نامه جورج مالوری در عزیمت به اورست

توسط

“باید به شما خبر مهمی را اعلام کنم: یکبار دیگر عازم اورست خواهیم شد. این اتفاق ناگهانی و شگفت انگیز است. احساس من می گوید این  بار آخرین شانس ما برای صعود به قله خواهد بود. یا این بار یا هیچوقت”. جملات فوق را جورج مالوری طی نامه ای از کمبریج می نویسد: “یا این بار یا هیچوقت” جمله آشنایی که برای رفتن و بازنگشتن همه چیز را در دل خود جای می دهد!

متن نامه جرج مالوری در عزیمت به اورست

مالوری در این آخرین سفر برای 75 سال از دیده ها پنهان ماند تا اینکه در سال 1999 جسد او پائین تر از پله دوم مسیر شمالی قله اورست پیدا شد.

در دنیای ورزش مرگ برای رسیدن به هدف نکوهیده است. اگرچه تلاش تا سرحد مرگ برای پیروزی با تشویق عمومی مواجه می شود و از فرد حتی در صورت شکست به عنوان یک قهرمان یاد می شود، اما کسی برای خودکشی گام به میدان ورزش نمی گذارد. اما چگونه است مرگ برای رسیدن به هدف امثال مالوری را به اسطوره تبدیل می کند ولی عده ای به خودکشی متهم می شوند؟!

تیم اکسپدیشن 1921 – جورج مالوری نفر اول ایستاده از سمت راست

گفتنی است؛ جرج هربرت لی مالوری (به انگلیسی: George Herbert Leigh Mallory) (زاده 18 ژوئن 1886 – درگذشته 8 ژوئن 1924) کوهنوردی انگلیسی بود که برای اولین بار در دهه 1920 میلادی از سوی کشور انگلستان برای فتح قله اورست اقدام کرد. او سه بار به صعود اقدام کرد اما در مرتبه سوم به همراه اندرو ایروین در مکانی نامعلوم در قسمت های فوقانی تیغه شرقی کوه اورست ناپدید شد. مشخص نیست که ناپدید شدن او بعد یا قبل از رسیدن به نوک قله اورست بوده است اما آخرین بار وی و همراهش تنها در فاصله چند صد متری قله مشاهده شده بودند. سرنوشت مالوری برای 75 سال نامشخص بود تا اینکه نهایتا بدن یخ زده اش در سال 1999 کشف شد با این حال تا کنون مشخص نشده است که آیا او موفق به فتح قله اورست شده بود یا خیر!

منبع: کوه قاف

البته در تاریخ 10 آگوست 2010 محققان کانادایی و هندی ادعا کردند که بزرگ ترین راز کوهنوردی مربوط به مرگ این دو کوهنورد بریتانیایی که فکر می شد در سال 1924 به قله اورست صعود کرده باشند آشکار شده است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید