لغو مجوزهای صعود به قلل تبت در پائیز 2017

توسط

در پی عبور غیرقانونی کوهنورد لهستانی از مسیر تبت به نپال پس از صعود قله اورست، دولت چین کلیه مجوزهای صعود به قلل تبت در پائیز 2017 را لغو کرد.

آدام آدامسکی کوهنورد 49 ساله لهستانی که موفق شده بود در 21 می 2017 قله اورست را صعود کند با پایین امدن از مسیر نپال دستگیر و توسط مقامات امنیتی ضمن 10 سال محرومیت از بازگشت به نپال از این کشور اخراج شد.

دولت چین نیز ضمن وضع قوانین سختگیرانه برای گردشگران و کوهنوردان اعلام کرد از ورود آن ها در پائیز 2017 به این کشور ممانعت به عمل خواهد آورد.

آدامسکی که به قوانین دو کشور واقف بود با این بهانه که در کوهستان هیچ حدومرزی وجود ندارد اقدام به این تخلف کرده بود! او همچنین اعلام داشت از این کار پشیمان نیست و خود را آماده هرگونه چالش قانونی در نپال کرده است.

بدین شکل اتحادیه کوهنوردی تبت (CTMA) روز گذشته با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: «ضمن پوزش از کلیه علاقه مندان به صعود قلل مرتفع آن منطقه با توجه به نادیده گرفته شدن قوانین تبت از ورود کلیه علاقه مندان به صعود در پائیز 2017 جلوگیری خواهد کرد.»

در میان متقاضیان صعود به قلل تبت می توان از کارلوس سوریا کوهنورد 72 ساله اسپانیایی نام برد که برای ورود به باشگاه 8000 متری ها نیاز به صعود دو قله شیشاپانگما و دائولاگیری دارد. تلاش سوریا در صعود بهاره دائولاگیری ناکام بود و او قصد داشت در پائیز بر روی شیشاپانگما فعالیت کند که بدین ترتیب این صعود نیز از پایه لغو خواهد شد.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید