کوهنوردان اتریشی در قله دماوند دچار حادثه شدند

توسط

صبح روز دوشنبه 13 اردیبهشت ماه 95 یک تیم 4 نفره کوهنوردان اتریشی که قصد صعود به قله دماوند را داشتند دچار حادثه شدند.

این تیم ساعت 5 صبح روز دوشنبه به قصد صعود قله، بارگاه سوم دماوند را ترک می کند که در حدود ساعت 14 پس از صعود قله دچار توفان و هوای نامساعد و عدم دید کافی می شوند. این تیم در هنگام بازگشت با توجه به عدم دید کافی مسیر بازگشت را گم کرده و به مسیر غربی منحرف می شوند.

به گزارش انجمن پزشکی کوهستان ایران؛ تیم حادثه دیده در شرایط هوایی بد در حدود ساعت 6 عصر از طریق تلفن ماهواره ای و GPS ماهواره ای پیغام SOS ارسال و درخواست کمک می کنند که یکی از ناوهای آمریکایی مستقر در خلیج فارس این پیغام را دریافت می کند. نیروهای مستقر در ناو پیام فوق را به اداره بنادر و کشتیرانی مستقر در جنوب کشور اطلاع رسانی می کنند و اداره بنادر نیز این پیام را به هلال احمر و مرکز EOC یا مرکز حوادث اورژانس و غیرمترقبه هلال احمر مخابره می کند.

مرکز EOC نیز با مسئولین جستجو و نجات فدراسیون تماس گرفته و دقت پیام فوق را جستجو و پیگیری می کند که مشخص می شود یک تیم 4 نفره اتریشی بدون هماهنگی با فدراسیون (و احتمالا بدون پرداخت پرمیت و مجوز صعود به قله دماوند) و صرفا با هماهنگی با راهنماهای محلی رینه (نام محفوظ) اقدام به صعود کرده اند و در راه بازگشت دچار مشکل و گم کردن مسیر شده اند.

بلافاصله تیم های امداد و نجات جهت صعود به بارگاه سوم و یافتن کوهنوردان حادثه دیده آماده می شوند و با هماهنگی بخش جستجو و نجات فدراسیون و نیروهای امداد و نجات کوهستان هلال احمر اقدامات اضطراری از جمله نیاز به پرواز هلی کوپتر و مجوز پرواز جهت جستجو در مسیر جنوبی و غربی دماوند برای روز سه شنبه 14 اردیبهشت انجام می شود.

همزمان با بارگاه سوم هماهنگی لازم صورت می گیرد تا با توجه به تاریکی هوا در صورت حضور کوهنوردان با تجربه امدادرسانی هرچه زودتر صورت گیرد که عنوان می شود فقط یک تیم سه نفره آلمانی به همراه رابط فدراسیون در بارگاه حضور دارند. پس از بررسی های لازم از سه کوهنورد آلمانی درخواست کمک رسانی به حادثه دیدگان می شود که آنان نیز در تاریکی هوا و صعودی چند ساعته، به ارتفاعات بالاتر می روند ولی اثری از کوهنوردان گم شده یافت نمی شود و در نهایت ساعت 12 نیمه شب به بارگاه باز می گردند.

پس از تماس های مکرر مشخص می شود که تیم حادثه دیده احتمالا از مسیر چال چال خود را به ارتفاعات پایین تر رسانده و از طریق تلفن چک پست سد لار به رینه اطلاع بازگشت خود را داده و درخواست خودرو جهت انتقال ایشان به رینه می کند که در نهایت در ساعت یک نیمه شب در سلامت کامل به رینه می رسند.

لازم است از کلیه نیروهای امدادگر کوهستان، هلال احمر، پایگاه پلور، آقای داود لشکری و همکاران ایشان و همکاری صمیمانه مسئول قرارگاه فدراسیون در پلور آقای حسین پور و رابط فدراسیون در بارگاه سوم دماوند و مسئولین EOC هلال احمر خصوصا آقای درخشان، هم چنین کوهنوردان آلمانی و نیروهای ناو آمریکایی مستقر در خلیج فارس تقدیر و تشکر به عمل آید.

8 نظر
 1. کیوان 8 سال قبل
  پاسخ

  بیچاره ها خواستن مفتی برن دماوند دست شون رو شد.

 2. امین 8 سال قبل
  پاسخ

  خدا قوت
  پس تشکر از ناو آمریکایی چی شد.?

 3. رامین 8 سال قبل
  پاسخ

  اصلا ناو آمریکایی همه کارها را کرده بود

 4. علی 8 سال قبل
  پاسخ

  خداقوت. امیدوارم این فرهنگ جا بیفته که کشور ما هم مثل آمریکا به مردمش اهمیت بده.

 5. عبدالقادر اشتری 8 سال قبل
  پاسخ

  سلام. امیدوارم که همیشه موفق و سرفراز باشید ولی در صورتجلسه هیئت از کوهنوردان آلمانی تقدیر و تشکر نیامده است.

 6. علی 8 سال قبل
  پاسخ

  دم همتون گرم. ولی علی آقا نوشته شهروند آمریکایی چرا؟! علی جان اتریشی بودن اتریش! کاش چند تا عکس ازشون بود.

 7. جلال 8 سال قبل
  پاسخ

  خدا را شکر این حادثه هم ختم بخیر شد.
  بنی ادم اعصای یکدیگرند. بهر حال ناو آمریکایی و دیگر عوامل در این حادثه وظیفه انسانی خودشون را انجام دادن. ای کاش دیگر مسایل هم بدون دخالت مسایل سیاسی و حواشی آن حل می شد و مردم جهان در صلح و آرامش پایداری زندگی می کردند.

 8. علی 8 سال قبل
  پاسخ

  پس آمریکایی ها از ناوهای جنگیشون استفاده مثبت هم دارند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید