طبیعت گردی در جنگل ارفع ده و قله ارفع کوه

توسط

«ارفع ده» سرزمین درختان در هم تنیده، چشمه های بی قرار، شکوه کوه ها و چشم اندازهای بی انتهاست.

ارفع ده روستایی است کوچک و دوست داشتنی که تنها 100 خانوار در آن زندگی می کنند. در بهار درختان نیمه عریانش در مه فرو می روند، تابستان ها سرسبز است و خنک، و در پاییز به شعرهای عاشقانه شبیه است؛ آنقدر زیباست که نمی توان توصیف اش کرد، باید رفت، باید دید و از نزدیک آن همه زیبایی را لمس کرد.

جنگل ارفع ده از جاذبه های طبیعت گردی شناخته شده استان مازندران و شهرستان سوادکوه است. فاصله اش با ساری حدود 90 کیومتر است و در 180 کیلومتری شمال شرق تهران واقع شده است. این روستا در دامنه «ارفع کوه» قرار دارد که منظره بی نظیرش تلفیقی از صخره ها و سنگ ها، درختان تنومند و دشت های زیباست.

ارفع کوه

«ارفع کوه» کوهستانی به ارتفاع 2750 متر است. ارفع در لغت به معنی «کوه بلند» است. «ارفع کوه» تلفیقی از طبیعت بی نظیر جنگل، دشت و کوهستان است که از شهرهای قائم شهر، ساری و بابل قابل مشاهده است.

مسیر پیمایش به سوی قله ارفع کوه به خاطر زیبایی و تنوعش، از مسیرهای مورد علاقه کوهنوردان و گردشگران است. در قله ارفع کوه یک کمپ کوچک 12 نفری ساخته شده تا کوهنوردان فرصتی برای زدودن رنج سفر از جسم خویش داشته باشند و بتوانند با آسودگی در چشم اندازهای بی نظیر قله غرق شوند.

چشمه پراو

روستای ارفع ده در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا قرار دارد. برای رسیدن به مناطق جنگلی ابتدا از مراتع و چمنزارهای روستا عبور می کنید تا آرام آرام به جنگل ارفع ده وارد شوید. هرچه در عمق جنگل پیش می روید، مناظر بکرتر و زیباتر می شوند. از دیگر جاذبه های طبیعت گردی و دیدنی های این منطقه می توان به چشمه پراو اشاره کرد. چشمه ای پرآب که از قلب زمین می جوشد و صدای آرامش بخشش قلب هر گردشگری را با خود همراه می کند و به دور دست ها می برد.

مسیر دسترسی به ارفع ده و چشمه پراو از جاده فیروز کوه می گذرد. در نزدیکی این منطقه جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی بی نظیری وجود دارد. غار اسپهبد خورشید و قلعه کنگلو ، دریاچه شورمست، روستای سنگده و جنگل راش از جمله این جاذبه ها هستند که با برنامه ریزی برای یک سفر دو و نیم روزه، می توان در کنار سفر به ارفع ده از یکی دیگر از این مکان ها نیز بازدید کرد.

اطلاعات ضروری سفر

موقعیت جغرافیایی: استان مازندران، فاصله 180 کیلومتری شمال شرق تهران و ارتفاع 1500 متری از سطح دریا.

مدت سفر زمینی (از تهران و بازگشت به تهران): یک روز زمان برای این سفر کافی است.

مسیر دسترسی: از تهران وارد جاده ی دماوند شده و از آنجا به سمت فیروزکوه حرکت کنید. با عبور از فیروزکوه و ادامه مسیر از شورآب و ورسک نیز بگذرید. بعد از آن حدود 2 کیلومتر پس از پایین سرخ آباد یک خروجی درسمت چپ جاده وجود دارد. به این جاده وارد شوید، با حدود 15 دقیقه رانندگی و عبور از امامزاده سام و لام به ارفع ده می رسید.

بهترین زمان برای به جنگل ارفع ده: همیشه زیباست بویژه در پاییز. در زمستان مسیر جنگلی برفی و عبور از آن سخت است.

درجه سختی: متوسط.

تجهیزات و موارد مورد نیاز: لباس گرم، بادگیر، کفش کوهپیمایی، دو وعده غذایی سبک، کوله پشتی یک روزه، چراغ قوه، آب آشامیدنی، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب و باتوم کوهنوردی.

نیاز به مجوز قانونی: ندارد

خطر حمله حیوانات: خیر

احتمال گم شدن: خیر. اما می بایست جانب احتیاط را رعایت کنید. مسیرهای پاکوب را دنبال کنید و در صورت نیاز از محلی ها کمک بگیرید.

منبع: زیست بوم

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید