صعود عظیم قیچی ساز به قله شیشاپانگما

توسط

بنا بر تماس «عظیم‌قیچی‌ساز»، هیمالیا‌نورد توانمند کشور، ایشان موفق شد روز پنج شنبه یازدهم اردیبهشت ماه 93 ساعت 13:30 ظهر به وقت محلی (12:15 به وقت ایران)؛ قله‌ی 8013 متری «شیشاپانگما» در «تبت» را صعود کند.

این کوهنورد تبریزی با این موفقیت شمار قله‌های 8 هزارمتری صعود شده‌اش را  به عدد 13 رساند و تنها با صعود به قله‌ی «لوتسه» می‌تواند به عنوان اولین ایرانی نام خود را در باشگاه 8 ‌هزاری‌های جهان که تنها 31 نفر عضو دارد، ثبت نماید.

عظیم‌قیچی‌ساز این صعود را به همه هم‌وطنان تبریک گفت و اعلام کرد؛ در حال حاضر در کمپ 3 به سر می‌برد و به زودی به ارتفاعات پائین تر باز خواهد گشت.

به نوبه ی خودم این موفقیت ارزشمند را به عظیم عزیز، خانواده‌ی محترمش و جامعه‌ی کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور صمیمانه تبریک عرض می نمائیم.

منبع خبر: وب سایت فدراسیون کوهنوردی ایران

آشنایی با قله شیشاپانگما: کوه شیشاپانگما (Shishapangma) با 8013 متر ارتفاع بعنوان چهاردهمین کوه 8000 متری و تنها 8000 متری مستقل در تبت شناخته می شود، که به طور کامل در داخل خاک کشور چین (در تبت مرکزی) قرار دارد، اما به طرز عجیبی نزدیک ترین 8000 متری به کاتماندو، پایتخت نپال است و تنها 8000 متری است که از این شهر دیده می شود. در زبان تبتی به معنای “قله ای بر فراز دشتهای پوشیده از چمن” می باشد.

قله شیشاپانگما آخرین کوه 8000 متری صعود شده می باشد (به دلیل بسته بودن مرزهای تبت بر روی خارجیها صعود به آن توسط دیگران امکانپذیر نبود) در نهایت در سال 1964 این کوه توسط کوهنوردانی از تبت و چین صعود شد. پس از اشغال تبت توسط چینی ها تلاش شد تا نام “کوسنگ تسان فنگ” بر روی کوه نهاده شود. اما این تلاش شکست خورد و در نهایت همان نام تبتی شیشاپانگما رسمیت یافت.

اگر علاقه مند هستید با این کوه بیشتر آشنا شده و هر آنچه که درباره این کوه جالب است را بدانید از این لینک بازدید نمائید.

6 نظر
 1. اکرم 10 سال قبل
  پاسخ

  سلام. منم از این خبر بسیار خوشحال و مسرورم و از اینکه نام کشور و پرچم کشور عزیزمون به احتزاز در آوردن از ایشون ممنونم و تشکر می کنم خسته نباشن انشاله که در صعودهای بعدی هم موفق و مؤید باشن … با ارزوی سلامتی برای اقای قیچی ساز

 2. موژان 10 سال قبل
  پاسخ

  تبریک…

 3. غایبی 10 سال قبل
  پاسخ

  سلام. باعث افتخاره

 4. لیلی 10 سال قبل
  پاسخ

  تبریک فراوان و آرزومند موفقیت های بعدی

 5. باران 10 سال قبل
  پاسخ

  بسیار عالی. امیدوارم شما هم یک روز به این جایگاه و فراتر از آن برسی

 6. مهوش 10 سال قبل
  پاسخ

  منم به نوبه خودم به این کوهنورد و دلاور عزیزمان و جامعه کوهنوری کشورمان تبریک میگم و از شما نیز بابت انعکاس این خبر تشکر می کنم.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید