اهمیت حمل کوله پشتی سبک در برنامه های کوهنوردی

توسط

متناسب نبودن وزن کوله پشتی با توان جسمانی کوهنورد یکی از علل عمده شکست و عدم موفقیت در برنامه های کوهنوردی است. به شخصه بارها دیده ام که دوستانی بدون توجه به آمادگی بدنی خود با حمل کوله های سنگین و در اکثر موارد غیرضروری نه تنها خود از صعود به قله بازمانده اند بلکه باعث بروز مشکلاتی در ریتم صعود گروه خود نیز شده اند.

البته تشخیص اینکه چه وسیله ای ضروری هست و چه وسیله ای غیرضروری فقط بستگی به تجربه کوهنورد و شناخت کافی او از کوه موردنظر، مدت برنامه، وضعیت جوی، نوع فصل صعود، نوع کوله پشتی و مقدار توان جسمی کوهنورد بستگی دارد. چه بسا که یک وسیله در یک برنامه غیرضروری باشد و در برنامه دیگر ناجی جان کوهنورد باشد. اگر سبک رفتن درست است، پس هر چیزی که مطلقا ضروری نیست باید کنار گذاشته شود.

و اما چگونه سبک باشیم:

1. وزن خودتان: سبک بودن را از خودتان شروع کنید، با مراجعه به لینک زیر و درج قد و وزن خودتون، از میزان لاغر یا چاق بودن، وزن مطلوب و شاخص جرمی بدن تان آگاه شوید. قد و وزن خود را ارزیابی کنید.

قد و وزن خود را ارزیابی کنید

2. وزن کوله پشتی: اولین موضوعی که باید به آن توجه شود، وزن خالی کوله و متناسب بودن آن با نوع برنامه است. کاتالوگ های وسایل همیشه وزن کوله را در قسمت مشخصات ذکر می کنند. نگاه دقیق به اندازه و وزن کوله مهم است. کوله ای که حتی چند گرم سبک تر است می تواند باعث تفاوت آشکاری شود.

3. پوشاک: پوشاک لایه ای موثرترین پوشش برای سفر به کوه است. به عبارت دیگر از زیر با گرم نگهدارنده ها شروع کنید بعد یک لایه لباس زود خشک شونده از جنس پارچه با فناوری بالا مانند Microfleece یا Scholler بپوشید. بطور خلاصه لایه های پوشاک در کوه عبارتند از: اول، پاور استرچ؛ دوم، پلار؛ سوم، گورتکس. همراه داشتن دستکش، کلاه، گتر، جوراب و … نیز با توجه به نوع برنامه و فصل مهم است.

4. تغذیه: کوله بعضی ها مثل یه آشپزخانه سیار است. اینکه یک کوهنورد چقدر غذا، آب، میوه، تنقلات می خواهد حمل کند، و اینکه در چه ظرفی جای دهد، و اینکه از چه نوعی باشد، خیلی خیلی مهم است. همچنین به نوع و وزن لوازمی مثل لیوان، قاشق، چاقو و بشقاب نیز باید توجه کرد.

5. سایر لوازم ضروری دیگر از قبیل، داروهای مورد نیاز، کمک های اولیه، بهداشتی، آرایشی، عینک، یخ شکن و … نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد.

سبک کردن کوله مهارتی است که یادگیری آن سالها زمان و سفرهای زیادی می طلبد. به تدریج با کم کردن از وسایل و لوازم راحتی شروع کنید. بعد کار را با حرکت به سوی کوله فوق سبک ادامه دهید. با گذشت زمان یاد خواهید گرفت که واقعا به چه چیزی نیاز دارید و چه چیزی را لازم ندارید. و با فراگیری آن کوله تان تقریبا وزنی نخواهد داشت! هنر و تجربه این است: هر آنچه ضروری است حمل کنید!

با تشکر از : وبلاگ همه ما

1 نظر
  1. آموزش سئو 9 سال قبل
    پاسخ

    عالی بود …. تشکر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید