تولد ده سالگی وردپرس

توسط

ده سال پیش در روز هفتم خرداد (28 می)، اولین نسخه از وردپرس به صورت عمومی به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) در دسترس قرار گرفت. وردپرس در ابتدا ناشناخته بود و به صورت محدود از آن استفاده می شد اما به تدریج رشد کرد و تبدیل به بزرگترین cms وبلاگ نویسی مهم و معتبر در جهان شد و در حال حاضر 18 درصد از مدیریت محتوای وب را به خود اختصاص داده است.

نزدیک به 70 میلیون وب سایت وردپرسی در جهان وجود دارد که طبق این آمار به سختی می توان باور کرد که وردپرس به این میزان چاپ و نشر دیجیتالی جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. صدها وبسایت شناخته شده از پلتفرم وردپرس استفاده می کنند که می توان به سی ان ان، رویترز، نیویورک تایمز و بسیاری سایت دیگر اشاره کرد.

وردپرس توسط Matt Mullenweg و Mike Little ایجاد شد و امروزه به صورت متن باز در اختیار دولوپرها قرار گرفته است و از آن به عنوان یک سی ام اس کاربردی و با پایداری بالا استفاده می کنند. وردپرس به دلیل سادگی مدیریت محتوای مطالب وبلاگ ها و سایت ها، یک راه آسان برای کاربران جهت انتشار محتوا بوده و این یکی از دلایل محبوبیت وردپرس در سطح جهان است.

در صورتی که وب هاست شما دارای PHP و MySQL بوده و شما توانایی کار با FTP را داشته باشید به راحتی و در کمتر از 5 دقیقه می توانید وردپرس خود را پیاده سازی کنید حتی در حالتی ساده تر بسیاری از هاستینگ ها، هاست خریداری شده را با نصب وردپرس در اختیار کاربران قرار می دهند و بدون هیچ هزینه  و یا یک دانش خاصی شما به ساده ترین شکل ممکن وردپرسی می شوید.

همچنین وردپرس به عنوان یک پلتفرم اختصاصی برای وبلاگ ها و یا سایتها استفاده نمی شود چرا که بسیاری از برنامه های کاربردی در وب نیز از وردپرس استفاده می کنند. سیستم های فروش کارتی، آنالیزر توییتر و راه حل های قوی مدیریت سایت وردپرسی همگی از وردپرس استفاده می کنند.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت وردپرس وجود پلاگین های متنوع، تمپلت های گوناگون و خدمات هاستینگ تخصصی است که به همراه تولیدکنندگان وبی وردپرسی جهت طراحی وب سایت و حتی قالب آنها قدرت وردپرس را بیش از پیش می کند و با گذشت هر ماه طبق آمارها وردپرس بیشتر از قبل و با محبوبیت بالایی مورد استفاده قرار می گیرد.

حال وردپرس 10 ساله شده است و جامعه وردپرس دارای یک شبکه خبری ویژه و یک میکروسایت ویژه جهت توییت کردن و انتشار عکس ها و خبرهای ودپرسی در سطح جهان است.

وردپرس از نسخه 0.7.1 تا 3.6 بتا و در طول یک دهه رشد کرده و با پوشش نواقص خود به مرور در نسخه های ایجاد شده، تبدیل به یک سیستم مدیریت محتوای قوی شده است و در سطح جهان به عنوان اولین انتخاب برای پیاده سازی بلاگ ها، سایت ها و هر آنچه که نیاز به انتشار در وب است را فراهم کرده است.

1 نظر
  1. جیمز ماکیاس 11 سال قبل
    پاسخ

    حالا که به دنیای IT وارد شدیم بهتر است از یکی از پربازدید‌ترین سایت‌های این سالها یعنی یاهو هم یادی کنیم. یاهو در بسیاری از وبلاگ‌های خودش از وردپرس استفاده می‌کند که این فقط یکی از آنهاست.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید