روز جهانی وبلاگ

توسط

فلسفه‌ روز جهانی وبلاگ
طی پنج سال گذشته هر ساله روز ۳۱ اوت (31August) به عنوان روز جهانی وبلاگ توسط وبلاگ‌نویسان جهان گرامی داشته می‌شود. روز جهانی وبلاگ با اعتقاد به این که وبلاگ‌نویسان باید یک روز خود را صرف آشنایی با وبلاگ‌نویسان دیگر از کشورهای دیگر و زمینه‌های مورد علاقه خود کنند آفریده شده‌ است. در این روز وبلاگ‌نویسان از سرتاسر جهان وبلاگ‌های جدیدی را یافته و به بازدیدکنندگان وبلاگ خود معرفی می‌کنند و این روز را به افتخار کشف وبلاگ‌های جدید و ناشناخته و یافتن دوستان جدید جشن می‌گیرند.

در روز جهانی وبلاگ چه اتفاقی می‌افتد؟
در این روز از هر وبلاگ‌نویس خواسته شده‌است تا 5 وبلاگ جدید را معرفی و توضیحی مختصر در مورد هر یک از آنها برای خوانندگان خود ارائه نمایند. وبلاگ‌های انتخاب‌شده ترجیحن بایستی فرهنگ و نگرشی متفاوت از وبلاگ نویسنده داشته ‌باشند. علاوه بر معرفی بایستی لینکی هم به وبلاگ مورد نظر داده‌شود.

وبلاگ چیست
وب نوشت، تارنوشت، تارنگار، وبلاگ یا بلاگ، نوعی صفحات اینترنتی است با محتوای شخصی که مطالب آن بر مبنای زمانی که ثبت شده گروهبندی و به ترتیب از تازه‌ترین رخداد به قدیم ارائه می‌گردد. نویسنده وب‌نوشت، وب‌نویس یا تارنویس نامیده می‌شود و ممکن است بیش از یک نفر باشد، وب‌نویس به گزارش مداوم رویدادها، خاطرات، و یا عقاید یک شخص یا یک سازمان می‌پردازد. واحد مطالب در وب‌نوشت، پست است، در حالی که واحد مطالب در وب‌گاه صفحه می‌باشد. معمولا در انتهای هر مطلب، برچسب تاریخ و زمان، نام نویسنده و پیوند ثابت به آن یادداشت ثبت می‌شود. فاصله زمانی بین مطالب وب‌نوشت لزوما یکسان نیست و زمان نوشته‌شدن هر مطلب به خواست نویسنده وب‌نوشت بستگی دارد. مطالب نوشته شده در یک وب‌نوشت همانند محتویات یک وب‌گاه معمولی در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. در بیشتر موارد وب‌نوشت‌ها دارای روشی برای دسترسی به بایگانی  یادداشت‌ها هستند (مثلا دسترسی به بایگانی بر حسب تاریخ یا موضوع). بعضی از وب‌نوشت‌ها امکان جستجو برای یک واژه یا عبارت خاص را در میان مطالب به کاربر می‌دهند.

واژه‌ شناسی و واژه‌گزینی
واژه وبلاگ اولین‌بار توسط یورن بارگر استفاده شد که یک هم‌آمیزی از دو واژه وب و لاگ است. واژه لاگ، واژه‌ای‌ست از ریشه واژه یونانی لوگاس که در قرون میانه در معنای دفتر گزارش سفر کشتی‌ها به کار می‌رفته‌است. لاگ در زبان تخصصی رایانه به پرونده‌هایی گفته می‌شود که گزارش وقایع رخ‌داده در رایانه را ثبت می‌کنند. بلاگ نیز شکل کوتاه‌شده وبلاگ است.

انواع وب‌نوشت
به جز نوع نوشتاری وب‌نوشت، با گسترش روزافزون فناوری‌های اینترنتی، سامانه‌های نوینی از وب‌نوشت نیز گسترش پیدا کرده‌است. در حال حاضر وب‌نوشت‌ها به صورت‌های مختلفی مانند فوتوبلاگ، ویدئو بلاگ، فلش بلاگ، پاد کست و صدا بلاگ نیز وجود دارند.

تاریخ وب‌نویسی
نخستین وب‌نوشت دنیا SCRIPTING NEWS متعلق به دیوید واینر بود. در آغاز سال ۱۹۹۹ ۲۳ وب‌نوشت در اینترنت وجود داشت و در عرض چند ماه تعداد آن‌ها به میلیون‌ها وب‌نوشت رسید که از نقاط مختلف جهان می‌نوشتند.

در ایران نخستین وب‌نوشت را سلمان جریری در ۱۶ شهریور ۱۳۸۰ ایجاد کرد و موج وب‌نویسی با انتشار راهنمای ساخت وب‌نوشت توسط حسین درخشان در ایران آغاز شد و در سال اول حدود ۱۰۰ وب‌نوشت ایجاد شد و سال‌های بعدی با ایجاد سرویس‌های پرشین بلاگ، بلاگ اسکای و بلاگفا به ده‌ها هزار رسید.

در میان افغانان نخستین وب‌نوشت را ضیا افضلی به نام غزل امروز افغانستان از کانادا نوشته‌است. نخستین وب‌نوشتی که از داخل افغانستان نوشته شده‌است را وحید پیمان ایجاد کرد.

وب‌نوشت دهندگان رایگان
* وردپرس
* بلاگر

وب‌نوشت دهندگان رایگان فارسی
* آفتاب لاگ
* بلاگ‌آف
* پرشین‌بلاگ
* بلاگ اسکای
* بلاگفا
* لربلاگ
* میهن بلاگ
* تارلاگ
* لوکس بلاگ
* ایران بلاگ
* قدس بلاگ
* آسان بلاگ

2 نظر
  1. دکتر 12 سال قبل
    پاسخ

    بعضی از جزئیات واقعا جالب شما در وبلاگ نوشته شده است، کمک زیادی به من می کند

  2. Sony NEX 11 سال قبل
    پاسخ

    شگفت انگیز! این وبلاگ به نظر می رسد دقیقا مانند یکی از نمونه های قدیمی من! این یک موضوع کاملا متفاوت است، اما آن تقریبا همان طرح و طراحی است. انتخاب فوق العاده از رنگ! با احترام!

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید