از دره پادشاهان چه می دانید؟

توسط

«دره پادشاهان» که در خارج از «اقصر» واقع شده است، به عنوان یک گورستان وسیع بیش از ۶۰ مقبره متعلق به فرعون ها و اشراف زادگان «پادشاهی نوین» را در برگرفته است.

بخش اعظمی از اطلاعاتی که امروزه درباره تمدن مصر باستان در اختیار داریم به لطف تمهیدات شگفت آور مصریان برای جهان پس از مرگ جمع آوری شده است. صندل های طلا و تابوت دان ها مجلل از جمله بقایای به جای مانده از صنعتگری مصر باستان هستند که در موزه های سراسر جهان به نمایش گذاشته شده اند. با این حال، بازدید از مقبره های واقعی مصریان باستان به بهترین شکل ممکن، شکوه این تمدن را به نمایش می گذارد. مشهورترین و مجلل ترین مجموعه مقبره های سلطنتی با نام «دره پادشاهان» شناخته می شود.

«دره پادشاهان» که در خارج از «اقصر» واقع شده است، به عنوان یک گورستان وسیع بیش از ۶۰ مقبره متعلق به فرعون ها و اشراف زادگان «پادشاهی نوین» را در برگرفته است. از جمله اکتشافاتی که تاکنون در «دره پادشاهان» انجام شده است به کشف تالارهای «توت عنخ آمون»، «ستی یکم» و «رامسس دوم» می توان اشاره کرد. مقبره همسران و بستگان فرعون ها نیز در مکان مشابهی ساخته شده اند که با نام «دره ملکه ها» شناخته می شود.

Valley of the Kings Travel Information. Facts, Location, History, Map

تصویر پانوراما از «دره پادشاهان»
تصویر پانوراما از «دره پادشاهان»

«دره پادشاهان» گورستان سلطنتی در نزدیکی «تبای» یا «اقصر» امروزی است. در این گورستان، فرعون ها و اشراف زادگان «پادشاهی نوین» (۱۵۳۹-۱۰۷۵ پیش از میلاد) دفن شده اند. تاکنون ۶۳ مقبره سنگی در این مکان شناسایی شده است که در دو بخش «دره شرقی» و «دره غربی» واقع شده اند. «دره پادشاهان» با کشف مقبره «توت عنخ آمون» در سال ۱۹۲۲ به شهرت رسید و از آن زمان تاکنون به یکی از مکان های مهم برای مصرشناسان تبدیل شده است.

تاریخچه «دره پادشاهان»

پس از اتحاد مصر، تمدن مصر باستان وارد «پادشاهی نوین» شد. مصر در این دوره شاهد ثروت و پیشرفت چشمگیر بود. در همین دوره، فرعون ها خواستار مقبره های مجلل تری شدند تا نشان دهنده تاثیرگذاری آن ها باشد. به این ترتیب شماری از فرعون ها نخستین مقبره ها را در «دره پادشاهان» بنا کردند.

عکسی از «دره پادشاهان» متعلق به سال ۱۸۵۷

«دره پادشاهان» در پشت «تپه تبای» واقع شده است و فرعون ها توانستند در این مکان، سازه هایی را بنا کنند که امکان نگهداری از اشیاء مختلف برای زندگی پس از مرگ را داشته باشد. دور افتاده بودن این مکان نیز از مزایای آن محسوب می شد، چراکه در این شرایط حفاظت از مقبره ها در مقابل سارقان کار آسان تری بود.

تصویرگری مقبره «ستی یکم» از کتاب «تاریخچه معماری در تمام کشورها»

طراحی داخلی مقبره ها

تمامی ۶۳ مقبره ای که در این مکان شناسایی شده اند با کنده کاری درون تخته سنگ ساخته شده اند. هر یک از مقبره ها در اندازه ها و معماری متفاوتی ساخته شده اند.

در برخی از مقبره ها بیش از ۱۲۰ تالار وجود دارد، این درحالی است که برخی از مقبره ها فقط یک تالار را در خود جای داده اند.

با این که «دره پادشاهان» در صدها سال پیش توسط سارقان غارت شده و بخش اعظمی از اشیاء ارزشمند آن ها از مقبره ها خارج شده است، اما طراحی داخلی آن همچنان بیانگر قدرت و تاثیرگذاری فرعون ها است.

بیشتر تالارهای تابوت با متن های باستانی و مذهبی مختلف تزئین شده اند، برای مثال روی دیوارهای برخی از این مقبره ها صحنه هایی از «کتاب دروازه ها»، «کتاب غارها» و «کتاب زمین» نقش بسته است. هدف از این کار کمک کردن به فرد متوفی در سفر به سمت جهان پس از مرگ بود.

مقبره های دره شرقی

«دره شرقی» مکانی است که بیشتر مقبره های «دره پادشاهان» در آن واقع شده است. بزرگترین مقبره این مکان به «پسران رامسس دوم» تعلق دارد. با این که فقط در بخشی از این مقبره کاوش صورت گرفته است، کارشناسان تخمین می زنند دست کم چهار نفر از حدودا ۵۲ پسر «رامسس دوم» در این مکان دفن شده باشند.

سمت چپ: نقشه ای از «دره پادشاهان» سمت راست: یکی از مجسمه های «رامسس دوم»

در سال ۲۰۰۶ مشخص شد، مقبره «پسران رامسس دوم» ۲۰۰ راهرو و تالار را شامل می شود و پیچیده ترین بنای این محوطه محسوب می شود. همچون سایر مقبره ها، این مقبره نیز هدف غارتگران قرار گرفته است.

داخل مقبره «توت عنخ آمون» واقع در «دره پادشاهان»

با این که مقبره «توت عنخ آمون» به عنوان مشهورترین مقبره شناخته می شود، اما در ابعاد بسیار کوچکی ساخته شده است. مصرشناسان معتقدند به دلیل مرگ زودهنگام این فرعون ۱۸ یا ۱۹ساله، جسد او احتمالا به مقبره ای منتقل شده است که از قبل برنامه ریزی نشده بود. با این حال، این مقبره یکی از مهم ترین اکتشافات در حوزه مصرشناسی است؛ چراکه در زمان کشف آن، مجموعه وسیعی از آثار تاریخی درون آن وجود داشت.

مقبره های دره غربی

تاکنون فقط چهار مقبره در «دره غربی» شناسایی شده است، در نتیج گردشگران کمتر از این بخش از دره بازدید می کنند.

مقبره «آمنهوتپ سوم» نه تنها جسد فرعون، بلکه دو تالار برای همسران این فرعون را نیز درخود جای داده است و از این نظر در مقایسه با دیگر مقبره ها، یک مقبره غیرمعمول محسوب می شود.

«دره ملکه ها»

تصویری از «دره ملکه ها»

در نزدیکی «دره پادشاهان» گورستانی برای همسران فرعون ها ساخته شده است که با نام «دره ملکه ها» شناخته می شود. مقبره های این گورستان نیز همچون «دره پادشاهان» با حفاری در دل سنگ ساخته شده اند. در مجموع بیش از ۱۰۰ مقبره در این مکان وجود دارد. مشهورترین این مقبره ها به «ملکه نفرتاری» همسر «رامسس دوم» تعلق دارد.

تصویری از دیوارنگاره‌ای واقع در مقبره «نفرتاری»

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید