تاتو و مشکلات ناشی از تاتو کردن

توسط

شاید شما هم کسانی را دیده اید که روی پوست بدن خودشان مطالب یا تصاویری را می کشند! به این کار می گویند تاتو کردن. این معظل در تمام کشور ها وجود دارد حتی کشورمان ایران! البته این موضوع در کشور ما کمتر هست. زیرا با اطلاع رسانی های درست همه مردم دیگر متوجه شده اند که این کار چه آسیب هایی میتواند به بدن و سلامتی ما بزند. چین، کشوری که اقتصاد جهان را اداره میکند در این دوران بد اقتصادی جشنواره جالبی دارد که اسم این جشنواره هست جشنواره تاتو. این جشنواره هر سال برگزار می شود. در این جشنواره استادان این حرفه دور هم جمع می شوند و توانایی خودشان را در تاتو کردن به رخ رقیبان و همکاران خود می کشند. در ادامه به مشکلات ناشی از تاتو کردن می پردازم.

مشکلات ناشی از تاتو کردن
عفونت
علت این مشکل استرلیزه نامناسب و نادرست وسایل تاتو و استفاده از رنگ های آلوده می باشد. تاتوکارها برای این کار یا کم تعلیم دیده اند و یا اصلا تعلیم ندیده اند و اغلب نمی دانند که چطور وسایل خود را بهداشتی نگه دارند تا از انتقال بیماری های خونی مانند هپاتیت یا حتی ایدز جلوگیری کنند.

اگر چه تعدادی از رنگ های اضافه شده به تاتو برای استفاده در لوازم آرایشی تایید شده اند اما هیچیک برای تزریق در پوست مورد تایید قرار نگرفته اند. استفاده از رنگ های تایید شده در تاتو، خطوط را منقطع می کند. بعضی از این رنگها، رنگ صنعتی هستند که فقط به عنوان جوهر پرینتر و یا رنگ نقاشی اتومبیل مناسبند.

تاتو مانند یک زخم باز است که یا باید آن را پوشاند و پانسمان کرد و یا با استفاده از کرمهای آنتی بیوتیک از آن مراقبت کرد تا عفونی نشود و هنگام رفتن زیر تابش آفتاب از کرمهای ضدآفتاب استفاده کرد. پس از انجام تاتو حتما از قرار گرفتن زیر تابش مستقیم آفتاب اجتناب نمایید. و از کرمهای ضدآفتاب با حداقل SPF30 بر روی تاتو استفاده کنید. تاتو به عنوان راهی برای انتقال بیماری عفونی مانند هپاتیت B، سیفلیس، جذام، سل، سرطان پوست، psoriasis، سندروم شو سمی و یا حتی تغییرات رفتاری شناخته شده است.

خطر زخمهای ناشی از عفونت
برداشتن و پاک کردن اثر تاتو یک کار پرزحمت و پررنج است که معمولا با چند راه درمانی و هزینه های زیادی همراه است. پاک کردن تاتو بدون ایجاد زخم شاید غیرممکن باشد. تقریبا تمام مشکلات از وقتی شروع می شود که مردم در می یابند که از انجام تاتو پشیمان هستند و اقدام به پاک کردن آن می نمایند.

انتقال هپاتیت B
هپاتیت B بزرگترین خطر را ایجاد می کند و این ویروس از طریق استفاده از سوزن مشترک تاتو منتقل می شود.

انتقال ایدز
تاتو کردن همچنین به انتشار ویروس ایدز کمک می کند. خطر افرادی را که از نوک خودکارهای خالی خودنویس برای تاتو کردن استفاده می نمایند بیشتر تهدید می کند. دریافت ویروس HIV از طریق تاتو کردن زیاد معمول و رایج نیست، اگر تاتوکارها از اصول کنترل صحیح عفونت تبعیت نکنند این امکان همیشه و بالقوه وجود دارد.

خطر افزایش سرطان
رنگ ها و جوهرهای جدید هر روزه به بازار آمده و زود هم ناپدید می شوند. این جوهرها و رنگ ها باعث تحریکات و التهابات پوستی می شوند. نکته منفی در مورد این جوهرها این است که هنوز عوارض درازمدت استفاده از این جوهرها مشخص نشده است.

این جوهرها احتمالا می توانند باعث ایجاد و بروز بعضی از سرطانها باشند. کسانی که تاتو می کنند در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی پوستی هستند. اگر شما زمینه حساسیتی در پوستتان دارید، پس از تاتو کردن امکان تشدید و یا بروز آن در شما بیشتر است.

انتقال هپاتیت C
تاتو کردن می تواند شاهراهی برای ابتلاء به هپاتیت C باشد، شایع ترین عفونت ویروسی مزمن که 2 درصد از جمعیت مردم آمریکا به آن آلوده شده اند. تحقیقات نشان داده که مردمی که در سالن های تبلیغاتی تاتو، تاتو کرده اند 9 بار بیشتر از مردمی که تاتو نکرده اند در معرض خطر ابتلا به هپاتیت C می باشند.

هپاتیت C می تواند از طریق تاتو کردن به وسیله سوزن های از قبل استفاده شده توسط مشتریان قبلی و یا رنگ های استفاده شده، نقص در تکنیک استرلیزه کردن، مانند امتحان تیزی سوزن با دست و بعد تماس آن دست با پوست کسی که تاتو روی او انجام می شود منتقل می شود.

اگر فکر می کنید که شما در معرض بیماری های HIV ، هپاتیت C و یا هپاتیت B قرار گرفته اید حتما تست مربوط به بیماری خود را انجام داده بعد اقدام به تاتو نمایید. در مورد هپاتیت B می توانید واکسن آن را تزریق نمایید. هنگام تاتو کردن حتما از سوزن های یکبار مصرف آماده و جوهر تازه و نو در ظرف های آماده استفاده نمایید و از استرلیزه شدن و ضدعفونی شدن وسایل تاتو در دستگاه اتوکلاو مطمئن شوید. مراقب باشید که تمیز کردن وسایل با سفید کننده ها و یا هر ضدعفونی کننده دیگر ویروس هپاتیت C را از بین نمی برد.

جشنواره بین المللی تاتو در پکن نیز هر سال برگزار می شود که در نوع خود جالب است. برای دیدن تصاویری از این جشنواره اینجا کلیک کنید.

2 نظر
 1. شبستان خیال 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام
  پست آخرالزمانت کجاست؟ آن را بخوانیم

 2. م.رها 11 سال قبل
  پاسخ

  درود
  سپاس که به ما سر زدی. تارنمای زیبایی داری…دست مریزاد. باز هم سری به ما بزن.
  پاینده و پیروز باش.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید