زلزله نپال؛ سلامت کوهنوردان ایرانی مستقر در هیمالیا

توسط

بر اثر زلزله شدید نپال و ریزش کوه شماری از کوهنوردان کشته، مفقود یا زخمی شدند. این زلزله 7.8 ریشتری، خسارات عظیمی به این کشور وارد کرده و شماری از کوهنوردان مستقر در هیمالیا نیز بر اثر رخ دادن بهمن جان خود را از دست داده اند ولی خوشبختانه سه کوهنورد ایرانی در سلامتی کامل به سر می‌برند.

فدراسیون کوهنوردی ایران در اطلاعیه‌ای از کشته شدن شماری از کوهنوردان در زلزله نپال ابراز تاسف کرد و اعلام کرد: هر سه کوهنورد ایرانی به نام‌های پروانه کاظمی، عظیم قیچی‌ساز و علیرضا بهپور که در هیمالیای خومبو روالینگ مستقر هستند، در اثر ریزش بهمن ناشی از زلزله نپال، سالم هستند و آسیبی به آن‌ها وارد نشده است.

عظیم قیچی‌ساز در اولین تماس تلفنی اش با ایران در حالی که نمی‌دانست حادثه رخ داده بهمن بوده یا زلزله، گفت: بهمن مهیب و گسترده‌ای از کوه «پوموری» فرو ریخت. در شرایطی این اتفاق رخ داد که در منطقه دید کافی وجود نداشت. در چادرم دراز کشیده بودم که با لرزش شدید زمین به سرعت از چادر بیرون آمدم. همه‌جا را مه فرا گرفته بود. کوهنوردان دیگر هم از چادر‌هایشان بیرون آمدند و همگی به سفیدی اطراف خیره شده بودیم. پس از چند ثانیه همه منطقه را پودر ضخیمی از برف پوشاند! همگی در کمپ اصلی سالم هستیم و هنوز نمی‌شود تشخیص داد این اتفاق زلزله بوده یا بهمن!

ساعت 14:30 به وقت محلی، قیچی‌ساز در تماسی دوباره با ایران از کشته شدن سه کوهنورد و مجروح شدن 30 تن خبر داد. او از کمک‌رسانی و مداوای مجروحین به همراه دکتر بهپور و سایر پزشکان خبر داد. دو ساعت بعد، پر افتخار‌ترین کوهنورد ایرانی، از افزایش تعداد مجروحین به 40 تن خبر داد و گفت: سه کوهنورد تاکنون کشته شده‌اند و حدود 40 نفر زخمی در چادر امداد تحت درمان هستند.

آخرین تماس قیچی‌ساز به ساعت 21 به وقت محلی باز می‌گردد. او در این تماس گفت: مجروحان را در دو چادر بزرگ جای داده‌ایم. پزشکان به نوبت همه شب را کشیک خواهند داد. همگی امیدوار هستیم در صورت بهبود هوا و توقف بارش برف، فردا صبح چند هلی‌کوپتر از کاتماندو برای انتقال مجروحان به کمپ اصلی اورست بیایند. همه کوهنوردان در چادر آشپزخانه دور هم گرد ‌آمده‌اند و هیچ‌کس حاضر نیست که به چادر خود برود و بخوابد. روز سختی را پشت سر گذاشته‌ایم. شرپا‌ها هنوز از خانواده‌های خود خبری ندارند. اخبار کاتماندو را پیگیری می‌کنیم و بسیار متاسف هستیم.

عظیم قیچی‌ساز برای فتح قله‌های اورست و لوتسه عازم کشور نپال شده است. خوشبختانه این کوهنورد ایرانی به همراه پروانه کاظمی و علیرضا بهپور همگی در سلامتی کامل به سر می‌برند.

مرکز زلزله نپال در نزدیکی شهر کاتماندو و در منطقه‌ای است که هشت قله مرتفع هیمالیا در آن واقع شده است.

1 نظر
  1. مهوش 9 سال قبل
    پاسخ

    باز جای شکرش باقیه که کوهنوردان ایرانی در سلامت کامل بسر می برند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید