آتش بس زیبا در کریسمس 1914

توسط

آتش بس زیبا در کریسمس 1914 لحظه ای نمادین از صلح و انسانیت را در میان یکی از خشن ترین وقایع تاریخ مدرن به نمایش گذاشت.

ارتش های آلمان، بریتانیا و فرانسه در جریان جنگ جهانی اول در بلژیک با هم می جنگیدند. هفته منتهی به کریسمس شماری از سربازان آلمانی و انگلیسی با سلام و دست تکان دادن از پشت خاکریز، به ‌همدیگر نزدیک شدند و گویی با هم دشمنی نداشتند. آن ها شب کریسمس جنگ را تعطیل کردند و عملا یک آتش بس نانوشته را به اجرا گذاشتند تا دست کم برای چند ساعت کریسمس را جشن بگیرند.

در ارتش آلمان یکی از سربازان که سابقه خواندن در اپرا را نیز داشت شروع به خواندن ترانه «کریسمس مبارک» کرد. سربازان جبهه های دیگر صدای خواننده آلمانی را شنیدند و با پرچم های سفید به نشانه صلح از خاکریز بالا آمدند و به سوی ارتش آلمان رفتند.

آن شب سربازان 3 ارتش در کنار هم شام خوردند، آواز خواندند و کریسمس را جشن گرفتند، ولی هر 3 فرمانده توافق کردند که از روز بعد صلح شکسته شود و جنگ را از سر بگیرند!

صبح روز بعد دست و دل سربازان برای جنگ به کار نمی رفت. چند ساعت که گذشت باز هم پرچم های سفید بالا رفت و پس از گفتگوی 3 نماینده ارتش ها تصمیم بر این گرفته شد که برای سرگرم شدن با هم فوتبال بازی کنند. کار به جایی رسید که این 3 ارتش به هم پناه دادند. آن ها آنقدر با هم رفیق شدند که با هم عکس گرفتند و هدیه رد و بدل کردند و حتی آدرس خانه های خود را به همدیگر دادند تا بعد از جنگ به کشورهای همدیگر سفر کنند! دیداری که به دلیل کشته شدن بسیاری از آن ها در ادامه جنگ شاید هیچگاه پیش نیامد.

این اتفاق تاریخی با نام Christmas Truce شناخته می شود.

تنها چیزی که باعث شد تا قضیه لو برود متن نامه هایی بود که سربازان برای خانواده هایشان فرستاده بودند و به آن ها اطمینان داده بودند که اینجا از جنگ خبری نیست!

سال ها بعد «کریس دی برگ» متن یکی از این نامه های سربازان را در یک حراجی به قیمت 27 هزار دلار خرید. پل مک کارتنی هم در ویدیوی یکی از کارهایش به این اتفاق ادای احترام کرده است.

در سال 2005 کریستین کاریون با استناد به مدارک این اتفاق فیلمی بنام “کریسمس مبارک” ساخت که اسکار بهترین فیلم خارجی را گرفت و حتی در جشنواره فیلم فجر نیز به نمایش در آمد.

نام فیلم: Joyeux Noel
ژانر: درام، تاریخی، موزیک
کارگردان: Christian Carion
ستارگان: Diane Kruger, Guillaume Canet, Benno Furmann
محصول کشور: فرانسه
سال انتشار: 2005
امتیاز: 7.8 از 10
مدت زمان: 116 دقیقه

آتش بس زیبا در کریسمس 1914 لحظه ای نمادین از صلح و انسانیت را در میان یکی از خشن ترین وقایع تاریخ مدرن به نمایش گذاشت. یاد این سربازان بی گناه گرامی باد.

کریسمس بر تمام هموطنان مسیحی‌ و غیرمسیحی مبارک باد.

منابع: ویسگون، IMDB ، ویکی پدیا

1 نظر
  1. ترانگو 7 سال قبل
    پاسخ

    درود جناب رودکی. مثل همیشه مطلب تون ناب و جذاب بود. قلم تان مانا، انرژی تون صد 100 صد 100

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید