مروری بر آقای گل‌های نوزده دوره جام های جهانی فوتبال

توسط

در 19 دوره قبلی مسابقات جام جهانی فوتبال 16 بازیکن مختلف عنوان آقای گلی مسابقات را به خود اختصاص داده‌اند.

یکی از عناوینی که در هر دوره جام جهانی حائز اهمیت است، آقای گلی و تصاحب کفش طلاست. در زیر نگاهی به آقای گل‌های ادوار مختلف جام‌ جهانی می‌اندازیم.

نخستین دوره: جام جهانی 1930 اروگوئه
گیرمو استابیله از آرژانتین با 8 گل‌زده
استابیله در نخستین دوره جام جهانی تنها در چهار بازی که انجام داد، هشت گل برای آرژانتین به ثمر رساند تا به او لقب El Filtrador یعنی «مردی که از صافی می‌گذرد» را بدهند. لقب دیگر این بازیکن خزنده بوده که دلیل آن، توانایی‌اش برای عبور از مدافعان و غافلگیر کردن آنها بود. استابیله پس از این دوره، دیگر برای آرژانتین بازی نکرد.

دومین دوره: جام جهانی 1934 ایتالیا
اولدریچ نیلدی از چکسلواکی با 5 گل‌زده
نیلدی یکی از بازیکنان خوب تیم چکسلواکی سابق بود. او در 415 با‌زی که در سال‌های 1931 تا 1941 با پیراهن اسپارتاپراگ انجام داد، 388 گل به ثمر رساند. نیلدی در 44 بازی ملی 29 گل برای چکسلواکی وارد دروازه حریفان کرد.

سومین دوره: جام جهانی 1938 فرانسه
لئونیداس از برزیل با 7 گل‌زده
الماس سیاه لقب این بازیکن بود و آنقدر آقای گلی لئونیداس در جام جهانی 1938 فرانسه بازتاب پیدا کرد که یکی از شرکت‌های شکلات‌سازی محصولی به نام الماس سیاه را روانه بازار کرد که هنوز هم تولید می‌شود! یکی از شاهکارهای این بازیکن برزیلی ضربات آکروباتیکش بود.

چهارمین دوره: جام جهانی 1950 برزیل
آدمیر از برزیل با 9 گل‌زده
آدمیر در جام جهانی 1950 که در خاک کشورش برگزار شد، با 9 گل‌زده بهترین گلزن مسابقات شد اما شکست 2 بر یک برزیل مقابل اروگوئه در بازی فینال بدترین لحظه زندگی فوتبالی آدمیر بود. آد‌میر در 39 بازی ملی برای برزیل 32 بار دروازه حریفان را باز کرد.

پنجمین دوره: جام جهانی 1954 سوئیس
شاندور کوچیش از مجارستان با 11 گل‌زده
شاندور کوچیش 11 گل خود را در همان چهار دیدار نخست مجارستان در آن دوره از بازی‌ها زد. کوچیش در 68 بازی ملی با پیراهن مجارستان 75 گل وارد دروازه حریفان کرد. با توجه به اینکه کوچیش بیشتر گل‌های خود را با ضربه ‌سر به ثمر می‌رساند، به «سرطلایی» شهرت داشت.

ششمین دوره: جام جهانی 1958 سوئد
ژوست فونتین از فرانسه با 13 گل زده
ژوست فونتین که نامش در فهرست 100 بازیکن برتر تاریخ فوتبال ثبت شده، با 13 گل نه تنها آقای گلی مسابقات جام جهانی شد، بلکه چندین عنوان با تیم فرانسه و تیم باشگاهی خود به دست آورد. مقام سوم جهان به همراه فرانسه، آقاى گل جام جهانی سوئد، عنوان قهرمانى لیگ برتر فرانسه، قهرمانى جام حذفى باشگاه‌های این کشور و آقاى گل رقابت‌هاى باشگاهی و … از جمله افتخارات فونتین است.

هفتمین دوره: جام جهانی 1962 شیلی
گارینشا از برزیل با 4 گل‌زده
در جام جهانی 1962 شیلی شش بازیکن به نام‌های گارینشا از برزیل، فلوریان آلبرت از مجارستان، والنتین ایوانوف از شوروی سابق، دراژان جرکوویچ از یوگسلاوی، واوا از برزیل و لئونل سانچز از شیلی موفق شدند چهار گل به نام خود به ثبت برسانندٰ که گارینشا به‌ قید قرعه آقای گل مسابقات شد.

هشتمین دوره: جام جهانی 1966 انگلیس
اوزه‌بیو از پرتغال با 9 گل‌زده
پلنگ سیاه پرتغال با 9 گل در حالی آقای گل شد که بازی‌های خیلی خوبی در جام جهانی 1966 انگلیس به نمایش گذاشت. اوزه بیوی فقید در 64 بازی که براى پرتغال انجام داد، مجموعاً 41 گل به ثمر رساند.

نهمین دوره: جام جهانی 1970 مکزیک
گرد مولر از آلمان با 10 گل‌زده
گرد مولر بین سال‌های 1966 تا 1974، برای تیم ملی آلمان 62 بازی انجام داد و 68 گل به ثمر رساند. مولر با 10 گل بهترین گلزن جام جانی 1970 مکزیک شد. علاوه بر این، مولر در سال‌های 1970 و 1972 لقب بهترین گلزن اروپا را از آن خود کرد. وی در سال 1970 از طرف کارشناسان فوتبال به عنوان بهترین بازیکن اروپا انتخاب شد. مولر دوبار نیز به عنوان بهترین بازیکن فوتبال آلمان انتخاب شد. لقب این بازیکن در آن سال‌ها «بمب‌افکن» بود.

دهمین دوره: جام جهانی 1974 آلمان
گشگوش لاتو از لهستان با 7 گل‌زده
گشگوش لاتو در جام جهانی 1974 آلمان هفت گل برای لهستان به ثمر رساند و آقای گل مسابقات شد. او در 100 بازی ملی‌ که در سال‌های 1971 تا 1984 برای لهستان انجام داد، 45 بار دروازه حریفان را باز کرد.

یازدهمین دوره: جام جهانی 1978 آرژانتین
ماریو کمپس از آرژانتین با 6 گل‌زده
ماریو کمپس در آن سال نه تنها به همراه تیم ملی کشورش در خاک آرژانتین قهرمان جهان شد، بلکه با شش گل عنوان آقای گل آن دوره از مسابقات را از آن خود کرد. وی در همان سال به همراه والنسیا قهرمان جام حذفی اسپانیا شد و همچنین عنوان آقای گل لیگ این کشور را کسب کرد. کمپس در 43 بازی ملی برای آرژانتین 20 گل به ثمر رساند.

دوازدهمین دوره: جام جهانی 1982 اسپانیا
پائولو روسی از ایتالیا با 6 گل‌زده
پائولو روسی با وجود محرومیت طولانی پیش از برگزاری جام جهانی به کاروان تیم ملی ایتالیا ملحق شد. وی در مرحله گروهی این مسابقات یک گل هم نزد اما در سه دیدار پایانی تا قهرمانی ایتالیا در جام 82 موفق شد شش بار دروازه حریفان را باز کند. روسی در همان سال به عنوان بهترین فوتبالیست اروپا انتخاب شد.

سیزدهمین دوره: جام جهانی 1986 مکزیک
گری لینه‌کر از انگلیس با 6 گل‌زده
گری لینه‌کر که در سال‌های 1984 تا 1992 برای تیم ملی انگلیس به میدان رفته بود، 80 بازی انجام داد و 48 گل به ثمر رساند. لینه‌کر در جام جهانی 1986 مکزیک به همراه انگلیس در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه 2 بر یک برابر آرژانتین شکست خورد اما در پایان با شش گل‌زده عنوان بهترین گلزن مسابقات را به خود اختصاص داد.

چهاردهمین دوره: جام جهانی 1990 ایتالیا
سالواتوره اسکیلاچی از ایتالیا با 6 گل‌زده
سالواتوره اسکیلاچی در جام جهانی 1990 در هفت بازی در مجموع شش گل زد و در رده نخست فهرست برترین گلزنان این جام قرار گرفت. وی همچنین توپ طلای برترین بازیکن جام را نیز کسب کرد. او در شش بازی از هفت دیدار ایتالیا در آن دوره از مسابقات شش گل به ثمر رساند.

پانزدهمین دوره: جام جهانی 1994 آمریکا
استویچکوف از بلغارستان و سالنکو از روسیه با 6 گل‌زده
در جام جهانی 1994 آمریکا دو بازیکن به نام‌های هریستو استویچکوف و اولگ سالنکو با شش گل به ‌طور مشترک آقای گل شدند. استویچکوف مهاجم بلغارستان در همان سال بهترین فوتبالیست اروپا شد. جالب اینکه سالنکو ملی‌پوش روسیه در پیروزی 6 بر یک تیمش مقابل کامرون در مرحله گروهی جام جهانی 94 به تنهایی پنج گل زد.

شانزدهمین دوره: جام جهانی 1998 فرانسه
داور شوکر از کرواسی با 6 گل‌زده
داور شوکر که همچنان بهترین گلزن تاریخ کرواسی با 45 گل است، در جام جهانی 1998 فرانسه با شش گل‌زده عنوان آقای گلی را به خود اختصاص داد. شوکر در حال حاضر رئیس فدراسیون فوتبال کرواسی است.

هفدهمین دوره: جام جهانی 2002 کره جنوبی و ژاپن
رونالدو از برزیل با 8 گل زده
رونالدو اولین بازی ملی خود را در 17 سالگی برای برزیل انجام داد و در سن 18 سالگی به مقام برترین بازیکن فوتبال جهان دست یافت. رونالدو در سال 2007 از سوی مجله فرانس فوتبال به عنوان یکی از 11 بازیکن برتر تاریخ فوتبال انتخاب و در لیست 100 نفره فیفا (بهترین بازیکنان فوتبال تاریخ به انتخاب پله) نیز قرار گرفت. وی در مجموع 98 بازی ملی برای تیم ملی فوتبال کشورش انجام داد و 62 گل ملی به ثمر رساند. رونالدو که دومین گلزن تاریخ فوتبال برزیل محسوب می‌شود، همچنین 15 گل در جام‌های جهانی که حضور داشت، به ثمر رساند و  با هشت گل‌زده آقای گل جام جهانی 2002 شد.

هجدهمین دوره: جام جهانی 2006 آلمان
میروسلاو کلوزه از آلمان با 5 گل‌زده
میروسلاو کلوزه در حالی در جام جهانی 2006 در خاک کشورش با پنج گل‌زده آقای گل شد که در جام جهانی سال 2002 به میزبانی کره ‌جنوبی و ژاپن هم پنج گل زد. وی در جام جهانی 2010 هم عضو تیم ملی آلمان بود و موفق شد در آن جام هم چهار گل به ثمر برساند. جالب اینکه کلوزه در جام جهانی 2014 نیز حضور دارد.

نوزدهمین دوره: جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی
توماس مولر از آلمان با 5 گل‌زده
توماس مولر که محصول آکادمی فوتبال بایرن مونیخ است، اولین بازی خود را برای تیم اول بایرن در دوران لوئیز فن‌خال انجام داد و قهرمانی در بوندسلیگا و جام حذفی و رسیدن به فینال جام قهرمان اروپا در 2010 را تجربه کرد. این دستاورد باعث دعوت او به تیم ملی شد و در جام جهانی 2010 هم شرکت کرد، جایی که مقام سومی جام جهانی و آقای گلی با پنج گل را به دست آورد. او بهترین بازیکن جوان جام جهانی شد و همچنین کفش طلای رقابت‌ها را به خاطر آقای گلی دریافت کرد.

بیستمین دوره: جام جهانی 2014 برزیل
باید ببینیم در دوره اخیر جام جهانی فوتبال که از امروز (23 خرداد 93) در برزیل شروع شده است چه کسی می تواند به این عنوان مهم دست یابد. بازیکنان ستاره و خوبی مانند: لیونل مسی؛ کریستیانو رونالدو؛ توماس مولر؛ نیمار و خیلی از ستاره های فوتبال دنیا به دنبال این عنوان ارزشمند هستند. هرچند نیمار برزیلی با دو گلی که در دیدار افتتاحیه جام جهانی 2014 برزیل برابر کرواسی به ثمر رساند برای همه مدعیان این عنوان خط و نشان کشید.

منبع: www.2014.ir

1 نظر
  1. برات 10 سال قبل
    پاسخ

    Selam Mêysem can
    Çi xewer , rindî ?
    Li kuyî?

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید