گزارش کمیسیون پیشگیری و بررسی حوادث پیرامون حادثه برودپیک

توسط

پس از برگزاری جلسات متعدد و بررسی‌های مختلف، در نهایت کمیسیون پیشگیری و بررسی حوادث، جمع‌بندی دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص حادثه‌ی منجر به فقدان سه نفر از کوه‌نوردان کشورمان زنده‌یادان «آیدین بزرگی»، «مجتبی جراهی» و «پویا کیوان» از اعضای تیم باشگاه «آرش» که در ارتفاعات «برودپیک» در تابستان سال‌جاری رخ داد را به شرح ذیل به فدراسیون ارائه کرد:

امروزه نمی‌توان تأثیر و نقش ورزش و تربیت‌بدنی را بر تعلیم و پرورش، عزت و شرافت منکر و یا حتی از نظر دور داشت. این امر تا حدی در زندگی روزمره آدمیان رسوخ کرده که نگاه به ورزش ضروری و تخصصی و از واجبات انسان متمدن و قانونمند است، لذا اعمالی که از پشتوانه علمی، تجربی و دوراندیشی لازم برخوردار نباشد و تنها متکی بر فعالیتهای مقطعی یا دورهای منبعث از پاره‌ای هیجانات، احساسات و رویکردهای کاذب اجتماعی باشد، اساسا عملی ورزشی و متعالی تلقی نمی‌گردد و هرگونه رویداد خارج از عرف، استاندارد و مقتضیات جامعه؛ پیشرفت، توسعه و تکامل را مختل می‌سازد. کمیسیون پیشگیری و بررسی حوادث نه تنها ابدا خود را مخالف اجرای اقدامات و برنامههای نوین و بالقوه و بروز و ابراز اندیشههای نو با بهرهمندی از تجربیات اسلاف خلف و با استفاده از اصول چندگانه علم، فن‌آوری، تجربه و برنامه‌محوری موجود توام با اقدام به باورها و الزامات ملی و آیینی نمیداند، بلکه همواره اعمال و رفتار مبتنی بر موارد برشمرده را ارج می‌نهد.

این کمیسیون ضمن ابراز تاسف عمیق از ضایعه جبران‌ناپذیر حادثه برودپیک و اعلام همدردی با خانواده محترم این سه عزیز که از سرمایه‌های این مرز و بوم بودند نظرات کارشناسی خود را که افزون بر هفتصد ساعت مستمر گوش سپردن به تحلیل‌ها و نظریات، کارشناسان و مطلعین و بررسی مستندات و گزارش های مربوطه می‌باشد، به ‌شرح ذیل اعلام داشته و در مجموع بر این باور است که حادثه برودپیک را مجموعه‌ای از خطاهای انسانی رقم زد که جلوگیری از آن با اندک فراستی کار دشواری نبود.

بی تردید واضح است که دوستان حادثه دیده هم به نوبه خود از این مجموعه خطاها سهمی داشته اند که کمیسیون به علت عدم حضور و پاسخ گوئی آنها ورود به این بحث را جایز ندانست.

مشروح گزارش کمیسیون پیشگیری و بررسی حوادث پیرامون حادثه برودپیک

عوامل موثر در حادثه برودپیک
1. اعزام تیم بر بنیادی نادرست که ریشه در مدیریت کلان و فرهنگ کوه‌نوردی کشور داشته و ناشی از تقابل همیشگی بخش دولتی و غیردولتی است.
2. تشکیل تیم به‌ هر بهایی بدون کمترین تدبیری و قرار دادن افراد فاقد تاثیر به‌سزا به منظور تعدد نفرات و شکل‌دادن تیم.
3. انتخاب تیمی جوان و کم‌تجربه و پرانرژی بدون همراه نمودن فردی قاطع و تاثیرگذار و باتجربه.
4. ناهمگون و ناهمآهنگ بودن برخی از اعضا و نبود برنامه‌های تمرینی با یکدیگر و عدم شناخت سرپرست گمارده شده از افراد و اعضا از سرپرست.
5. خودداری و عدم استفاده کافی از اطلاعات افراد مطلع و نادیده گرفتن توصیه‌ها و پیشنهادات کارشناسان و نپذیرفتن شیوه‌نامه‌های موجود.
6. ضعف سرپرست برنامه از اداره چنین برنامه‌ای و نادیده گرفتن اصول سرپرستی و مدیریت تیم براساس حدس و گمان و رها نمودن تیم به‌ حال خود تا وقوع حادثه.
7. ساده‌پنداری و سهل‌انگاری در امور برنامه و تبعات آن.
8. نامشخص بودن شیوه و سبک صعود و نداشتن استراتژی منطبق‌بر شرایط صعود.
9. نادیده گرفتن اصول و قوائد تجربه شده ارتفاع در تمام زمینه‌ها.
10. امید غیرواقعی در پشتیبانی از تیم صعود کننده در حالی که پیش‌بینی‌های مناسبی در این زمینه صورت نپذیرفته است.
11. عدم استفاده به‌ موقع و بهینه از امکانات، تجهیزات و تکنولوژی روز.
12. عدم واکنش به‌موقع با بروز اولین نشانه‌های بحران.
13. خودداری از اطلاع‌رسانی به‌ موقع و پنهان‌کاری تا حاد شدن بحران و مخدوش و متناقض بودن گزارش‌های ارایه شده.

صعود هیچ قله ای ارزش آن را ندارد که جانمان را در راهش به قمار بگذاریم.

پیشنهادهای کمیسیون
1. توجه به امر آموزش و اشاعه فرهنگ فراگیری کوه نوردی گام‌به‌گام و کسب تجربه در درازمدت توسط مسؤلین ذی‌ربط.
2. بازنگری و اصلاح شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های برنامه‌های برون‌مرزی.
3. نظارت و دقت و توجه همه‌جانبه به نحوه اجرای برنامه‌های داخلی و خارجی کوه‌نوردی توسط مسؤلین باشگاه‌ها، گروه‌ها و کوهنوردان آزاد.
4. توجه و آگاهی دادن به خانواده‌ها از اجرای برنامه‌های کوه‌نوردی و خطرات احتمالی پیش‌روی فرزندانشان.

اعضای کمیسیون
آقایان: دکترحسن صالحی‌مقدم، سید مرتضی موسوی، مهدی شیرازی، رضا زارعی، دکتر حمید مساعدیان، مهدی داورپور، عزیزالله خلج، پوریا پرچمی، دکتر علیرضا بهپور، دکتر جلال‌الدین شاهبازی.

کارشناسان و مهمانان
خانم ها: پرستو ابریشمی، مریم ساعی
آقایان: صادق آقاجانی، محمود شعاعی، جلال چشمه قصابانی، اقبال افلاکی، حسین رضایی، همایون بختیاری، هادی صابری، رضا بهادرانی، رامین شجاعی (سرپرست تیم)، ناصر جنانی، وحید بهرامی، کاوه کاشفی، سیدمحمود میرنوری لنگرودی، ذبیح‌الله حمیدی، خانوادههای (جراهی، کیوان و بزرگی)، عبدالعظیم برهمنی، عارف گرانمایه، امین معین، حمید دهقان، علیرضا مهنا، کورش نگهبان، محمود هاشمی، محمد نادریان، حسن زرین‌قلم، عزیز حبیبی، سلیم شالوم.

شایان ذکر است؛ متن مذکور به امضای اعضای کمیسیون به شرح ذیل رسیده است: دکترحسن صالحی‌مقدم، سید مرتضی موسوی، مهدی داورپور، عزیزالله خلج، مهدی شیرازی، پوریا پرچمی، رضا زارعی، دکتر علیرضا بهپور، دکتر حمید مساعدیان و دکترجلال‌الدین شاهبازی.

منبع: www.msfi.ir

1 نظر
  1. برودپیک 10 سال قبل
    پاسخ

    یادشان گرامی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید