نکات و ابزارهای مفید برای یادگیری یک زبان جدید

توسط

یاد گرفتن یک زبان دیگر، مهارتی ارزشمند است که در جنبه های مختلف زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت؛ از افزایش حقوق گرفته تا بهبود عملکرد مغز و حافظه.

روش های متعددی برای یادگیری زبان جدید وجود دارد. در این مقاله با ده مورد از این روش های امتحان شده و ثابت شده، آشنا می شویم. با استفاده از این نکات و ابزارها و البته تلاش و پشتکار، به یک فرد دو زبانه یا حتی چندزبانه تبدیل خواهید شد.

10. از افزونه های گوگل کروم استفاده کنید

امروزه، ما وقت زیادی را در اینترنت مشغول وب گردی هستیم. اگر در حال یادگیری یک زبان جدید هستید، می توانید این زمان را که برای وب گردی صرف می کنید به یک زمان مفید برای یادگیری زبان تبدیل کنید.

افزونه ی Language Immersion در مرورگر گوگل کروم، با ترجمه کردن بخشی از صفحه ی وبی که در حال مطالعه ی آن هستید، به شما کمک می کند تا دامنه ی لغات خود را وسیع تر کنید. Readlang افزونه ی مشابه دیگری است که عملکردی مانند Language Immersion دارد با این تفاوت که فلش کارت ها و ابزارهای دیگری برای یادگیری و مطالعه را نیز در اختیار شما می گذارد. برای تمرین بیشتر می توانید سایت های خبری را در زبان مقصد دنبال کنید.

9. گجت های خود را به ابزار یادگیری زبان تبدیل کنید

علاوه بر مرورگر وب، تمامی وسایلی که در طول روز با آنها سر و کار دارید، می تواند به یک منبع برای یادگیری زبان تبدیل شود. زبان گوشی، تبلت، کامپیوتر و سیستم بازی خود را به زبان مورد نظر خود تغییر دهید، به این ترتیب، کلمات بیشتری از زبان مقصد در ذهن شما نقش می بندد.

8. از اپلیکیشن Anki برای تمرین هوشمند لغات زبان، استفاده کنید

Anki یکی از بهترین ابزارهایی است که برای یادگیری هر چیزی، می توانید از آن استفاده کنید. این فلش کارت های هوشمند از طریق تکرار، به شما آموزش می دهند و با نقاط قوت و ضعف شما، هماهنگ می شوند.

7. از اپلیکیشن Duolingo استفاده کنید

اپلیکیشن Duolingo، یکی از بهترین ابزارهای یادگیری زبان است. این اپلیکیشن وب و موبایل رایگان، میزان پیشرفت شما را دنبال می کند، شما را به مجموعه ای از زبان آموزان دیگر پیوند می دهد و با پاداش ها و مدال های مجازی، انگیزه ی شما را برای یادگیری افزایش می دهد.

6. در کلاس های آنلاین و رایگان شرکت کنید یا کتاب های صوتی رایگان را دانلود کنید

امروزه کلاس های رایگان متعددی به طور آنلاین برگزار می شود که موضوعات مختلیف را نیز در بر می گیرد، کلاس های زبان نیز از این قائده مستثنی نیستند. مجموعه ها و منابع رایگان آموزش زبان Open Culture، شامل کتاب های صوتی، وب سایت ها، کتاب های متنی و سایر منابع آموزشی، یکی از بهترین مجموعه هایی هستند که می توانید از آنها بهره مند شوید. این مجموعه، 48 زبان را پوشش می دهد؛ از زبان امهری (Amharic) گرفته تا ییدیش (Yiddish).

5. با استفاده از گوشی هوشمند خود، زبان یاد بگیرید

زمان هایی که در ترافیک و ایستگاه اتوبوس تلف می شوند، می توانند به بهترین موقعیت برای یادگیری یک زبان جدید تبدیل شوند. علاوه بر اپلیکیشن های Duolingo و Anki، نرم افزار های موبایل متعددی وجود دارند که در زمان های کم و با استفاده از یک گوشی هوشمند می توانند نکات کلیدی زبان و لغات را به شما بیاموزند. از میان این برنامه ها می توان CatAcademy و Drops برای iOS، Quizlet Lock Screen برای اپلیکیشن دسکتاپ و موبایل فیس بوک و Lingua.ly برای سیستم عامل اندروید را نام برد.

4. هنگام یادگیری یک زبان خارجی، هر چیزی که می شنوید بنویسید

ما با نوشتن و به روی کاغذ آوردن مطالب، آن ها را بهتر یاد می گیریم. نوشتن، کمک می کند که اطلاعات در مغز شما نهادینه شوند. یکی از موثرترین روش ها در یادگیری یک زبان جدید، نوشتن مطالب است، به خصوص زمانی که فردی در کنار شما نیست تا با او تمرین کنید. زمانی که به درس های زبان خود گوش می دهید، هر چیزی که می شنوید بنویسید. با این کار، نه تنها گوش شما به تلفظ ها عادت می کند، بلکه مجبور می شوید تا بیشتر به درس های خود توجه کنید.

3. زبان را از طریق سرگرمی یاد بگیرید

آموختن یک زبان جدید گاهی اوقات ممکن است کسل کننده باشد، به خصوص وقتی که به خاطر سپردن هزار کلمه ی ضروری آن زبان را در برنامه ی خود گنجانده باشید. از طرف دیگر، درگیر شدن با فرهنگ عامه، یک روش عالی برای یادگیری زبان جدید است. استفاده از موسیقی، برنامه های تلویزیونی و سایر سرگرمی های این چنینی، روش جالب تر و هیجان انگیزتری برای یادگیری زبان، نسبت به خواندن کتاب های نوشتاری است. پس، بخشی از زمان خود را صرف انجام این فعالیت ها کنید: دیدن فیلم هایی به زبان مقصد البته به همراه زیرنویس، گوش دادن به پادکست های زبان دیگر یا یادگیری از طریق موزیک ویدیو ها.

2. دائما به زبان مقصد، صحبت کنید

برای اینکه زبان را به سریع ترین شیوه ی ممکن یاد بگیرید و هیچ وقت فراموش نکنید، بهترین کار، استفاده کردن از آن زبان است. Benny Lewis توصیه می کند که در صورت امکان، حداقل روزی سی دقیقه با کسی که زبان مادری اش را یاد می گیرید، صحبت کنید. اگر در اطراف شما چنین فردی وجود ندارد، اپلیکیشن های WeSpeke و Verbling می توانند هم صحبتی برای شما پیدا کنند.

1. از روش های ثابت شده ی تکرار با فاصله (Spaced Repetition)، مطالعه قبل از خواب و … برای یادگیری زبان استفاده کنید.

یادگیری یک زبان جدید برای بزرگسالان بسیار سخت تر از کودکانی است که مغزشان آمادگی پذیرش مطالب جدید را دارد. با وجود این، شما هم می توانید یک زبان جدید را به طور موثر فرا بگیرید، تنها کافی است تا مغزتان را بشناسید و بفهمید که در مواجهه با این چالش ها، چه عملکردی دارد. استفاده از روش تکرار با فاصله، مطالعه هنگام شب و قبل از خواب، یادگیری زبان جدید با استفاده از محتوا و موضوعات مورد علاقه، می توانند یادگیری شما را متحول کنند. در کنار همه ی این نکته ها و ابزارهایی که در اختیار زبان آموزان قرار دارد، تلاش و پشتکار، یکی از مهم ترین ضروریات یادگیری هر زبانی است. دست از تلاش برندارید و مطمئن باشید که یادگیری یک زبان جدید و آشنایی با فرهنگ ملت های گوناگون، تاثیر مثبتی در زندگی و طرز فکر شما و نگاه شما به مسائل خواهد داشت. پس شروع به یادگیری کنید و بدانید که در این راه، تنها نیستید.

ترجمه: کجارو
منبع: Lifehacker

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید