صعود تاریخی کوهنوردان ایران به قله لوتسه

توسط

چندین کوهنورد ایرانی جهت صعود به قلل مختلف بالای هشت هزار متری هیمالیا (قله لوتسه، قله دائولاگیری و قله اورست) عازم نپال می شوند.

اگر آن زلزله لعنتی در پنجم اردیبهشت ماه سال گذشته در نپال رخ نمی داد و پس از آن بهمن عظیمی در کوه اورست به وقوع نمی پیوست، عظیم قیچی ساز حالا یک رکورد جهانی را به تنهایی به نام خود ثبت کرده بود. رکورد صعود تمامی قله های بالای 8 هزار متری جهان در کم ترین زمان ممکن. آن بهمن شدید در نهایت سبب جان باختن 18 کوهنورد و مصدومیت 50 تن دیگر شد و مانع از صعود پرافتخارترین کوهنورد ایران به قله های اورست و لوتسه شد. کمترین زمان صعود به تمام قله های بالای 8 هزارمتری جهان 7 سال و 2 ماه است که عظیم قیچی ساز تلاش می کرد به رکورد زیر 7 سال (6 سال و 10 ماه) دست پیدا کند. پس از آن زلزله قیچی ساز به شهر کاتماندو (پایتخت نپال) بازگشت و به یاری زلزله زدگان رفت اما امسال او سفر خود را برای ثبت در کنار کوهنوردانی که موفق به صعود از تمامی قله های بالای 8 هزار متری جهان شده اند، آغاز کرد.

در حال حاضر فقط 31 نفر در سراسر جهان و در طول تاریخ موفق شده اند به چنین رکوردی دست پیدا کنند که در این میان تنها 14 نفر بدون اکسیژن این کار را انجام داده اند. حالا قیچی ساز فقط صعود بدون اکسیژن به قله 8516 متری لوتسه را برای تکمیل کردن رکورد تاریخی خود در پیش دارد.

پرافتخارترین کوهنورد ایران تاکنون موفق به فتح قله های اورست (8848 متر) – هیمالیا نپال، برودپیک (8051 متر) – کاراکروم پاکستان، دائولاگیری (8167 متر) – هیمالیا نپال، نانگاپاربات (8126 متر) – کاراکروم پاکستان، کانچن جونگا (8586 متر) – هیمالیا نپال، گاشربروم 2 (8034 متر) – کاراکروم پاکستان، گاشربروم یک (8080 متر) – کاراکروم پاکستان، آناپورنا یک (8091 متر) – هیمالیا نپال، کی 2 (8611 متر) – کاراکروم پاکستان، 1391- ماناسلو (8163 متر) – هیمالیا نپال، ماکالو (8463 متر) – هیمالیا نپال، چوایو (8201 متر) – تبت چین و شیشاپانگما (8027 متر) شده است اما درست در ساعاتی که قیچی ساز در حال فتح اورست بود، دیگر تیم کوهنوردی ایران شامل محمود هاشمی، ایرج معانی، محمد نصیری، مهدی قلی پور و سید هادی ستارفروغ در حال صعود به قله لوتسه بودند که ناگهان یکی از شرپاها (باربر) هنگام بیرون آوردن طناب ثابت از زیر برف، مسافت زیادی را سقوط کرد و از نظرها پنهان شد. در نهایت با جان باختن این شرپا، کوهنوردان ایرانی که فقط 50 متر تا قله فاصله داشتند، صعود خود را نیمه کاره گذاشتند و به پایین بازگشتند. در کنار دیگر کوهنوردان ایران دکتر علیرضا بهپور نیز موفق به صعود بام دنیا یعنی قله اورست شد.

اکنون و در بهار سال جاری چندین کوهنورد ایرانی جهت صعود به قلل مختلف بالای هشت هزار متری هیمالیا عازم «نپال» می شوند.

سیدهادی ستارفروغ جهت صعود به قله «دائولاگیری»

جواد نوروزی و مهدی قلی پور جهت صعود به قله «اورست»

عظیم قیچی ساز، سعید میرزایی، محمود هاشمی، حسین مقدم، محمدرضا حاجی پور و ایرج معانی جهت صعود به قله «لوتسه»

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید