طولانی ترین جاده ها برای سفر

توسط

برخی از طولانی ترین جاده ها و جاه طلبانه ترین سفرهای جاده ای را که می توان به تجربه کردن آن فکر کرد، را در اینجا معرفی می کنم.

خیلی ها عاشق سفر جاده ای هستند؛ رانندگی در جاده هایی آزاد و بدون دغدغه و سر زدن به هر گوشه و کناری بدون در نظر گرفتن زمان، با داشتن یک مجموعه موسیقی منتخب از آثار کلاسیک و مسیری ترسیم شده به سمت ناشناخته ها. به همین دلیل است که سفرهای جاده ای را می توان مترادف با ماجراجویی دانست.

با مرور پیشنهادها، تجربه ها و سفرنامه های موجود، برخی از طولانی ترین و جاه طلبانه ترین سفرهای جاده ای را که می توان به تجربه کردن آن فکر کرد، در ادامه معرفی می شود.

از لندن به کیپ تاون

London To Cape Town long distance

یک سفر جاده ای کلاسیک در پیش است، درحالی که بسیاری از ماجراجویان شجاع این سفر طولانی را از فهرست خود خارج کرده اند. این جاده یکی از طولانی ترین سفرهای شمال به جنوب در جهان است، که در سریع ترین حالت ۱۳ روز و ۸ ساعت و ۴۸ دقیقه طول می کشد و به عنوان بخشی از یک کمپین تبلیغاتی برای خودروی «فورد کورتینا» طی شده است. با این حال، اگر می خواهید واقعاً مناظر باورنکردنی این مسیر را تماشا کنید و لذت ببرید احتمالاً به یک ماه زمان برای انجام این سفر دو قاره ای نیاز دارید.

مسافران این جاده می توانند از مسیر قطار «یورواستار» از لندن به شهر کاله فرانسه بروند و از چشم اندازهای زیبای روستاهای فرانسه و اسپانیا لذت ببرند، با کشتی از تنگه جبل الطارق عبور کرده و به قلب آفریقا برسند. برای کسانی که از بیابان های خشن «صحرا» عبور می کنند، جاده یکنواخت می شود و رانندگی نفس گیری را در پارک های ملی بی شمار، از جنگل های بارانی در کامرون تا منظره پر از شیر و فیل پارک ملی اتوشا در نامیبیا تجربه خواهند کرد. با رسیدن به شهر کیپ تاون در جنوب آفریقای جنوبی، این جاده با رانندگی به مسافت ۱۳۲۰۷ کیلومتر (۸۲۰۷ مایل) و عبور از ۱۳ کشور به پایان خواهد رسید.

حلقه ساحلی استرالیا

coastal ring of australia long distance

رانندگی در مسیر ساحلیِ دور قاره استرالیا ماجراجویی دیگری است که خیلی ها برنامه انجام آن را داشته اند، اما به ندرت اتفاق افتاده است. با توجه به این که بخش های عظیمی از این قاره به دلیل آب و هوای بیابانی بسیار گرم، خالی از سکنه است، این سفر جاده ای می تواند برای کسانی که نقشه و سوخت کافی ندارند، برابر با مرگ باشد. بهترین راه برای این مسیر، بزرگراه شماره ۱ استرالیا به طول تقریبا ۱۵ هزار کیلومتر است که اساساً کل سواحل استرالیا را در یک حلقه بزرگ در برمی گیرد. با شروع از شهر سیدنی، رانندگان می توانند خط ساحلی را تا بریزبن دنبال کنند، از کایرنس، داروین، پورت هدلند، پرث و آدلاید گذشته و قبل از رسیدن به جاده بزرگ اقیانوسی، به ملبورن و در نهایت، به سیدنی برگردند.

این مسیر را می توان به راحتی در طول مدت یک ماه رانندگی کرد، اما اگر سه ماه زمان داشته باشید می توانید با هر توقف به خوبی در آن منطقه کاوش و جست وجو کنید. به دلیل وسعت استرالیا، توجه به فصل سفر نیز مهم است. توصیه می شود که از شمال در زمستان و از جنوب در تابستان این سفر را شروع کنید تا دمای ملایم تری را تجریه کنید.

اروپا تا مغولستان

europe to Ulaanbaatar long distance

قرن ها پیش، مهاجران کوچ نشین در امتداد استپ آسیای مرکزی راه خود را طی کردند و به دنبال سرزمین ها و ماجراجویی های جدید بودند، حالا شما می توانید مسیر آن ها را دنبال کنید و از اروپای شرقی به سمت ترکیه پایین بروید، با عبور از پل استانبول، اروپا به آرامی به آسیا تبدیل می شود و کلیساهای مسیحی جای خود را به مناره های اسلامی مساجد و چشم انداز وسیع روستایی دریاچه وان می دهد. در ترکیه دو انتخاب دارید، یکی این که سری به سکونتگاه های ایران باستان بزنید یا از دریای خزر به سمت روسیه بروید. هر دو مسیر در علفزارهای وسیع ازبکستان و قرقیزستان و قبل از این که بیابان گبی در افق مشاهده شود، به هم می رسند.

در سال های اخیر، ماجراجویان این سفر را به یک چالش تبدیل کرده اند و آن را رالی مغول لقب داده اند. هر سال، شرکت کنندگان در این رالی ثبت نام می کنند، یک ماشین قدیمی می خرند و از اروپا تا مغولستان مسابقه می دهند. این چالش که در رسانه های اجتماعی پیگیری می شود، به گونه ای طراحی شده که تا حد امکان پر از فاجعه باشد و فرصتی برای “حماقت خودرویی در مقیاس جهانی” و ماجراجویی های غیرمنتظره ایجاد کند. اگر به نظرتان این چالش برای شما آسان است، در مسابقات رالی مغول ۲۰۲۲ ثبت نام کنید و به دنبال وسیله نقلیه خسته و قدیمی بگردید!

بزرگراه پان آمریکن

بزرگراه پان آمریکن طولانی ترین بزرگراه جهان و مجموعه ای از راه ها به درازای ۳۰ هزار کیلومتر است که از آلاسکا در آمریکای شمالی آغاز می شود و در پایین ترین نقطه آمریکای جنوبی پایان می یابد. این سفر جاده ای طولانی تقریباً کل قاره آمریکا را پوشش می دهد؛ از شمالی ترین نقطه در آلاسکا، تا کانادا و ایالات متحده، تا کلمبیا، سواحل پرو و شیلی. تنها منطقه برای استراحت و ایجاد فاصله در این جاده «دارین گپ» است، منطقه ای بدون جاده که مانع از دسترسی بین پاناما و کلمبیا (و در نتیجه کل آمریکای شمالی تا آمریکای جنوبی) از طریق خودرو می شود. اگرچه تاکنون تلاش هایی برای ساخت یک بزرگراه صورت گرفته است، اما جنگل های بارانی متراکم غیرقابل نفوذ، شیوع بیماری های گرمسیری و مهم تر از آن حفاظت از جوامع بومی که در جنگل ها باقی مانده اند، ساخت جاده را غیرممکن ساخته است.

تنها گزینه برای طی کردن فاصله منطقه «دارین»، بدون در نظر گرفتن سفر پنج روزه و جهنمی با کشتی، این است که یک پرواز داشته باشید، زمانی که با خیال راحت به شهرهای مدلین یا بوگوتا بروید، سفر به جنوب می تواند بدون مانع ادامه یابد. با فرض این که شخصی از خلیج پرودو در آلاسکا به شهر پاناما و سپس از مدلین در کلمبیا به کوئلون در شیلی رانندگی کند، برای این سفر جاده ای دیوانه وار ۲۳۶۶۲ کیلومتر (۱۴۷۰۳ مایل) را طی کرده است. با فرض این که ۸ ساعت در روز رانندگی کنید، این سفر یک ماه طول می کشد. با این حال، کسانی که این کار را انجام داده اند، بین ۲ ماه تا ۲ سال در راه بودند.

کمربند ترانس اوراسیا

Trans-Eurasian Belt

مسیر نهایی ما در این فهرست، هنوز در واقعیت وجود ندارد! در حقیقت، این یک مسیر رانندگی خیالی است که تقریباً همان مسیر رالی مغول را دنبال می کند؛ از لندن تا اولان باتور. با این تفاوت که وقتی به مغولستان رسیدید مسیر ادامه پیدا می کند، از شرقی ترین نقطه سیبری به سمت بالا می رود و با گذر از تنگه برینگ به آلاسکا می رسد. از آنجا، پیمودن کل قاره آمریکا و حتی آمریکای جنوبی ممکن است، اما این سفر هنوز امکان پذیر نیست، زیرا تنگه برینگ بی ارتباط باقی مانده است. با این حال، طرح هایی برای توسعه کمربند ترانس اوراسیا در حال انجام است و امکان دارد به زودی شاهد ساخت یک پل ارتباطی برای اتصال واقعی جهان باشیم. چنین پل ارتباطی برای تجارت جهانی و همچنین ارتباط شرق و غرب می تواند بسیار با اهمیت باشد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید