بهترین مسیرهای طبیعتگردی ترکمنستان

توسط

برای آشنایی با «بهترین مسیرهای طبیعتگردی در ترکمنستان» با من همراه همراه باشید.

ترکمنستان با بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت و نیم میلیون کیلومتر وسعت تقریبا وسعتی به اندازه اسپانیا دارد. کشوری که مشخصه اصلی اش بیابان های وسیع و شن های سیاه صحرای قره قوم هستند و بیش از ۸۰ درصد قلمرو این کشور را تشکیل می دهند. اما زود نتیجه گیری نکنید بیش از آن چه شما تصور می کنید در ترکمنستان زندگی وجود دارد. هنگامی که از بالا به آن نگاه می کنید ممکن است شبیه به یک نقاشی انتزاعی به نظر برسد، اما هنگامی که فصل بهار بیاید باران های زمستانی به گل های بهاری رنگارنگ صحرایی جان می بخشند و مسیرهای طبیعت ترکمنستان را دگرگون می کنند.

برای آشنایی با «بهترین مسیرهای طبیعتگردی در ترکمنستان» با من همراه همراه باشید.

طبیعت ترکمنستان

کوه های کپه داغ در جنوب عشق آباد رشته کوهی است که ترکمنستان را از ایران جدا می کند. طول این رشته کوه ۶۵۰ کیلومتر است. اگر علاقه مند به پیاده روی در مسیرهای کوهستانی هستید حتما زمانی برای کپه داغ اختصاص دهید. در سال ۲۰۰۰ به ابتکار اولین رئیس جمهور ترکمنستان (مسیر سلامتی) در میان صخره های این کوهستان احداث شد. این مسیر ۳۷ کیلومتر طول دارد و نامش سرداراقلی است.

در طی راه از کنار دره های زیبا گذر می کنید که در کنار آن مملو ار درخت های تمشک پر میوه است. هرچه کنجاوتر باشید و در مسیر بیشتر پیش بروید راه ناهموارتر خواهد شد. همچنین اگر علاقه مند به پسته هستید کپه داغ به خاطر داشتن بیش از ۳۰۰ هزار هکتار درخت پسته محل مناسبی برای تهیه آن است.

دریاچه ساریقامیش

دریاچه ساریقامیش میان دریاچه آرال و خزر واقع شده و بخشی از آن در ازبکستان و قسمت عمده آن در ترکمنستان است. ساریقامیش در لغت به معنی نی زرد است که به خاطر نیزارهای اطراف دریاچه این گونه نامگذاری شده است. این دریاچه بزرگ ترین دریاچه ترکمنستان است. دریاچه ساریقامیش برای مراقبت از پرندگان دریایی محافظت می شود.

دریاچه Mollagara

دریاچه مولاگارا دریاچه ای بسیار شور در طبیعت ترکمستان است. اگر بخواهید در این دریاچه شنا کنید به علت شوری زیاد بدن تان همواره روی سطح آب شناور باقی می ماند. عمق آن از ۶۰ متر تا ۱.۵ کیلومتر با توجه به تغییرات فصلی تغییر می کند. حمام های گل که به خاطر خواص درمانی شان شهرت جهانی یافته اند نیز در این دریاچه قرار دارند.

غارهای Karlyuk

ترکمنستان به خاطر غارهای زیادش شهرت دارد. بنا بر این اگر شما از طرفداران اسرار زیر زمین هستید، می توانید این گزینه را از میان مسیرهای طبیعتگردی ترکمنستان انتخاب کنید. غارهای Karlyuk شامل بیش از ۶۰ غار می شوند که طول شان از چند صد متر تا چندین کیلومتر متغیر است. از معروف ترین غارهای این مجموعه می توان غارهای زیر را نام برد.

غار Hoshmoyuk

غار Hoshmoyuk بیش از ۳.۵ کیلومتر طول دارد و از مازهای زیادی به طول ۵ تا ۸ متر تشکیل شده است. سراسر غار از استالاگتیت ها و استالاگمیت ها پوشیده شده است.

غار Kop-Kotan

غار Kop-Kotan بیش از ۲۷ کیلومتر طول دارد و و عمق آن به ۵۶ متر زیر سطح زمین می رسد. ویژگی منحصر به فرد این غار حفره های زیر زمینی آن هستند.

دریای پارادایس

بندر ترکمن باشی تنها بندر بزرگ آسیای مرکزی است که به کشورهای اروپایی متصل است. در شرق آن کوه های هلالی شکل کم ارتفاع و در غرب آن آب های فیروزه ای دریای خزر دیده می شوند. صحرایی که در اطراف قرار دارد از اینجا شبیه به یک ماه به نظر می رسد. دریای خزر به سواحل ماسه ای زیبایش شهرت دارد. که این امر امکان استفاده از ورزش های آبی را در این مکان ممکن کرده است.

دریاچه kelif

دریاچه کلیف در سال ۱۹۵۰ توسط آبشار کانال Karakum شکل گرفت. امروزه وسعت آن حدود ۸۵ کیلومتر مربع است. بیش از هزار پرنده در این دریاچه زندگی می کنند. همچنین کونه های ماهی متعددی در این جا یافت می شود. اگر به دنبال لذت بردن از مناظر منحصر به فرد و زیبا هستید مسیرهای پیاده روی اطراف این دریاچه را برای گردش انتخاب کنید.

دریاچه Rozoviy

دریاچه Rozoviy از گل های نواحی آتشفشانی ایجاد شده است. عامل اصلی شهرت آن این است که آب های صورتی اش مجراهای آب آتشفشان گل آلود باستانی را پوشانده است. اگر تنها اندکی از این دریاچه فاصله بگیرید و به سمت غرب حرکت کنید به دریاچه Carter می رسید که آبش داغ و شور است. اگر به دنبال پیاده روی همراه با آب تنی در طبیعت ترکمنستان هستید می توانید این راه را انتخاب کنید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید