ارزش نجات یک انسان بالاتر از فتح قله اورست

توسط

لسلی بینز کوهنورد بریتانیایی صعود از 500 متری اورست را برای نجات جان یک بانوی هندی رها کرد و به همراه او به پایین بازگشت. وی ارزش نجات یک انسان را بالاتر از فتح اورست می داند.

کوهنورد 42 ساله اهل روترهام در جنوب یورکشایر انگلستان در این باره گفت: برای نجات جان یک انسان احساس غرور و افتخار می کنم. آقای بینز که چشم چپ خود را در افغانستان و هنگام یک انفجار از دست داده است مدت 13 سال در ارتش و نبردهایی در بوسنی، عراق و افغانستان حضور داشته و البته دوبار موفق به کسب نشان شجاعت شده است.

اما زن هندی که در این صعود نجات داده شد خانم هازار 32 ساله و اهل کلکته است. برادر هازار که Kingshuk Chatterjee نام دارد با تقدیر از لسلی بینز کار او در نجات خواهرش را شجاعانه خواند.

خانم هازار 32 ساله کوهنورد هندی در کمپ اصلی اورست
لسلی بینز کوهنورد بریتانیایی

این اتفاق در محل بالکونی و ارتفاع 8500 متری رخ داد که تیم ها برای تعویض کپسول های اکسیژن خود توقف می کنند. لسلی بینز عنوان می دارد با شنیدن سر و صدا متوجه سر خوردن یک نفر مقداری جلوتر از خودم شدم و پیش از شتاب گرفتن او موفق به متوقف کردنش شدم. سپس با بهبود شرایط و آرام شدنش به راه مان ادامه دادیم. اما تنها 20 متر جلوتر بار دیگر او از حال رفت! در این حالت تصمیم به بازگرداندن او گرفتم.

این در حالی بود که حدود 12 ساعت از آغاز صعود نهایی سپری می شد. در این حالت پس از ارتباط با شرپای خود و تهیه اکسیژن، خانم هازار را به پایین منتقل کردم.

او با به یاد آوردن مرگ کوهنورد دیگری در مسیر بازگشت از اینکه توانست جان یک انسان را نجات دهد احساس افتخار می کند.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید