جنون سنگ نویسی در کمپ اصلی اورست

توسط

متونی چون: “من اینجا بودم” و “من به اینجا آمدم” که همراه است با نام نگارنده، تاریخ ثبت و ملیت افراد به زبان های چینی، تبتی و انگلیسی از جمله مواردی است که توسط گردشگران بر سنگ های کمپ اصلی نقش بسته اند و مقامات چینی چندین بار اقدام به شستشوی آن کرده اند. اما این بار آن ها با تهدید سعی دارند تا این رسم را ریشه کن کنند.

این نوع رفتار که به آن وندالیسم گفته می شود را در زمره انحرافات و بزهکاری های جوامع جدید دسته بندی می کنند و آن را عکس العملی خصمانه و واکنشی کینه توزانه نسبت به برخی از فشارها، تحمیلات، ناملایمات، اجحاف ها و شکست ها تحلیل می کنند.

متاسفانه پدیده وندالیسم در محیط کوهستان (نوشتن یادگاری روی سنگ ها و صخره های کوهستانی) نیز وجود دارد و اثرات منفی و زشت خود را بیش از مکان های دیگر نمایان کرده است به طوری که در همه مناطق گردشگری و طبیعی این نوع یادگاری ها قابل مشاهده است.

مقامات چینی پس از شستشوی سنگ نوشته های یادگاری در کمپ اصلی اورست به گردشگرانی که مجددن اقدام به تخریب طبیعت کنند اخطار دادند.

چینی ها با شرم آور خواندن این عمل، اعلام کرده اند اسامی توریست هایی که اقدام به نشر این متون می کنند را ضمن اعلام عمومی در اختیار مقامات کشوری قرار خواهند داد تا آن ها را در لیستی سیاه ثبت کرده و از حضورشان در تبت ممانعت به عمل آورند.

اگرچه مقامات چینی این کار را بسیار دشوار می دانند، اما قصد دارند تا با ثبت نام افراد در هر منطقه و مشخص کردن زمان حضورشان، آنها را شناسایی کنند.

چینی ها پیش از این نیز با چنین رفتاری بر روی دیوار چین مواجه شده بودند ولی با روشی مشابه آن را به حداقل رسانده اند. در واقع دولت چین با ایجاد یک شبکه آنلاین اسامی فوق را در اختیار خطوط هوایی و هتل ها قرار می دهد تا از ارائه خدمات به ایشان امتناع کنند.

به نظر می آید شاید چنین شیوه ای بهترین روش برای اعلام عمومی خطاکاران زیست محیطی در مسیرهای کوهستانی باشد.

کوهنوردان به عنوان بهترین حافظان محیط زیست کوهستان می توانند باشند. کوهنوردان دارای دغدغه های زیست محیطی می توانند با رسانه ای کردن افراد خاطی در فضای مجازی، کانال های تلگرام و اینترنت در این راه نقش موثری در حفظ محیط کوهستان داشته باشند.

منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید