در کوهستان چگونه از برف آب تهیه کنیم؟

توسط

بطری های آب وزن خیلی سنگینی دارند و خیلی وقت ها از همه وسایل دیگری که با خودمان حمل می کنیم، سنگین ترند. هر جایی که قرار هست باشید، بدون شک می دانید که بدون آب نمی شود دوام آورد. اما اگه بتوانیم یاد بگیریم چگونه می شود از یخ و برفی که دور و برمان هست، آب آشامیدنی تهیه کنیم، خیلی از مشکلات مان از بین می روند.

برف را با دقت انتخاب کنید

بهتر است تمیزترین برفی که در دسترس تان هست را انتخاب کنید. از برفی که رنگی به غیر از سفید دارد دوری کنید. برفی که از جاده، منابع آب و محل تردد حیوانات دورتر بوده را انتخاب کنید. برف زیر درختان معمولا از فضولات پرنده ها در امان است.

از هر گونه برف رنگی دوری کنید

برفی که زردرنگ باشد مشخص است که چه بلایی بر سرش آمده است. برف قرمز، سبز و قهوه ای هم نشان دهنده جلبک است. وقتی برف تمیز را پیدا کردید، آن را داخل یک کیسه محکم، یا حتی روکش ضدآب چادر و یا کاور کوله بریزید و به سمت محل کمپ ببرید.

چگونه از برف آب تهیه کنیم؟

چطوری برف را آب کنیم؟

آب کردن برف کار سختی نیست، اما شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید آب را هم می شود سوزاند! آتش مختصری روشن کنید و به اندازه یک وجب انگشت آب داخل ظرف تان بریزید و بگذارید روی شعله آتش تا گرم شود. رفته رفته برف به ظرف اضافه کنید و قبل از تکرار این کار صبر کنید تا همه برف آب شود. دقت کنید! اگر همه برف را یک جا توی ظرف بریزید باعث می شود آب تبخیر شود و تنها چیزی که داخل ظرف باقی می ماند برف خشک است که از قضا بوی خیلی بدی به ظرف می دهد.

آیا آبی که از برف به دست آمده نیاز به تصفیه دارد؟

اگر موقع انتخاب برف به اندازه کافی دقت کرده باشید، دیگر نیازی به تصفیه آب آن برف نیست. اما اگر توی محیط های شهری دارید این کار را انجام می دهید، بهتر است آلودگی هوا و احتمال وجود این آلودگی در برف را هم در نظر بگیرید.

حال که آتش تان برپاست، ضرری ندارد اگر صبر کنید تا آب به جوش بیاید و خیال تان را راحت کند. بعد از جوشاندن آب، آن را داخل بطری بریزید و شب داخل کیسه خواب تان قرار بدهید تا گرمتان کند. برای جلوگیری از یخ زدن آب، می توانید بطری ها را داخل یک قابلمه گذاشته و آن را در عمق نیم متری زیر برف چال کنید. هوای گیر افتاده در برف می تواند عایق خوبی برایتان باشد.

برچسب ها :

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید