چگونگی عضویت در انجمن حمل و نقل هوایی یاتا

توسط

شرکت های خدمات مسافرت هوایی ایران می توانند به عضویت یاتا در بیایند و این عضویت مهر تایید یاتا به مجوز رسمی آن ها و به رسمیت شناخته شدن آن ها در سراسر جهان است.

با این کار آژانس های مسافرتی می توانند قدمی برای بهبود خدمات به مشتریان و تعهد به حسن انتخاب آن ها بردارند. این مجوز رسمی این امکان را به آژانس های مسافرتی عضو می دهد تا با داشتن کد یاتایی به نمایندگی شرکت های هواپیمایی عضو یاتا در بیاید و نسبت به فروش بلیط های بین المللی و یا داخلی در خطوط پروازی آنها اقدام نمایند.

شرکت های مرتبط با صنعت حمل و نقل هوایی ایران برای عضویت در یاتا به منظور شروع فروش نقدی مسیرهای بین المللی با دریافت کمیسیون (فروش واچری)، بایستی از طریق واحد یاتا مستقر در ادارات مرکزی هما مراحل عضویت یاتا را طی کنند.

مدارک مورد نیاز برای دفاتر و شرکت های خدمات مسافرت هوایی ایران که متقاضی عضویت در یاتا (انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی) هستند:

1. ارائه درخواست کتبی (فارسی یا انگلیسی) خطاب به دبیر هیئت بررسی دفاتر / شرکت های خدمات مسافرتی هوایی در ایران، مبنی بر تقاضای عضویت در “یاتا”. با ذکر سابقه و میزان فروش داخلی، و توانایی های بالقوه و بالفعل فروش خارجی.

2. ارائه اصل و کپی مجوز رسمی هواپیمایی کشوری (مجوز بند الف).

3. در صورت داشتن شخصیت حقوقی، ارائه شرکت نامه، آگهی تاسیس و آگهی تغییرات شرکت مندرج در روزنامه رسمی کشور و نیز یک نسخه از اساسنامه. در مورد اشخاص حقوقی (شرکت ها) سرمایه ثبت شده حداقل به میزان 25.000.000 ریال (بیست و پنج میلیون ریال) است.

4. ارائه فرم تکمیل شده درخواست عضویت ”یاتا” (Application Form). این فرم باید تایپ شده و به زبان لاتین باشد.

5. ارائه فرم تکمیل شده مشخصات آژانس به زبان فارسی. (پاسخ ها باید تایپ شده باشد.)

6. معرفی دو کارمند فروش خارجی که دوره پیشرفته فروش مسافر (Advanced Passenger Sales) را با موفقیت طی کرده باشند. ارائه مدارک و کپی قرارداد کار یا استخدام کارمندان فروش خارجی، با حداقل اعتبار 18 ماه. در صورتی که قرارداد با کارمندان مذکور قبل از موعد مقرر فسخ شود، لازم است مراتب فورا به اطلاع این واحد برسد.

7. ارائه عکس رنگی از زوایای داخلی به نحوی که موقعیت های مختلف کانترها به وضوح مشاهده شود.

8. ارائه عکس رنگی از گاوصندوق به نحوی که کمی از نمای اطراف آن مشخص باشد. حداقل استاندارد مورد نظر جهت گاوصندوق جاسازی شده در دیوار حدود 300 کیلوگرم و در فضای آزاد 550 کیلوگرم است.

9. ارائه عکس رنگی از تابلوی سردر به نحوی که تمام اطلاعات روی آن به وضوح مشاهده شود. در تابلو باید موارد زیر درج شود:
– نام قانونی آژانس به طور کامل.
– آرم.
– شماره تلفن و شماره فاکس.
– تمامی اطلاعات مندرج در تابلو به فارسی و لاتین باشد.
– در صورت دارا بودن شخصیت حقوقی (شرکت) نوع شخصیت حقوقی و شماره ثبت شرکت.

10. ارائه سربرگ مارک دار دفتر. در سربرگ مارک دار باید موارد زیر موجود باشند:
– نام قانونی آژانس به طور کامل
– آرم
– شماره تلفن و شماره فاکس
– آدرس کامل
– در صورت دارا بودن شخصیت حقوقی (شرکت) نوع شخصیت حقوقی و شماره ثبت شرکت.

تمامی اطلاعات مندرج در سربرگ باید به فارسی و لاتین باشد.

11. ارائه آدرس پست الکترونیکی ثابت (آدرس ایمیل) دفتر/شرکت خدمات مسافرت هوایی که همیشه فعال بوده و چک می شود.

نکات مهم دیگر:

نام شرکت به هیچ عنوان نباید ترجمه شود، به عنوان مثال: اگر نام آژانس “دنیای سفر” است، ترجمه آن World Travel اشتباه است و صحیح آن Donyaye Safar است. رعایت این موضوع در ثبت نام لاتین شرکت بر تابلو و سربرگ شرکت اکیدا لازم است.

به هنگام تحویل مدارک اصل آن ها نیز بایستی موجود باشد.

عضویت در AIS جهت متقاضیان فروش نقدی با حق دریافت کمیسیون الزامی است.

کلیه مدارک مورد نیاز باید به طور جداگانه و با فرمت PDF اسکن شده و در صفحه مربوطه به آژانس در سایت www.ais.iranair.com بارگزاری شود و سپس مراتب به اطلاع کارشناسان واحد یاتا رسیده شود.

در صورت ایجاد هر گونه تغییرات در آن دفتر / شرکت اعم از تغییر مدیران، کارکنان، وضعیت حقوقی، مالکیت، شماره های تلفن و آدرس لازم است مراتب سریعا بطور کتبی به واحد “یاتا” اعلام شود.

وجود هر گونه مغایرت در اظهارات و یا عدم انعکاس به موقع تغییرات ایجاد شده (قبل یا بعد از تایید) در آن دفتر موجب از دست دادن استانداردهای لازم برای عضویت در لیست دفاتر / شرکت های خدمات مسافرتی مورد تایید “یاتا” بوده و منجر به لغو مجوز صادره این واحد برای همکاری با شرکت های هواپیمایی و دریافت کمیسیون می شود.

پس از اطلاع به کارشناسان واحد یاتا، پرونده شرکت مورد بررسی واقع شده و در صورت عدم کسری مدارک و یا مشکل فنی منجر به ارسال تلکس یاتا بنام شرکت خدمات مسافرت هوایی می شود.

شرکت خدمات هوایی پس از آن می تواند بصورت واچری با ایرلان ها کار کرده و همچنین با عقد قرارداد با آمادئوس ایران، سیستم رزرواسیون آمادئوس را نصب کند.

در صورت کارکرد مثبت و قابل قبول و ارائه گزارشات مالی مورد نیاز واحد یاتا در خصوص عملکرد یکسال اول، شرکت می تواند با پرداخت هزینه اولیه ورود به یاتا (1018 فرانک سوئیس حدودا سی میلیون ریال) به عضویت رسمی یاتا در آید و منجر به صدور Certificate IATA می شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید