صندلی اجکت یا صندلی نجات خلبان هواپیمای جنگنده

توسط

عشق به پرواز همیشه در انسان بوده و هست. خود من از کودکی خیلی دوست داشتم خلبان بشم و یکی از اسباب بازی های همیشگی ام هواپیمای پلاستیکی بود. یادش بخیر همیشه هواپیماهای آسمون را تا جایی که امکان داشت تعقیب می کردم تا ناپدید می شد. همیشه فکر می کردم کاشکی می شد برم بالای اون کوه روبرویی خونمون تا یکی ازون هواپیماها را واسه خودم بگیرم. آرزوم این بود که بزرگ بشم و اینکارو بکنم. بزرگ که شدم بزرگ که نشدم هیچ، دیگه همون بچه هم نیستم. کاشکی می شد به گذشته برگشت! کاش

گاهی وقت ها چیزهایی درباره پرواز و ابزارش می شنوم که برایم خیلی جالب هستند. نمونه اش همین صندلی اجکتی که توی هواپیماهای جنگنده است که توی این پست قراره راجع بهش بنویسم. آیا می دانید به همراه یک صندلی اجکت (صندلی نجات خلبان هواپیمای جنگنده) چه چیزهایی وجود دارد؟ ادامه مطلب را که بخوانید متوجه خواهید شد.

صندلی اجکت یا صندلی‌پَران سامانه‌ای است که صندلی هواپیما را با فرمان خلبان به بیرون از اتاقک خلبان پرتاب می‌کند. این کار معمولا برای نجات خلبان یا سایر سرنشینان یک هواپیما (معمولا هواپیمای نظامی) در موقعیت اضطراری، انجام می‌شود. در بیشتر طراحی‌ها، انفجار ماده منفجره و یا پیش‌رانش فضایی صندلی خلبان را به بیرون پرتاب می‌کند. پس از خروج خلبان، به وسیله چتر (هوانوردی) فرود می‌آید. صندلی پرتاب به بیرون ACES II چند ثانیه پیش از برخورد هواپیما به زمین، عمل می‌کند. به عمل پرتاب خلبان به بیرون از هواپیما با استفاده از صندلی‌پران، پرانش گفته می‌شود.

هدف صندلی پرتاب به بیرون زنده نگاه داشتن خلبان است. خلبان تقریبا شتابی معادل 10 تا 12 برابر شتاب گرانشی (117 تا 137 متر بر مجذور ثانیه) تجربه می‌کند. صندلی‌های غربی معمولا شتاب کمتری بر خلبان تحمیل می‌کنند. در دهه 60 و 70 میلادی، فناوری شوروی اغلب شتابی معادل 20 تا 22 برابر شتاب گرانشی ایجاد می‌کردند. شکستگی ستون مهره‌ها اثر جانبی این سیستم هاست.

آیا می دانید به همراه یک صندلی اجکت (صندلی نجات خلبان هواپیمای جنگنده) چه چیزهایی وجود دارد؟

1. غذا به اندازه ی سه روز
2. شکلات
3. یک کلت
4. یک کلت منور
5. یک قایق بادی مخصوص دراپ در آب
6. یک قلاب ماهیگیری
7. یک دستگاه شبیه کباب پز برای طبخ غذا
8. یک پودر مخصوص که اگر خلبان در آب دراپ کند با ریختن آن پودر کوسه ها دور می شوند.
9. بسته کمک های اولیه
10. چاقوی معروف و بسیار تیز MC1 که حتی قادر به بریدن مفتول فلزی می باشد.
11. آینه برای علامت دادن در روز
12. یک تشک بادی که اگر خلبان بالای جنگل دراپ کند.
این تشک اطراف بدن او را می پوشاند تا به خلبان آسیبی نرسد.
13. قرص تصفیه آب

معروف ترین شرکت سازنده صندلی اجکت شرکت Martin Backer می باشد.

این اخطاری است که در قسمت اتاقک خلبان تمام هواپیماها که از صندلی‌پران استفاده می‌کنند قرار داده می‌شود. این برچسب مخصوصا برای خدمه نگهداری و خدمه مواقع اضطراری است.

3 نظر
 1. مهوش 11 سال قبل
  پاسخ

  جالب بود…

 2. دزیانی 11 سال قبل
  پاسخ

  با سلام
  بزودی گزارش سیخستون را می گذارم. از لطف شما ممنون. ضمنا گزارش راهپیمائی در آن روستا بنظرم خیلی جالب آمد و شد طرحی برای رفتن به آنجا

 3. حمزه بجنوردی 11 سال قبل
  پاسخ

  میثم جان مطلب زیبا و جالبی بود ممنون

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید