قدمگاه هیلاری بعد از زلزله نپال تغییر کرده است؟

توسط

شایعات بر این است که سخت ترین مانع سر راه صعود کنندگان به اورست از مسیر گرده جنوب شرقی یعنی قدمگاه هیلاری (Hillary Step) به یک مسیر برفی راحت تبدیل شده است. اما آیا این شایعه واقعیت دارد؟

مارک هورل (Mark Horrel) در وب سایت شخصی خود به این موضوع پرداخته است که قسمتی از نکات مهم این بحث را در ادامه می خوانید.

یک کوهنورد در بالای قدمگاه هیلاری ایستاده است. از صعودهای سال 2008

این مسیر که از سال 1353 نام خود را از نام اولین فاتح قله اورست یعنی ادموند هیلاری گرفته از یک قسمت صخره ای تقریبا عمودی 12 متری تشکیل شده است. هیلاری این بخش را با خم شدن به عقب به سمت نقاب برفی و بریدن مسیر خود با پایش به سمت بالا صعود کرد که می توانست با شکستن نقاب برفی به یک تراژدی ختم شود. پشت سر او نیز تنزینگ نورگی این صعود تاریخی را به ثبت رساند.

امروزه این مسیر به کمک طناب های ثابت و یومار صعود می شود که البته با صعودهای بی شماری که گاها در یک روز به عدد 100 یا بیشتر می رسد این نقطه به یک گلوگاه تبدیل می شود که صعود کنندگان گاها تا 4 ساعت در صف انتظار برای رسیدن نوبت صعودشان می ایستند. این انتظار نیز در نوبه خود در آن ارتفاع بسیار خطرناک بوده چرا که انتظار تا این حد می تواند به یخ زدگی اندام ها یا ادم مغزی و ریوی منجر بشود.

چند هفته پیش یک کوهنورد مکزیکی به نام دیوید لیانو (David Liano) تصاویر هیجان انگیزی از مسیر یاد شده قبل و بعد از زلزله نپال در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد که در ششمین صعود خود به اورست این مسیر تغییرات زیادی داشته است. این تصویر بعدا از صفحه او حذف شد و دلیل آن نیز مشخص نشد! اما این تصویر از آن زمان به بعد دست به دست شد به طوری که تیتر برخی از روزنامه ها در ایتالیا چنین زده شد: “دیگر قدمگاه هیلاری وجود ندارد.”

تصویر قدمگاه هیلاری قبل و بعد از زلزله نپال

چنین ادعایی بدون پرداختن به تصاویر بعد و قبل از زلزله سخت است و همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید صخره های شماره 1 و 2 و 3 بدون شک تکان خورده اند اما علامت سوال روی صخره شماره 4 هست. همانطور که می شود به صراحت دید این دو تصویر از دو زاویه نسبتا متفاوت گرفته شده اند. اگر تصویر 4 در تصویر قبل همان 4a در تصویر بعد باشد بنابراین زیاد حرکت نکرده اند. در غیر این صورت اگر تصویر 4 در قبلی همان 4b در بعدی باشد بنابراین یک تغییر موقعیت چشمگیری خواهیم داشت. در این شرایط صخره شماره 3 به شکل اوریجینال 4a متصل بوده و از آن جدا شده است.

کوهنوردان زیادی تغییرات قدمگاه هیلاری را گزارش کرده اند اما آیا این تغییرات به بارش زیاد برف مربوط است؟ دیوید همیلتون از بریتانیا در گزارش خود گفته که این مسیر همیشه سنگی بوده اما امسال کاملا زیر برف مانده بود. در ایمیلی که یک اپراتور اتریشی به آلن آرنت ارسال کرده، آمده است که قدمگاه هیلاری از برف پوشیده شده و یک کوهپیمایی راحت روی شیب برفی است.

آلن آرنت که خودش در سال 2011 اورست را صعود کرده است در این باره می گوید: با چندین اپراتور و شرپا که بیش از 100 صعود اورست داشته اند در این باره مشورت کردم، آنها این چنین اظهار داشتند که قدمگاه هیلاری ریزش نداشته بلکه به خاطر مقدار غیرمعمول برف بسیار متقاوت دیده می شود.

متن و عکس از: مارک هورل

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید