معرفی فیلم چه چیزی گیلبرت گریپ را آزار می دهد؟

توسط

چه چیزی گیلبرت گریپ را آزار می دهد؟ (به انگلیسی: What’s Eating Gilbert Grape) فیلمی درام به کارگردانی «لاسه هالستروم» است که سال 1993 ساخته شده است. بازیگران اصلی این فیلم جانی دپ، جولیت لوئیس و لئوناردو دی کاپریو هستند.

پیتر هجس نویسنده نمایشنامه این فیلم است که آن را از رمانی نوشته خودش به همین نام که سال 1991 نوشته بود، اقتباس کرده است.

کمدی درامی شاعرانه از زندگی روزمره مردم عادی شهری کوچک که با بازی های قوی بازیگران از غلتیدن به ورطه ی احساسات گرایی صرف می گذرد و امکان همدردی و هم ذات پنداری با شخصیت ها را فراهم می آورد. در این فیلم لاسه هالستروم بار دیگر ثابت می کند که در بازی گرفتن از بازیگران جوان بسیار تواناست.

جانی دپ بازیگر نقش اول فیلم نشان می دهد که در نیمه نخست دهه 1990 یاغی ترین بازیگر نسل جوان است که حاضر به پذیرفتن هیچ نقش و قالب کلیشه ای نیست.

این فیلم شاید جزو تنها فیلم هایی باشد که عارضه چاقی را نه به عنوان وسیله ای برای تمسخر یا ترساندن که برای همدردی و ترحم برانگیزی مطرح می کند.

لئوناردو دی کاپریو برای ایفای نقش آرنی برادر عقب مانده گیلبرت نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

کارگردان: لاسه هالستروم
تهیه کننده: دیوید ماتالون، برتیل اولسون، میر تپر
نویسنده: پیتر هجس
بازیگران: جانی دپ، جولیت لوئیس، لئوناردو دیکاپریو، مری استینبرگن، دارلین کیتس، لارا هرینگتون، مری کیت شلهارت، کوین تایف، جان سی ریلی، کریسپین گلوور، پنه لوپه برنینگ، موسیقی آلن پارکر، بورن ایسفالت
فیلمبرداری: اسوین نیکویست
تدوین: اندرو ماندشین
توزیع کننده: پارامونت پیکچرز
تاریخ انتشار: هفدهم دسامبر 1993
مدت زمان: 118 دقیقه
کشور: ایالات متحده آمریکا

خلاصه ی داستان

در شهر کوچکی به نام «اندورا»، «گیلبرت گریپ» (جانی دپ) به همراه برادر عقب افتاده اش «آرنی» (لئوناردو دی کاپریو) منتظر تریلر توریست هایی هستند که سالانه در زمان اردو در مکانی تفریحی در نزدیکی آنجا، از اندورا می گذرند. مادر گیلبرت، «بانی» (دارلین کیتس)، بعد از خودکشی شوهرش سالهاست که افسرده و بسیار چاق شده است. از آنجایی که مادر گیلبرت توانایی مواظبت از آن ها را ندارد، گیلبرت مسئولیت تعمیر خانه شان، مواظبت از آرنی که عادت دارد بالای تانکر آب برود و خواهر کوچکش «الن» (واری کیت شلهارت) را دارد. خواهر بزرگش امی (لارا هرینگتون) هم همیشه در آشپزخانه به سختی کار می کند.

گیلبرت رابطه ای پنهانی با زنی به نام «بتی» (مری استینبرگن) دارد در حالی که شوهرش می خواهد گیلبرت را راضی کند تا خانواده اش را بیمه کند. باز شدن فروشگاهی زنجیره ای، خواربارفروشی لمسون، جایی که گیلبرت آنجا کار می کند و بقیه فروشگاه های کوچک اندورا را تهدید می کند. در حالی که خانواده گیلبرت خودشان را برای جشن تولد 18 سالگی آرنی آماده می کنند، دختری جوان به نام «بکی» (جولیت لوئیس) به همراه مادربزرگش به دلیل خراب شدن ماشین شان ناچار به توقف در شهر می شوند. گیلبرت و بکی با هم آشنا می شوند.

یک شب گیلبرت که همیشه آرنی را حمام می کند، فکر می کند او آنقدر بزرگ شده است که خودش از حمام بیرون بیاید بنابراین او را در وان حمام تنها می گذارد و با بکی برای تماشای غروب خورشید بیرون می رود. او شب دیر به خانه می آید و صبح روز بعد آرنی را در حالی که از سرما می لرزد در وان حمام پیدا می کند. خانواده او از دستش به این خاطر عصبانی می شوند و آرنی هم دچار ترس از آب می شود. برخلاف علاقه بتی به گیلبرت، گیلبرت با بتی قطع رابطه می کند. شوهر بتی بعد از ایست قلبی در استخر بازی بچه هایش خفه می شود. مردم شهر فکر می کنند که بتی شوهرش را خفه کرده است برای همین بتی با گیلبرت خداحافظی می کند و شهر را ترک می کند.

بکی و آرنی و گیلبرت دوستان صمیمی می شوند و بکی به گیلبرت کمک می کند تا به خودش و احساساتش بیشتر فکر کند. وقتی بکی و گیلبرت سرگرم حرف زدن هستند، آرنی دوباره به بالای تانکر آب می رود و این بار دستگیر می شود. به دنبال این اتفاق بانی که سال هاست از خانه خارج نشده است به اداره پلیس می رود و باعث می شود که آرنی را آزاد کنند. بانی به دلیل ظاهرش با برخورد نامناسب مردم شهر مواجه و به شدت ناراحت می شود.

بعد از اینکه آرنی باعث به زمین افتادن کیک تولدش می شود، گیلبرت مجبور می شود یک کیک دیگر بخرد و از آرنی می خواهد که حتی نزدیک آن هم نشود. آرنی کمی از آن کیک را میخورد و گیلبرت که از دست او عصبانی شده برای تنبیه او را به حمام می برد. آرنی مقاومت می کند و گیلبرت که کنترلش را از دست داده، او را به شدت کتک می زند. او که از زندگی اش خسته شده سوار ماشینش می شود و از شهر بیرون می رود. آرنی هم با گریه خانه را ترک می کند و نزد بکی می رود. گیلبرت برمی گردد و می بیند که بکی با مهربانی توانسته به آرنی کمک کند تا به ترس اش غلبه کند و داخل دریاچه برود. بعد از اینکه امی و الن دنبال آرنی می آیند و او را می برند، گیلبرت با بکی درباره ناامیدی هایش و واقعیت مرگ پدرش صحبت می کند.

فردای آن روز گیلبرت برای عذرخواهی به جشن تولد آرنی می رود. آرنی با گیلبرت آشتی می کند. گیلبرت با مادرش صحبت می کند و مادرش می گوید که خوشحال است که گیلبرت برگشته و متاسف است که به خاطر چاقی اش باعث خجالت او شده است. گیلبرت که تا آن زمان به بکی اجازه نداده بود تا با مادرش ملاقات کند، از بکی که به جشن تولد آمده است، می خواهد تا با مادرش آشنا شود. بعد از جشن، بکی از گیلبرت خداحافظی می کند و با مادربزرگش شهر را ترک می کنند.

بانی بعد از جشن تولد آرنی و ملاقاتش با بکی، بعد از سالها به اتاق خوابش در طبقه بالا می رود و می خوابد. غروب همان روز آرنی برای بیدار کردن مادرش به اتاق او می رود و فکر می کند که بیدار نشدن او یک بازی است. اما وقتی می فهمد که چه اتفاقی افتاده است با گریه به بیرون از خانه می دود و شروع به صدمه زدن به خودش می کند. امی و گیلبرت به کمک او می آیند و می فهمند که بانی در تختش فوت کرده است.

کلانتر شهر به آنها می گوید که به افراد بیشتری برای بیرون بردن جسد سنگین بانی از خانه نیاز دارد (یک افسر با لحن نامناسب و به مسخره در بی سیم می گوید که به گارد ملی نیاز دارند). گیلبرت و خواهرانش می فهمند که برای دفن کردن او به زودی با نگاه تمسخرآمیز جمعیت زیادی روبرو می شوند. آنها برای اینکه مادرشان مورد تمسخر قرار نگیرد خانه را با جسد مادرشان آتش می زنند.

یک سال بعد گیلبرت و آرنی دوباره منتظر عبور تریلر توریست ها هستند. صدای گیلبرت شنیده می شود که می گوید که امی در یک شیرینی پزی در شهر دی موین کار پیدا کرده است و الن خوشحال است که مدرسه اش را عوض می کند. آرنی دنبال تریلرها می دود و از دیدن دوباره بکی خوشحال می شود. گیلبرت و آرنی سوار تریلر بکی و مادربزرگش می شوند و همراه آن ها می روند.

3 نظر
 1. مهوش 11 سال قبل
  پاسخ

  فیلم رو دیدم..عالی بود آقا میثم

 2. فاطمه 6 سال قبل
  پاسخ

  سلام. فیلم خیلی خوبیه فقط متنی که شما نوشتید در حد یه معرفی مختصره لطفا اسم نقد روش نذارین من به انتظار خوندن نقد اومدم و تو ذوقم خورد انصافا 😑

 3. فاطی 5 سال قبل
  پاسخ

  من فیلم رو دوست داشتم، بازی قوی لئو و جانی عالی بود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید