بهترین فیلمها با موضوع جنگ جهانی دوم

توسط

در مورد جنگ جهانی دوم فیلم های ارزشمندی ساخته شده اند. این ژانر جذابیت بسیاری دارد. 20 مورد از بهترین فیلم ها را برایتان انتخاب کرده ام.

1. سقوط Downfall

سقوط با نام کامل سقوط آخرین روزهای رایش سوم (به آلمانی: Der Untergang) و (به انگلیسی: Downfall) فیلمی در ژانر درام جنگی، ساخته الیور هرشبیگل محصول سال 2004 است. سقوط دوازده روز آخر زندگی آدولف هیتلر یعنی از 17 تا اواخر آوریل سال 1945 میلادی را در سنگر زیرزمینی فرماندهی او به تصویر کشیده است.

داستان فیلم: تراودل یونگه، آخرین منشی و ماشین‌نویس آدولف هیتلر، داستان روزهای آخر زندگی پیشوای آلمان را تعریف می‌کند که در پناهگاهی در برلین می‌گذرد.

2. فرار بزرگ The Great Escape

فرار بزرگ، نام فیلمی به کارگردانی جان استرجز، محصول سال 1963 است. این فیلم بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده و در زمان جنگ جهانی دوم رخ می دهد.

داستان فیلم: گروهی از مبارزان متفقین در یک اردوگاه زندانیان در آلمان نگهداری می شدند. با توجه به خبرهایی که از جنگ به گوش می رسید، به نظر نمی رسید که این جنگ به این زودی ها قصد به پایان رسیدن داشته باشد، به همین دلیل دسته ای از زندانیان تصمیم می گیرند تا با حفر تونلی مخفی، از این اردوگاه بگریزند …

3. پیانیست The Pianist

پیانیست ساخته رومن پولانسکی بر مبنای داستان واقعی زندگی نوازنده پیانوی یهودی، ولادیسلاو اشپیلمان در دوران جنگ جهانی دوم در لهستان و اشغال این کشور توسط آلمان به قلم خودش ساخته شده است.

داستان فیلم: داستان این فیلم در واقع برگرفته از داستان زندگی ولادیسلاو اشپیلمان یکی از بهترین نوازندگان اسبق پیانو در لهستان (دارای لقب ویرتوز) و در زمان واقعه تلخ هولوکاست در شهر ورشو است.

4. طولانی ترین روز The Longest Day

نام فیلمی به کارگردانی اندرو مارتن، محصول سال 1962 است. این فیلم سیاه و سفید و 180 دقیقه است.

جنگ جهانی دوم، سال 1944. “ژنرال دوایت د. آیزنهاور” (گریس) تصمیمی حیاتی می‌گیرد که نیروهای متفقین در ششم ژوئن به اروپا حمه کنند. در این روز، به دلیل هوای نامساعد، آلمانی ها انتظار هیچ گونه عملیاتی را ندارند. از طرف دیگر تصور می کنند حمله به شهر بندری “دوور” انجام خواهد شد؛ نیروی هوائی دچار پراکندگی است و خود هیتلر قرض خواب خورده و دستور داده است که کسی مزاحمش نشود. سرانجام حمله به شرکت 150 هزار سرباز آغاز می شود و متفقین در سه سرپل ساحل نورماندی نبرد را آغاز می کنند.

5. دوازده مرد خبیث The Dirty Dozen

کارگردان این فیلم 150 دقیقه ای رابرت الدریج است و فیلنامه آن را نانالی جانسون نوشته است. از بازیگران آن باید به لی ماروین، ارنست بورگناین، رابرت رایان، چارز برانسون، جیم براون، جان کاساوتیس، جورج کندی، ریچارد جیگل و رابرت وبر اشاره کرد.

داستان فیلم: سال 1944 ارتش آمریکا قصد دارد با رخنه در پشت خطوط دشمن یکی از ستاد فرماندهی آلمان را منهدم کند. اما هیچ کس حاضر به پذیرفتن این عملیات نیست. سرگرد ستاد که خود مردی خشن است مامور می شود 12 نفر از کسانی که متهم به اعدام هستند را تعلیم دهد و همراه خود به این ماموریت ببرد. او به متهمان قول داده است که اگر زنده بمانند حکم اعدام آنها بخشیده می شود. افراد این گروه که همگی از افراد ناآرام ارتش هستند پس از تعالیم سخت عازم این ماموریت می شوند. گروه موفق می شود ستاد را نابود کند اما فقط سرگرد و 2 نفر دیگر از گروه جان سالم بدر می برند.

6. نجات سرباز رایان Saving Private Ryan

نجات سرباز رایان، نام فیلمی جنگی محصول سال 1998 به کارگردانی استیون اسپیلبرگ ساخته شده است. داستان این فیلم در سال 1994 و زمانی در ذهن رودات شکل گرفت که داشت از بنای یادبود چهار برادر کشته شده در جنگ داخلی آمریکا دیدن می کرد. رودات تصمیم گرفت تا داستانی شبیه به آن ها در جنگ جهانی دوم بنویسد.

داستان فیلم: داستان این فیلم در طول نبرد نرماندی در جنگ جهانی دوم اتفاق می افتد. 27 دقیقه آغازین فیلم که رسیدن نیروهای متفقین به فرانسه در 6 ژوئن 1944 را نشان می دهد، بسیار مشهور است. تام هنکس در نقش کاپیتان جان میلر به همراه هفت سرباز دیگر مأموریت می گیرند تا سرباز جیمز فرانسیس رایان را پیدا کنند و به خانه برگردانند. او سه برادر داشته که همگی در جنگ کشته شده اند و به دستور فرمانده کل ارتش، رایان می تواند به پیش مادرش بازگردد.

7. فهرست شیندلر Schindler’s List

فهرست شیندلر، فیلمی آمریکایی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، محصول سال 1993 است. فهرست شیندلر بر پایه زندگی واقعی اسکار شیندلر، صنعتگر آلمانی که جان بیش از هزار لهستانی یهودی را در جریان هولوکاست نجات داد، است. فیلم بر پایه کتاب «شیندلرز آرک» که برنده جایزه بوکر شده، ساخته شده است. این فیلم یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های تاریخ سینما محسوب می شود و در فهرست 250 فیلم برتر سایت بانک اینترنتی اطلاعات فیلم ها که در حال حاضر معتبرترین لیست سینمایی محسوب می شود، رتبه 7 را دارد. موسیقی این فیلم ساخته جان ویلیامز آهنگساز مشهور هالیوود است. در این موسیقی ایتسحاق پرلمان یکی از مشهورترین ویولونیست‌های قرن بیستم هنرنمایی می کند.

فهرست شیندلر اولین فیلم سیاه و سفیدی است که جایزه اسکار بهترین فیلم را بعد از سال 1960 برنده شده است؛ هرچند که در ابتدا و انتهای فیلم، صحنه هایی هم به صورت رنگی پخش می شد. بنیاد فیلم آمریکا فهرست شیندلر را سومین فیلم برتر تاریخ سینما در گونه حماسی، در فهرست 10 فیلم برتر در 10 ژانر خود عنوان کرد.

داستان فیلم: اسکار شیندلر که تاجری معمولی و عضو حزب نازی است، به خاطر طبع خوشگذران و عیاش خود و با توجه به دوستی بین او و مقامات رده بالای ارتش که بیشتر به خاطر سخاوت وی است، موفق می شود کارخانه‌ای را با پول یهودیانی که در خفا با آنان شریک شده بخرد. سپس با توجه به همین روابط خود یهودیان را به عنوان کارگر در کارخانه اشتغال می دهد. رفته رفته این راه فراری برای بعضی از یهودیان می شود که در قرنطینه مانده اند و خطر مرگ هر لحظه آنان را تهدید می کند. فیلم تغییر دیدگاه اسکار شیندلر را نشان می دهد که از صبر و قدردانی یهودیان تاثیر گرفته و رفته رفته خود را وقف تسهیل شرایط و زنده نگه داشتن آنان می کند.

8. از اینجا تا ابدیت From Here to Eternity

از اینجا تا ابدیت، فیلمی سینمایی ساخته فرد زینمان است که در سال 1953 میلادی ساخته شده. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشته جیمز جونز تهیه شده است.

9. نامه هایی از ایوجیما Letters from Iwo Jima

نامه هایی از ایوجیما، نام فیلم درام جنگی به کارگردانی کلینت ایستوود در سال 2006 است. این فیلم دنباله فیلم پرچم های پدران ما در همین سال است که البته در نظرسنجی ها نمرات بهتری دریافت کرده است. فیلم به طور کامل به زبان ژاپنی تهیه شده است. این فیلم در جوایز اسکار نامزد 4 اسکار بود که فقط بهترین ویرایش صدا را برد. نامه هایی از ایو جیما در همه جشنواره‌های فیلم برلین، BFCA Critics’ Choice Awards، جشنواره شیکاگو، دالاس فورت و گلدن گلوب جایزه بهترین فیلم خارجی زبان را دریافت کرد.

10. پل رودخانه کوای The Bridge on the River Kwai

پل رودخانه کوای، نام یک فیلم بریتانیایی به کارگردانی دیوید لین است. این فیلم که داستانی در ارتباط با جنگ جهانی دوم دارد در سال 1957 بر پایه رمان «پلی بر روی رودخانه کوای» اثر پیر بول ساخته شده است. این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین فیلم در سال 1957 شد. هنرپیشگان برجسته ای همچون ویلیام هولدن، الک گینس و جک هاوکینز در این فیلم بازی کرده اند.

11. تهاجم آردِن Battle of the Bulge

فیلم تهاجم آردِن، 167 دقیقه ای و به زبان انگلیسی و به کارگردانی «من آناکین» در اسپانیا ساخته شده است. برخلاف بیشتر فیلم های جنگ جهانی دوم، این فیلم در جبهه جنگ روی نمی دهد و به حوادث پس از پیروزی نیروهای متفقین می پردازد. تهاجم آردِن آخرین تلاش گسترده آلمان نازی برای جلوگیری از تهاجم ارتش آمریکا و ارتش شوروی به آلمان در جنگ جهانی دوم است.

این نبرد در ابتدا با شکستن جبهه متفقین در غرب و تسخیر آنتورپ و قطع تدارکات همراه بود. فیلد مارشال فون روندشتات از شمال لوکزامبورگ و منطقه آردن بلژیک بطوری شگفت‌انگیز به قلب مواضع متفقین حمله کرد و تلفات سنگینی بر ارتش دوازدهم آمریکا وارد آورد. در آن روز برنارد لاو مونتگومری فرمانده جبهه شمالی و عمر برادلی فرمانده جنوب بود. هماهنگی این دو نیرو سبب شکست دشمن شد. واحد محاصره شده آمریکایی در باستونی نیز در برابر حملات آلمان پایداری کرد و حمله را از سر گذرانید. با وجود برف سنگینی که باریده بود، متفقین در 3 ژانویه 1945م دست به ضد حمله زدند و تا 16 ژانویه منطقه را از نازی‌ها پاکسازی کردند.

هدف اولیه ارتش آلمان تصرف شهر اسپا بود که مرکز تدارکاتی و انبار سوخت آمریکائی ها بود و میلیون ها لیتر بنزین در آن ذخیره شده بود. ارتش آلمان از حیث سوخت و بنزین به شدت در مضیقه قرار داشت. اما مقاومت جدی نیروهای آمریکائی در قسمت های شمالی و جنوبی رخنه ارتش آلمان یعنی در مونشو و باستونی ارتش آلمان را متوقف کرد.

12. خط باریک سرخ The Thin Red Line

فیلم خط باریک سرخ شاید یکی از درونگراترین و معناگراترین فیلم های جنگی موفق تاریخ سینما است. داستاناین فیلم در جریان عملیات بزرگ گودال کانال در سال 1942 رخ می دهد. سربازی که تا ساعاتی دیگر وارد نبردی خونین و مرگبار می شود تا چه حد استرس و فشار در خود حس می کند تا چه حد به مرگ می اندیشد به داشته هایش به اشتباهاتی که در طول زندگی اش انجام داده به کسانی که بیشتر از هرچیزی در دنیا به آنان عشق می ورزد با فکر کردن به این گونه مسائل آن هم ساعاتی قبل از شروع نبرد چگونه باز هم می تواند قدم بر میدان نبرد بگذارد؟ با اندیشیدن به پدر و مادرش به همسر و فرزندانش چگونه می تواند شجاعت خود را حفظ کرده و در میدان جنگ اسلحه به دست گیرد و به مصاف مرگ رود.

شاید در این لحظات زمان خیلی سرعت گیرد و ساعات قبل از نبرد به تندی به دقایق قبل از نبرد تبدیل شود و استرس و اضطراب سربازان به اوج خود رسد. صدها سرباز آمریکایی بر روی عرشه یک ناو جنگی آماده سوار شدن بر قایق های نفربر هستند تا به وسیله آن خود را به ساحل جزیره ای که تحت اشغال ژاپنی ها است برسانند. در واپسین ساعات حضورشان در ناو جنگی با استرس و افکار پریشان دست و پنجه نرم کرده اند و اکثرا خود را اصلاح کردند و مسواک زدند و پوتین هایشان را واکس زدند تا اگر کشته شدند با ظاهری آراسته به دنیایی دیگر روند!

قایق های نفربر سربازان را به سمت جزیره ای زیبا می برند همه چیز ساکت و آرام است ولی در دل و ذهن سربازان بلوایی به پاست هر لحظه ممکن است توپخانه ی مستقر در جزیره و یا هواپیماهایی ژاپنی به قایق ها حمله کنند. سربازان آرام و قرار ندارند برخی دعا می کنند برخی عکس نامزد خود را شاید برای آخرین بار نگاه می کنند برخی بالا می آورند ولی سربازان به ساحل جزیره می رسند و باز هم اتفاق خاصی نمی افتد گویا ژاپنی ها جزیره را ترک کرده اند.

13. In Harm’s Way

فیلم In Harm’s Way با عنوان اصلی: The Chinese Widow، محصول چین است و «امیل هرش» در نقش جک و «لیو ییفئی» در نقش یینگ در آن به ایفای نقش پرداخته اند.

داستان فیلم: داستان فیلم در دهه‎ چهل میلادی جریان دارد، زمانی که حمله نیروهای ژاپنی به پرل هاربر باعث خشم نیروهای دشمن می شود و آن ها تصمیم می گیرند برای تلاقی توکیو را بمباران کنند. در این بین یک خلبان جوان به نام جک بعد از بمباران در استان ژجیانگ چین فرود اضطراری می کند و توسط یکی از ساکنان آنجا پناه داده می شود و …

14. دُم‌قرمزها Red Tails

دُم‌قرمزها، یک فیلم جنگی آمریکایی محصول سال 2012 است. کارگردان این فیلم جورج لوکاس است. کوبا گودینگ جونیور و ترنس هاوارد از هنرپیشگان آن هستند.

این فیلم درباره خلبانان سیاهپوست نیروی هوایی آمریکا به نام «دم‌قرمزها» در در جنگ جهانی دوم است. در این فیلم دو خلبان سیاهپوست از این گروه حین خدمت در ایتالیا با تبعیض و جداسازی نژادی رو به رو هستند. نام فیلم از رنگ قرمزی که این خلبانان به دم هواپیمایشان می زدند گرفته شده و بیشتر فیلمبرداری آن در پراگ انجام شده است.

15. دشمن پشت دروازه ها Enemy at the Gates

دشمن پشت دروازه‌ها نام یک فیلم جنگی به کارگردانی ژان-ژاک آنو و محصول 2001 است. فیلم داستان نبرد استالینگراد در طول جنگ جهانی دوم را روایت می کند و درباره تک تیرانداز روسی به نام واسیلی زایتسف است. این فیلم بر اساس واقعیت است و کارگردان توانسته است به خوبی این واقعه را به تصویر بکشد.

داستان فیلم: در پاییز 1942 ارتش آلمان نازی تا پشت دروازه‌های استالینگراد پیشروی کرده و سعی در تصرف شهر دارد. در سوی دیگر، واسیلی زایتسف تک تیرانداز ماهر روسی با حمایت دانیلف افسر تبلیغات به یک قهرمان محلی تبدیل می شود، اما با آمدن سرگرد کونیگ آلمانی که یک تیرانداز زبده است، مهارت او به چالش طلبیده می شود. در حالی که دامنه جنگ گسترده تر می شود، میان این دو نیز جدالی شخصی در می گیرد و هر کدام سعی می کنند تا دیگری را هدف گلوله قرار دهند. در نهایت واسیلی برنده این دوئل می شود.

16. پرل هاربر Pearl Harbor

پرل هاربر یک فیلم جنگی، اکشن و درام آمریکایی به کارگردانی مایکل بی و نویسندگی رندل والاس محصول سال 2001 است. در این فیلم بازیگرانی همچون بن افلک، جاش هارتنت، کیت بکینسیل، کوبا گودینگ جونیور، تام سایزمور، جان ویت، کلم فیور و الک بالدوین ایفای نقش می کنند.

این فیلم به بازگویی دراماتیک یورش بلیتس، حمله به پرل هاربر توسط کشور ژاپن و در قبال آن بمباران راهبردی توکیو توسط ایالات متحده می پردازد. با وجود اینکه فیلم به طور کلی با انتقادهای منفی منقدین مواجه شد، اما موفقیت بزرگی در فروش گیشه به دست آورد و به فروشی جهانی معادل 450 میلیون دلار دست یافت. پرل هاربر نامزد دریافت جایزه اسکار در چهار رشته مختلف شد.

داستان فیلم: جنگ جهانی دوم، پس از حمله ژاپنی ها به پرل هاربر، دو دوست دوران کودکی به نام های رِیف و دنی، رهسپار جنگ می شوند و …

17. خشم Fury

خشم یا فیوری فیلمی در ژانر جنگی است که اتفاقات آن در زمان جنگ جهانی دوم رخ می دهد؛ کارگردان و نویسنده این فیلم، دیوید آیر است. ستارگانی چون جیسون ایساکس، مایکل پنیا، لوگن لرمان، شایا لابوف، جان برنثال و برد پیت در این فیلم به ایفای نقش می پردازند.

داستان فیلم: داستان فیلم در ماه های آخر جنگ جهانی دوم در آوریل 1945 واقع می شود. در شرایطی که متفقین آخرین ضربات خود را به بخش اروپای جنگ جهانی وارد می کنند، یک گروهبان آموزش دیده در لشکر دوم زرهی نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا به نام واردَدی فرماندهی یک تانک شِرمن مدل M4A2 به نام فیوری با پنج نفر افراد آن را برای یک مأموریت مرگبار در خط مقدم دشمن بر عهده دارد. واردَدی و افرادش که تعدادشان کم است و گلوله هایشان هم تمام شده حالا با مشکلات زیادی برای زدن به قلب نازی ها روبرو هستند.

18. جایی که عقاب ها جرئت پیدا می کنند Where Eagles Dare

جایی که عقاب ها جرئت پیدا می کنند فیلمی در ژانر رمان و ماجراجویی به کارگردانی برایان جی هاتن محصول بریتانیا است که در سال 1968 منتشر شد. این فیلم در ایران به نام قلعه عقاب ها دوبله و اکران شده است.

داستان فیلم: جنگ جهانی دوم. یک گروه کماندویی هفت نفره به فرماندهی «جان اسمیت»، مأمور نجات ژنرالی آمریکایی می شوند که در قلعه ای در کوه های آلپ باواریا اسیر آلمانی هاست. «ماریس شفر» (ایست وود)، ستوان کارآزموده آمریکایی، «اسمیت» را در انجام این مأموریت یاری می کند …

19. والکیری Valkyrie

والکیری فیلمی در مورد تاریخ آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم و محصول سال 2008 است.

داستان فیلم: داستان فیلم در مورد توطئه (کودتای نافرجام) 20 ژوئیه که در مورد تصمیم افسران ارتش نازی مبنی بر ترور هیتلر و بعد از آن کنترل کشور از طریق عملیات والکیری است. این فیلم توسط برایان سینگر کارگردانی شده و تام کروز در این فیلم در نقش سرهنگ کلاوس فون اشتاوفنبرگ طراح ترور هیتلر نقش آفرینی کرده است.

20. دانکرک Dunkirk

دانکرک فیلمی جنگی به نویسندگی و تهیه کنندگی و کارگردانی کریستوفر نولان محصول سال 2017 است. دانکرک دهمین فیلم بلند کریستوفر نولان و اولین فیلم اوست که بر اساس یک رخداد واقعی ساخته شده است.

داستان فیلم، در جنگ جهانی دوم اتفاق می افتد و درباره تخلیه نیروهای بریتانیا، فرانسه و بلژیک از شهر دانکرک در فرانسه است. در جریان این عملیات تاریخی، بیش از 800 قایق غیرنظامی جان دست کم 335 هزار سرباز انگلیسی و فرانسوی را که در محاصره ارتش آلمان ها گرفتار شده بودند، نجات دادند.

چه چیزی باعث درخشش این فیلم جنگی شد؟ احتمالا موسیقی متن آن. داستان و کارگردانی نولان عالی است، نقش آفرینی ها بسیار خوب هستند، جلوه های ویژه شاهکار است. اما موسیقی متن آن است که نفس را در سینه تان حبس می کند. زمانی که سربازان در کنار ساحل قرار می گیرند آشوب بمب گذاری ها در مقابل صف آرایی سربازان در سکوت کانتراست بسیار زیبایی به وجود می آورد. بمباران ها، صدای آب در حالی که قایق ها در آن شناورند، صدای فریادی که در حال غرق شدند، همه و همه خارق العاده هستند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید