نقش جادوی رنگ و جذبه در صنعت گردشگری

توسط

چشم اندازهایی که مکان های مختلف به وسیله رنگ به مسافران و گردشگران خود ارائه می کنند جزو اولین چشم اندازهایی است که می تواند تصویر هر کشور یا شهری را در میان مردم کشورهای دیگر تداعی کند.

از رنگ و لعاب مسیرهای گردشگری بیشتر بدانید

برخی از کشورها و شهرهای دنیا به رنگ و لعاب خاصی خود شهره اند. کشورهایی هستند که لباس و نقش و نگارهای عمومی مردمان شان در ذهن ما به عنوان نماد ملی و عمومی آن کشور نقش بسته است.

برخی از کشورها هستند که جاذبه رنگ باغ های گل و محیط های طبیعی آن ها ما را محسور کرده و همیشه به دنبال فرصتی برای بازدید از این جاذبه های بصری هستیم. باید دانست که رنگ های منحصر به فرد طبیعت در حین سفر توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند مخصوصا اگر پیرامونمان مملو باشد از رنگ دلخواهی که تاثیر بسیار خوبی بر ذهن و روحیات ما بر جای می گذارد.

شاید بتوان گفت که در طول مسیر سفر این رنگ ها هستند که بیشترین اثر را بر ما برجای می گذارند. به گونه ای که این رنگ بندی اگر شاد و جذاب و دلپذیر باشد هیچ گاه از خاطرمان پاک نشود. در ادامه به بررسی برخی از اثرات رنگ ها بر ذهن و ضمیر انسان ها براساس رواشناسی رنگ می پردازیم البته با بررسی برخی از رویدادهای رنگی دنیا که نقشی هم در گردشگری دارند.

جنگ خونین گوجه فرنگی و سرخی یک هیجان

هر ساله در ساعت 11 صبح آخرین چهارشنبه ماه آگوست، بزرگ ترین جنگ گوجه ای دنیا با نام لاتوماتینا (La Tomatina) در بانول اسپانیا آغاز می گردد و ده ها هزار نفر با 110 تن گوجه فرنگی رسیده و له شده به خیابان ها می روند و مدتی از شروع فستیوال نمی گذرد که خیابان ها تبدیل به میدان جنگی تمام عیار می شود. در حالی که همه غرق در گوجه فرنگی هستند سعی دارند که به بقیه گلوله گوجه ای بیشتری بزنند.

این جشنواره مملو است از شور و نشاط و یکی از پرطرفدارترین فستیوال های دنیاست. فستیوالی که در انتهایش تمام شهر و آدم هایش کاملا قرمز می شوند و با یک سرخوشی وصف ناپذیر آخرین چهارشنبه آگوست را به پایان می برند. اگر طرفدار هیجان و رنگ قرمز هستید حتما سال بعد یک سری به فستیوال لاتوماتینا بزنید.

سفید سمبل آرامش و امنیت

در بسیاری از فرهنگ ها رنگ سفید، نماد صلح و آرامش است. حتی در کوران یک جنگ ممکن است یک پارچه سفید که از سوی جبهه مقابل بالا می رود نشانه ای از پایان یک درگیری خونین و مقدمه ای برای یک سازش باشد. رنگ سفید تقریبا در تمام فرهنگ های دنیا این نقش را بازی می کند.

از این نظر می توان به شهر سانتورینی اشاره کرد که با خانه های سفیدش که با آبی بیکران دریای اژه احاطه شده اند تبدیل به سمبل اتحاد در یونان گشته است. این شهر سفید بسیار مورد توجه توریست هایی می‎باشد که می خواهند مدتی را در آرامش سپری کنند و همچنین برای داشتن یک ماه عسل فراموش نشدنی، انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.

سانتورینی یونان، تپه ای است با خانه های سفید رو به دریا، گویی آرامش و صلح را می توان در این شهر دید. خانه های این شهر در ابتدا به منظور کم کردن اثر گرمای نور خورشید به رنگ سفید درآمدند اما از ابتدای سال 1974، بنا به دستور رسمی دولت، نمای سفید خانه ها تبدیل به سبک خاص این جزیره یونانی گردید.

نارنجی رنگ غالب در سرزمین هند

هند هم یکی از همان کشورهایی است که رنگ های غالب آن سرزمین براساس تصاویر دریافتی ما ذهن مان را پر کرده است. این کشور که از آن به عنوان سرزمینه هفتاد دو ملت یاد می شود، در عین حال سرزمین رنگ های فراوان و تکثر رنگ هم به شمار می رود. یکی از رنگ های غالب در تصاویر ذهنی ما در خصوص هند رنگ نارنجی است.

دستفروش های هندی در بازار گل مالیگ کات واقع در زیر پل هواره در کلکته، رشته های گل همیشه بهار را به فروش می رسانند.
رنگ نارنجی گل های همیشه در هند، علامت خورشید است و زمانی هم برای عبادت ویشنو و همسرش لاکشامی استفاده می شدند. فراوانی این گل در مراسم عروسی، فروغ و سعادت زندگی زوج ها را افزایش می دهد.

رنگین کمانی از رنگ های شاد در کشور هلند

کشور اروپایی هلند یکی از آن سرزمین هایی است که ما آن را با رنگ هایش می شناسیم. رنگ هایی که برگرفته از دشت ها ومزارع مملو از گل این کشور است. به گونه ای که همه سال با فرارسیدن ماه های آوریل و می، دشت های هلند مملو از گل های رنگارنگ می شوند.

پالمر، روانشناس رنگ ها در باره اهمیت و نقش رنگ ها توضیح می دهد: هرقدر رنگ با تجربه های مثبت فرد، بیشتر در ارتباط باشد، آن فرد به سمت آن رنگ بیشتر متمایل می شود. بنابر این باید با استفاده از گفته های پالمر اشاره کرد که اگر هر کدام از ما به رنگ خاصی علاقه داریم و بیشتر به سمت آن گرایش داریم ناشی از همین تجربه های شخصی است که ممکن در یکی از بخش های زندگی ما از جمله در زمان کودکی شکل گرفته باشد.

منبع: سایت خبری تحلیلی کسب و کار

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید