جنسیت بهترین قربانیان کلاهبرداری رایانه ای

توسط

کلاهبرداری رایانه ای از جمله جرایم کلاسیکی است که از ابتدا در جوامع بشری موجود بوده و مسئولان اداره جوامع هرگز نتوانستند این جرایم را ریشه کن کنند.

امروزه با ظهور فناوری نوینی با نام کامپیوتر طریقه های ارتکاب این جرم متنوع تر و به دام انداختن مجرمان سخت تر شده است. در حقوق ایران کلاهبرداری رایانه ای برای اولین بار در لایحه مجازات جرایم رایانه ای جرم انگاری شده است.

مقایسه فریب خوردگان کلاهبرداری و فریب اینترنتی از قربانی شدن زنان بیش از مردان حکایت دارد. نظرسنجی جدیدی که توسط سازمان غیرانتفاعی Know The Net انجام شده، حاکی از آن است که زنان راحت‌تر از مردان به دام کلاهبردان اینترنتی می‌افتند. هدف از اجرای این پروژه تحقیقاتی که توسط سازمان Know The Net اجرا شده، برجسته نمودن خطراتی است که حملات پیچیده اینترنتی، کاربران، کارکنان و تجار را در فضای سایبر تهدید می‌کند.

بر اساس آمار موجود گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که حملات اینترنتی حدود 1.800.000 شهروند انگلیسی را گرفتار کرده و بیش از دو و نیم میلیارد پوند استرلینگ به اقتصاد این کشور ضربه زده است. سازمان مزبور که نحوه استفاده امن از اینترنت را به کاربران آموزش می‌دهد، 2000 کاربر را در معرض حملات فیشینگ قرار داد تا واکنش آنها را دریافت و بررسی نماید. در این تحقیق زنان از هفت آزمون، در شش مورد شکست خوردند. همچنین مشخص شد که زنان 25 تا 34 ساله بیش از دیگر همجنسان خود در معرض فریفته شدن توسط کلاهبرداران اینترنتی قرار دارند.

پیتر وود یک کارشناس امنیتی Know The Net در این خصوص گفت: امروزه مجرمان سایبری در نحوه هدف قرار دادن قربانیان خود به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند. آنها دائما شیوه‌های تهاجمی خود را بر اساس آنچه که مردم دوست دارند به طور آنلاین ببینند، تغییر می‌دهند.

کلاهبرداری و فریب اینترنتی در جوامعی که استفاده از تکنولوژی روز گسترش دارد امری اجتناب ناپذیر است و همواره، پیشرفت تکنولوژی، نا آگاهی و طمع باعث بوجود آمدن کلاهبرداران و سارقان الکترونیکی می شود و لزوم آکاه سازی مردم و شهروندان از جزئیات تکنولوژی های روز و راهکارهای جلوگیری از سواستفاده و فریب خوردگی می تواند اثرات بسیار مثبتی داشته باشد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید