پس از 16 سال پیکر آلکس لو پیدا شد

توسط

سرانجام 16 سال و 6 ماه و 22 روز پس از بهمن جبهه جنوبی شیشاپانگما جسد آلکس لو (Alex Lowe) و دیوید بریجز که در روز 5 اکتبر 1999 بر اثر سقوط بهمن جان باخته بودند، توسط اولی اشتک سوئیسی و همنوردش دیوید گوتلر پیدا شدند.

کنراد آنکر کوهنورد معروف آمریکایی که در سال 2000 توانسته بود جسد جورج مالوری را پس از حدود 75 سال پیدا کند. وی نفر سوم تیم آمریکائی ها در مسیر جنوبی شیشاپانگما بود که در آن روز شوم از بهمن جان سالم بدر برده بود. آن ها هرگز نتوانستند جسد آلکس و دیوید را بیابند.

16 سال پس از آن حادثه، اینک اولی اشتیک سوئیسی در سومین تلاش خود بر روی قله شیشاپانگما که قصد گشایش مسیر نویی را نیز دارد، موفق به پیدا کردن جسد آلکس لو شده است. کنراد در مورد آن ها می گوید: “آن ها که آلکس را یافتند یاک چران و یا گردشگر نبودند، دیوید و اولی هر دو از جنس آلکس بودند که توانستند او را بیابند”.

جنی لو همسر آلکس گفته بود: “پیکر آلکس یک روز با ذوب شدند یخچال های طبیعی بیرون خواهد آمد، اما من هیچگاه تصور نمی کنم در طول دوران حیاتم بار دیگر او را ببینم”!

کنراد آنکر و جنی لو هم اکنون در حال توسعه مرکز آموزش کوهنوردی Khumbu Climbing Center با نام بنیاد آلکس لو در منطقه خومبو هستند که به آموزش مردم محلی و شرپاها می پردازد. آن ها یک ماه قبل اولی اشتیک و دیوید گوتلر را در زمان هم هوائی شان در خومبو ملاقات کرده بودند. جنی مشخصات جسدها را از پشت تلفن از ایشان جویا می شود و اینک مشخص می شود آن ها پیکر یکی از افسانه ای ترین کوهنوردان تاریخ را یافته اند.

اینک به نظر می رسد خانواده لو قصد باز گرداندن اجساد و دفن در محلی مناسب تر را داشته باشند.

آلکس لو از پیشگامان صعودهای زمستانی بود و در کارنامه او موارد زیر دیده می شود:

صعود انفرادی و زمستانی دیواره شمالی ماترهورن
صعود اورست
صعود رخ شمال غربی برج ترانگو
گاشربروم IV
آناپورنا
و …

منبع: صفحه فیسبوک کنراد آنکر و وبلاگ کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید