مطالعات اورست و تاثیر ارتفاع بر فشار خون

توسط

در مطالعاتی که به توسط محققان ایتالیایی در کوه های هیمالیا (کوه اورست) صورت گرفته است مشخص شده که با رفتن به ارتفاعات بالا فشار خون شما هم افزایش پیدا می کند.

محققانی که این نتایج را بدست آورده اند با 47 تن از کوهنوردانی که به کمپ پایه اورست رفته بودند همراه شدند. این کمپ در ارتفاع 5400 متری از سطح دریا واقع شده است. در مسیر رفتن به این ارتفاع تمامی این کوهنوردان با استفاده از دستگاه های اندازه گیری، فشار خون خود را بصورت ممتد و خودکار اندازه گیری کردند.

این مطالعه نشان داد که رفتن به ارتفاع 5400 متری موجب افزایش 14 میلی متری جیوه در فشار خون سیستولیک یا ماگزیمم و افزایش 10 میلی متری در فشار دیاستولیک یا مینیمم می شود. آن ها همچنین تاثیر یک داروی پایین آورنده فشار خون به نام Telmisartan را بر روی این فشار خون ایجاد شده بررسی کرده و متوجه شدند که این دارو با اینکه در سطح دریا می تواند فشار خون افراد را به راحتی کم کند ولی در ارتفاع بالا از عهده این کار بر نمی آید و به زبان دیگر در ارتفاعات بالا نمی توان از این دارو برای کنترل افزایش فشار خون ناشی از ارتفاع استفاده کرد.

محققان می گویند این افزایش فشار خون در ارتفاعات بالا می تواند ناشی از کمبود اکسیژن همزمان با افزایش سطح فعالیت بدنی باشد که با تغییر در عملکرد سیستم خودمختار سمپاتیک در بدن می تواند منجر به افزایش فشار خون شود.

این تحقیق نشان می دهد که افراد مبتلا به فشار خون وقتی برای کوهنوردی به ارتفاعات بالا می روند باید مراقب فشار خون خود باشند.

با تشکر از دکتر مهرداد منصوری
منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید