کوچ سرفینگ، سفر با اقامت رایگان

توسط

کاوچ سرفینگ یا کوچ سرفینگ به معنای کاناپه گردی وب سایتی است که اقامت رایگان در اختیار مسافران قرار می دهد. میزبان شما 10 میلیون شهروند در بیش از 200 هزار شهر دنیا هستند که خانه هایشان را رایگان در اختیار گردشگران قرار می دهند.

بعد از حمل و نقل، اقامت دومین آیتم پر هزینه در مخارج سفر است. خیلی از مسافرین حرفه ای می دانند کدام ایرلاین ها را برگزینند و چه زمانی خریدشان را انجام دهند تا پروازی ارزان تر با کیفیت خوب خریداری نمایند. اما اقامت در مکانی خوب و راحت مقوله ای متفاوت است. با افزایش روز افزون علاقمندان به سفر و گردشگری، تنوع امکانات اقامتی نیز افزایش یافته است.

امروزه برای هر سلیقه ای مکان های اقامتی مناسب وجود دارد. اگر اهل سفرهای لوکس و تجملاتی هستید، انتخاب های بسیاری پیش روی شما قرار دارد. اگر می خواهید در سفر انتخاب هایی سبز و مسئولانه داشته باشید، هتل های سبز و اکولوژها در اغلب مقصدهای دنیا آماده خدمات رسانی به شما هستند. اما شاید عامل کلیدی در انتخاب یک مکان اقامتی برای یک مسافر، میزان بودجه ای باشد که او برای کل سفرش در نظر گرفته است.

برای بسیاری از علاقمندان به سفر تامین هزینه ها کار آسانی نیست. بنابراین آنچه که بیش از همه اهمیت دارد از میان برداشتن موانع مالی برای رفتن به مقصدهای جدید است، حتی اگر این کار به قیمت قناعت بیش از اندازه تمام شود. سایت های بسیاری جود دارند که تلاش می کنند با دادن اطلاعات کافی به گردشگران انتخاب را برای آن ها ساده تر نمایند. سایت هایی مانند Tripadvisor و Booking.com اطلاعات مفصلی از طریق گفته های گردشگران دیگر و همچنین نظرات کارشناسان و کارکنان بخش های مختلف گردشگری در اختیار متقاضیان سفر قرار می دهند. بی گمان بخشی از این اطلاعات برای اطمینان از درجه کیفیت محل اقامت و یافتن مکانی ارزان تر مفید فایده خواهد بود اما نسل جدید وب سایت های گردشگری نشان داده است که تنها ارائه اطلاعات و مشاوره رایگان برای یافتن مکانی ارزان تر کافی نیست.

دنیا ساکنین مهمان نواز بسیاری دارد. مردمی که خود به سفر علاقمند هستند و خوشحال می شوند اگر بتوانند سفر کردن را برای همفکران مسافرشان راحت تر کنند. اینترنت ابزار قدرتمندی است که وقتی در اختیار این گروه از افراد قرار می گیرد، به ابزاری برای میزبانی و مهمان نوازی تبدیل می شود. ابزاری که به شما کمک می کند تا هم آسایش و هم پول توی جیب تان را حفظ کنید.

Couchsurfing.com وب سایتی است که اقامت رایگان در اختیار مسافران قرار می دهد. اما اینجا خبری از هتل یا مهمان خانه نیست، میزبان شما قریب به 10 میلیون شهروند در بیش از 200 هزار شهر دنیا هستند که خانه هایشان را برای اقامت شبانه بطور رایگان در اختیار گردشگران قرار می دهند. کوچ سرفینگ از نظر کاربری همانند شبکه های اجتماعی دیگر است. اعضای این شبکه اجتماعی با ساختن یک حساب کاربری به آسانی به این خانواده 10 میلیون نفری می پیوندند. همانطور که در این وب سایت آمده، بهتر است درباره خود و شهرتان و همینطور امکاناتی که می توانید در اختیار مسافران قرار دهید اطلاعات کاملی در پروفایل شخصی تان ثبت کنید. با این کار شناسنامه کوچ سرفی خود را در اختیار دیگر مسافران قرار می دهید تا با شما بیشتر آشنا شوند و طبیعتاً اعتماد آن ها را جلب می نمایید.

پس از پیوستن به سایت CouchSurfing.com می توانید افرادی را که تا کنون متقاضی دیدار از شهر و کشور شما بوده اند را جستجو کنید. کسانی که به دنبال میزبان می گردند به دو طریق می توانند در این سایت اقدام نمایند. نخست از طریق موتور جستجوی سایت کوچ سرفرهای دیگر را در شهر مورد نظرشان پیدا کنند و با خواندن پروفایل آن ها چند نفر را به عنوان کاندید برگزینند و برای شان پیامی جهت آشنایی بیش تر و اعلام درخواست برای آمدن به میهمانی بفرستند.

یا آن که در یک آگهی همگانی دیگران را از زمان سفر و مدت اقامت شان در مقصد مطلع سازند و منتظر دریافت پیام از میزبانان احتمالی خود بمانند. متقابلا میزبانان نیز باید اطلاعات کافی از خودشان در اختیار مسافران قرار دهند و نسبت به قول و قرارهایی که با هم می گذارند متعهد باشند. میزبان و میهمان هر دوی شان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباره یکدیگر به بخش رفرنس ها در پروفایل کاربران مراجعه کنند. این بخش سابقه شما به عنوان یک کوچ سرفر را روشن می کند. اگر میزبان خوبی بوده باشید میهمانان پیشین شما در این بخش نظرات مثبت خود را درباره شما می نویسند تا اعتبارتان افزایش یابد. در مجموع فرآیند یافتن یک میزبان و میهمان خوب کار خیلی پیچیده و دشواری نیست و بیشتر از پیدا کردن یک هتل خوب و ارزان قیمت وقت شما را نمی گیرد.

اما شاید شما یک فرد علاقمند به سفر باشید که فضای کافی برای میزبانی را در اختیار ندارید. حتی در این شرایط هم می توانید عضوی از خانواده کوچ سرفرها باشید. برای کوچ سرفر بودن می توانید پیشنهادهای خوب دیگری به اعضا بدهید، مثلا یک ناهار در رستوران محلی، رفتن به پارک شهر، راهنمایی مسافران در یک برنامه یک روزه برای دیدار از جاذبه ها و سایت های داخل شهر و پیشنهادهای خوب دیگری که در توان و امکانات شما می گنجد. کسی از شما توقع ندارد بیش از تعهدتان زحمت بکشید. اگر تنها وعده جای خواب داده اید، دیگر نیازی به تدارک شام نیست. اما اگر شام و صبحانه فردا را برای میهمان یا میهمانان تان فراهم کردید مطمئن باشید که حداقل فایده اش برای شما کامنت های مثبتی خواهد بود که بعدا در بخش رفرنس پروفایل تان ثبت خواهد شد.

کوچ سرفرها در سال های اخیر پا را از این هم فراتر گذاشته اند و از این وب سایت به عنوان ابزاری جهت برگزاری رویدادها و سفرهای کوچ سرفری استفاده نموده اند. اگر با کوچ سرفرهای دیگر در نزدیکی محل اقامت خودتان در ارتباط هستید می توانید یک برنامه کتابخوانی راه بیاندازید یا مثلا برای آخر هفته به منطقه ای در خارج از شهر بروید یا حتی یک سفر خارجی با کوچ سرفرهای دیگر ترتیب دهید. فرقی نمی کند کجای دنیا باشید، کوچ سرفینگ می تواند ابزار اطلاع رسانی شما باشد، رویدادی را برنامه ریزی کنید، آن را به اطلاع دیگران برسانید و منتظر کوچ سرفرهای دیگر بمانید.

در ایران نیز چند سالی است که علاقمندان به سفر با این وب سایت آشنا شده اند و ده ها هزار ایرانی با ساختن پروفایل های خود در این سایت هم میزبان گردشگران خارجی بوده اند و هم به میهمانی آن ها در بسیاری از شهرها و کشورهای دنیا رفته اند. کافی است سری به وب سایت های سفرنامه نویسی بزنید تا با تجربیات کوچ سرفرهای ایرانی آشنا شوید. اغلب این سفرنامه ها شما را از یک چیز مطمئن می سازند، اینکه کوچ سرفینگ تنها راهی برای یافتن اقامت رایگان نیست بلکه یکی از روش های موثر در درک فرهنگ جامعه میزبان است.

وقتی بجای اقامت در هتل به خانه شهروندان معمولی می روید، با آن ها بر سر یک میز می نشینید و از غذاهای محلی شان می خورید، زمانی که فرصت آن را می یابید تا با راهنمایی میزبان تان که به کوچه پس کوچه های شهرش آشناست، با شهری که اولین بار است در آن پا می گذارید آشنا شوید به ارزش وجود چنین وب سایتی پی خواهید برد.

متقابلا در سفرنوشته های گردشگران خارجی نیز مرتب به خاطرات آن ها از میزبان کوچ سرفری شان در ایران برمی خورید که چه تاثیر مثبتی بر ذهنیت آنان درباره ایران داشته اند. اگرچه هنوز برای ایرانیان گرفتن ویزا از مشکلاتی است که سفر رفتن بصورت انفرادی را با دشواری مواجه می کند اما کوچ سرفینگ برای افرادی که علاقه به سفرهای کوله پشتی یا انفرادی دارند، راهی برای صرفه جویی در هزینه در عین آشنایی بیشتر با مقصد است.

1 نظر
  1. محمد وثوق شهیدی 8 سال قبل
    پاسخ

    من محمد هستم! طبیعت گرد و عکاس
    بسیار عالی هست از لحاظ دوستانی که پیدا می کنم و سعی میکنم انسانی درست و نمونه ای باشم تا فرهنگ انسانیت و طبیعت با مهمان نوازیم به اشتراک بگذارم.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید