روز هفتم مردادماه همایش صعود قلم با حضور بیش از 50 کوهنویس آغاز شد. در این همایش جمعی از کوهنویسان، پیشکسوتان و همراهان آنان حضور داشتند.

در افتتاحیه همایش که از ساعت 16 الی 19 به طول انجامید، پس از خوشامدگویی دبیر همایش، آقای صدقی، چندین نفر از کوهنویسان و پیشکسوتان شهر تبریز به ایراد سخنرانی پرداختند. در انتهای همایش به رسم یادبود به کوهنویسان، پیشکسوتان و برگزارکنندگان صعودهای قلم سالهای گذشته، هدایایی به رسم یادبود اهدا شد. هم چنین قبل از شروع افتتاحیه، شرکت کنندگان از اماکن تاریخی شهر تبریز بازدید کردند.

روز چهارشنبه، شرکت کنندگان از اهر به سمت مشکین شهر و شابیل حرکت کردند و سرانجام در کمپ مستقر شدند. در ادامه همایش صعود قلم، عصر روز چهارشنبه در جلسه ای با حضور  کوهنویسان، پس از گفتگوهایی حول محور کوهنویسی و مشکلات مرتبط و تبادل نظر در این زمینه، انتخابات هیات اجرائی صعود قلم برای سال آینده برگزار شد. اعضای منتخب هیات اجرایی صعود قلم سال آینده: آقای محمدعلی صدقی، آقای سعید شیخ الاسلامی، آقای علی گل نیا، آقای بهرام پورعلی بابا، آقای میثم رودکی، خانم لیلا صالحی، خانم سمیه کاظمی

ساعت پنج صبح روز پنج شنبه، شرکت کنندگان در همایش صعود قلم به سمت قله سبلان شروع به حرکت کردند. حوالی ساعت یازده صبح تمامی کوهپیمایان حاضر در گروه، موفق به صعود به قله سبلان شدند. پس از پایان صعود نیز شرکت کنندگان به شهرهای خود بازگشتند.