آمار صعودها و تلفات صعود قله اورست 2017

توسط

از میان کوهنوردان 35 تیم حاضر در منطقه جنوبی اورست و پس از تلاش حدود 100 کوهنورد، روز یکشنبه بیش از 70 نفر موفق به صعود قله اورست شدند.

بنا بر گزارش Gyanendra Shrestha افسر رابط تیم های کوهنوردی حاضر در منطقه اورست، از میان کوهنوردان 35 تیم حاضر در منطقه جنوبی اورست و پس از تلاش حدود 100 کوهنورد، روز یکشنبه بیش از 70 نفر موفق به صعود قله اورست شدند.

در این بین بالغ بر نیمی از کوهنوردان صعود کننده را شرپاها تشکیل می دادند. ضمن آنکه کوهنوردانی از آمریکا، اسلواکی، هند و هنگ کنگ نیز در میان آن ها حضور داشتند.

اما در کنار صعودهای موفق حوادث زیادی نیز در کمپ های مختلف رخ داد که عمدتن نفرات ارتفاع زده به کمپ های پائین و حتی با کمک بالگرد به کاتماندو باز گردانده شدند. تعدادی زیادی نیز دچار برف کوری و یا سرمازدگی شدید شده اند که با کمک شرپاها به پائین منتقل شده یا می شوند!

در ادامه این گزارش آمده است: عصر روز یکشنبه کوهنورد 50 ساله اسلواکی Vladimir Strba در نزدیکی گردنه جنوبی بر اثر بیماری ارتفاع جان باخت! او که از ارتفاع 8500 متری توسط سایر همنوردان و شرپاها به گردنه جنوبی منتقل شده بود متاسفانه مقاومت بیشتری از خود بروز نداد و در همان مکان جان خود را از دست داد. شرپاها قصد انتقال پیکر او به پایین را دارند.

همچنین یک کوهنورد مرد هندی نیز در بازگشت از قله مفقود اعلام شده و از سرنوشت او خبری در دست نیست! راوی کومار کوهنورد اهل موردآباد ایالت اوتار پرادش آخرین بار در ساعت 1.28 دقیقه از قله پیام صعود خود را اعلام کرد. احتمال می رود او حوالی بالکونی در ارتفاع 8500 متری مفقود شده باشد!

این ها تنها حوادث بالکونی نبود و ظاهرا این مکان آرامگاه کوهنوردان زیادی قلمداد می شود چراکه یک کوهنورد آمریکایی نیز در این مکان بر اثر بیماری ارتفاع جان خود را از دست داد! او که عضو یک تیم 6 نفره صعود نهایی به مدیریت شرکت دن مازور بود از میان 15 کوهنورد این شرکت برای صعود نهایی برگزیده شده بود. رولند یروود (Roland Yearwood) پزشک آمریکایی بود که در سال 2015 نیز از مسیر شمالی قصد صعود اورست را داشت، اما وقوع زلزله در نپال موجب توقف صعودهای ایشان حتی در مسیر تبت شده بود!

اما حوادث کوه اورست تنها مختص مسیر جنوبی نبود و فرانچسکو انریکو مارکتی کوهنورد 54 ساله استرالیایی نیز در ارتفاع 7500 متری مسیر شمالی تبت بر اثر بیماری ارتفاع جان باخت! او که تا 8000 متری کوه نیز بالا رفته بود، پس از احساس ناراحتی به پائین منتقل شد. اما مشکلات بیماری بر او فائق آمد و متاسفانه جان خود را از دست داد!

گفتنی است، قله اورست با ارتفاع 8848 متر بلندترین قله دنیاست. این کوه در رشته کوه‌های هیمالیا در مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار دارد.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید