سالی بدون شکار و خونریزی گونه های جانوری ایران

توسط

با سلام و تبریک میزبانی نهمین دوره صعود قلم، قله سبلان

احتراما با توجه به اصل پنجاهم قانون اساسی؛ جمهوری اسلامی ایران حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می گردد. ما کوهنوردان نیز به عنوان حامیان محیط زیست ایران در این راه از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم ورزید و در تمامی صعودهایمان به قلل مختلف، پرچمدار حفظ و حراست و صیانت از محیط زیست ایران خواهیم بود.

در سالی که گذشت در محیط زیست ایران شاهد اتفاقات ناگواری از قبیل کشته شدن 14 قلاده پلنگ ایرانی و گونه های دیگر از قبیل خرس قهوه ای و خرس سیاه آسیایی و خریدوفروش و قاچاق گونه های در معرض انقراض از قبیل پرنده های شکاری به کشورهای همسایه عرب و خریدوفروش سمندر لرستانی در شهرهای مختلف برای سفره هفت سین بودیم.

به راستی تا به کی حیات وحش قربانی خرافات و کج سلیقکی برخی افراد سودجو باید باشد. این گونه های جانوری زیبا و منحصر به فرد، شناسنامه ایران هستند، آری اینها در کوه های ایران زندگی می کنند. همان کوه هایی که ما کوهنوردان به اتفاق همنوردان مان پای در آن می گذاریم و شاید پلنگی در صخره ای به تماشای ما نشسته است و خرسی در میان بوته های در جستجوی غذا برای توله های خود می باشد و سمندری در رودخانه آب تنی می کند.

بایستی ما کوهنویسان در ردیف اول حمایت از حقوق حیوانات و حفاظت و جلوگیری از فروش غیرقانونی گونه های ایران زمین خود را معرفی کنیم پس بیاییم در نهمین صعود قلم پیامی به تمام ایرانیان بدهیم و آن هم سالی بدون شکار و خونریزی و از بین بردن گونه های جانوری ایران عزیز باشد.

با سپاس
امید عزت پور
کوهنویس، کوهنورد و محیط بان محیط زیست

6 نظر
 1. ممسادق 10 سال قبل
  پاسخ

  سلام
  خیلی ارادتمندیم آقای رودکی

  • میثم رودکی 10 سال قبل
   پاسخ

   شما بزرگوارید آقای جهازی عزیز … من نیز ارادت خاصی به شما دارم

 2. الهام شنیتی 10 سال قبل
  پاسخ

  وقــتــی خــداوند از پــشت ســر دست هــایــش را روی چــشمــانم گــذاشــت
  از لــای انــگـشتــانـش آن قــدر مـحــو دیــدن دــنیــا شــدم کــه فــرامــوش کــردم مــنــتظر اســتـ نــامـش را صــدا کــنـم.

 3. محیط بان امید عزت پور 10 سال قبل
  پاسخ

  با سلام ممنون از انعکاس نامه. تشکر فراوان

 4. باران 10 سال قبل
  پاسخ

  ما هم هستیم

  • میثم رودکی 10 سال قبل
   پاسخ

   ما هم ارادتمندیم باران خانم. یه وقت فکر نکنید که ما بی معرفتیم!

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید