امکان تغییر اپراتور تلفن همراه، بدون نیاز به تغییر شماره تلفن

توسط

افزایش تعداد اپراتورهای تلفن همراه مزایای فراوانی دارد؛ از جمله اینکه شرکت‌هایی که در این حوزه خدمات‌رسانی می‌کنند، برای رقابت با یکدیگر هم که شده، خدمات بهتر و ارزان‌تری به کاربران خود ارائه می‌دهند و هم‌چنین مدام سعی می‌کنند تا در استفاده از تکنولوژی‌‌های به‌روز، گوی سبقت را از دیگر شرکت‌ها بربایند. این روند قطعا بر فعالیت و سیاست‌گذاری نهادهای ناظر بر این حوزه نیز تاثیرگذار خواهد بود و آنها نیز قوانین و مقررات جدید را برای فعالیت شرکت‌های فعال در این حوزه اعمال خواهند کرد؛ قوانین و مقرارتی که پیش از این در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به تصویب رسیده و در جهت رضایت کاربران اعمال شده است.

یکی از این قوانین و مقررات، آیین‌نامه تغییر اپراتور تلفن همراه بدون نیاز به تغییر شماره تلفن است که تصویب آن چندی است در ایران نیز در حال پیگیری است. حسین فلاح، مدیر کل دفتر بررسی‌های فنی و اقتصادی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این باره گفته است: «آیین‌نامه تغییر اپراتور بدون تغییر شماره تلفن تدوین شده و در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات قرار گرفته است».

آیین‌نامه تغییر اپراتور بدون تغییر شماره تلفن در بسیاری از کشورهای دارای تعداد اپراتور بسیار، راه‌اندازی شده است. با تصویب این آیین‌نامه در کمیسیون تنظیم مقررات، مشترکان تلفن همراه می‌توانند بدون تغییر شماره تلفن همراه، اپراتور خود را تغییر دهند؛ چرا که شماره تلفن به مرور زمان یک حق مالکیت معنوی و اختصاصی برای مشترکان پدید می‌آورد و اگر مشترکی علاقه‌مند به حفظ شماره خود در صورت تعویض اپراتور باشد، می‌تواند از این سرویس استفاده کند.

2 نظر
  1. موژان 11 سال قبل
    پاسخ

    چه خوب …

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید