 8 هزا ر تایی ها پیوسته است. البته او شانس رسیدن به سریع ترین صعودها را 2 سال قبل از دست داد؛ زمانی که به خاطر زلزله نپال مجبور به بازگشت به ایران شد. کشورهای ایتالیا با ۵ عضو و کره جنوبی با 4 عضو دارای بیشترین کوهنوردان فاتح هر 14 قله هشت هزار متری هیمالیا هستند و ایران برای اولین بار وارد این فهرست شده است. آخرین بار یک کوهنورد از جمهوری چک بود که در سال 2014 توانست به باشگاه 8 هزار تایی ها بپیوندد.

افتخار «عظیم»

عظیم قیچی ساز؛ نامی که شاید به اندازه قهرمانان المپیکی و بازیکنان فوتبال شناخته شده نیست اما او با پشتکار بالا توانست به یک افتخار بزرگ برسد. او از سال 1379 کوهنوردی حرفه ای را آغاز کرد و در سال 1384 و در سن 24 سالگی توانست بام جهان اورست را به ارتفاع 8848 متر فتح کند. البته در ادامه سیر صعود این کوهنورد به قله های بالای 8 هزار متر او بار دیگر در سال 90 توانست اورست را بدون اکسیژن فتح کند. این مرد تبریزی که سابقه حرفه ای اش در این رشته حالا به 17 سال می رسد، دیگر رویای بزرگ خود را تعبیر کرده و نامش در تاریخ ورزش ایران ثبت خواهد شد.

در انتظار استقبال باشکوه

یکی از دغدغه های همیشگی عظیم قیچی ساز در طول سال های حضور در قله های مرتفع جهان مسائل مالی بوده و او اذعان کرده که به صورت شخصی هزینه های سفرهایش را پرداخت می کند. از فدراسیون کوهنوردی بگیر تا شهرداری تبریز و وزارت ورزش انتظار می رود حالا که این کوهنورد توانسته نام ایران را در باشگاه 8 هزارتایی ها ثبت کند، از او استقبال کم نظیری داشته باشند. شاید دیگر کوهنورد ایرانی به پایان راهش رسیده باشد و بعد از بازگشت از ایران برای همیشه از دنیای حرفه ای خداحافظی کند اما بدون شک هیچ کس نام او را فراموش نخواهد کرد. فردی که زندگی اش را به پای به اهتزاز در آوردن پرچم ایران روی بلندترین نقاط مرتفع جهان گذاشته، بدون شک استحقاق پاداش ویژه ای از سوی مسئولان ورزش کشور دارد که می تواند خستگی را از تن او بیرون بیاورد. باید نشست و دید که برخورد مسئولان با این افتخار بزرگ که توسط یک فرد برای ایران به دست آمده، چگونه خواهد بود.

منبع: روزنامه شهروند

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید